180 de turişti români, blocaţi de peste nouă ore pe un aeroport din Egipt

Data actualizării: Data publicării:
Many Killed In Suicide Bomb Attack On Ataturk International Airport In Istanbul
Foto: Gulliver/Getty Images

Aproximativ 180 de turişti români care trebuiau să se întoarcă joi dintr-o vacanţă din Egipt sunt blocaţi mai bine de nouă ore pe aeroportul din Hurghada, aflat la 500 de kilometri sud de Cairo, din cauza, se pare, a unei defecţiuni tehnice a aeronavei Blue Air cu care trebuiau să se întoarcă în ţară.

Many Killed In Suicide Bomb Attack On Ataturk International Airport In Istanbul
Foto: Gulliver/Getty Images

Aeronava Blue Air care trebuia să-i aducă pe cei 180 de turişti români în România era programată să decoleze la ora locală 13.25 (14.25 ora României). Românii au fost urcaţi în avion şi ţinuţi acolo patru ore, după care au fost duşi înapoi în aeroport.

”Şi acum (20.30 ora României - n. red.) suntem în aeroport, doar ne-au anunţat că ne vor duce la hotel pe cheltuiala lor (a agenţiei de turism - n. red.) şi că vom porni mâine dimineaţă. După îmbarcarea în avion, în timp ce rulam spre pista de decolare, unul dintre motoare (din câte am aflat) nu funcţiona în parmetri optimi. Ne-au zis că durează 40-50 de minute pentru o verificare. După o oră, şi după ce au încercat din nou motorul, ne-au spus că trebuie să primim aprobare de la Cairo pentru zbor, asta în timp ce se plimbau vreo cinci tehnicieni pe la avion. După înca o oră a mai venit un tehncian şi, din câte am înţeles din gesturile lui, zicea că nu mai poate zbura avionul. După patru ore de stat în avion au cerut aprobarea să coborâm şi de atunci stăm în aeroport, într-o zonă izolată fără acces la magazine. Sunt copii de 2 şi 3 ani care nu mai au lapte şi plâng încontinuu”, a declarat pentru News.ro Adrian, unul dintre turiştii români blocaţi pe aeroportul din Egipt.

Contactaţi de News.ro, reprezentanţii agenţiei de turism TezTour, prin care românii şi-au rezervat biletele de vacanţă, au declarat că vina aparţine companiei Blue Air. ”Sunt probleme tehnice cu aeronava. Turiştii vor fi mutaţi la un hotel, iar mâine dimineaţă se vor întoarce în România la prima oră”, a declarat Daniel Dospinescu, consultant al TezTour.

La rândul lor, reprezentanţii Blue Air au refuzat să dea detalii despre anularea zborului.

”Au o întârziere din motive operaţionale. Aeronava nu a fost disponibilă în orarul stabilit. Zborul estimat este pentru vineri dimineaţă la 5:30”, a declarat pentru News.ro Raluca Păun, managerul departamentului de marketing al companiei Blue Air.

Potrivit Ministerului Român de externe, Ambasada României la Cairo ”urmăreşte îndeaproape situaţia cetăţenilor români blocaţi pe aeroportul din Hurghada, ca urmare a anulării, din motive tehnice, a unei curse Blue Air cu destinaţia România. Misiunea diplomatică a întreprins, în regim de urgenţă, demersuri pe lângă compania aeriană, în vederea obţinerii unor informaţii suplimentare. Urmare demersurilor misiunii, reprezentanţii companiei Blue Air au comunicat că,  în prezent, o echipă specializată lucrează la remedierea defecţiunilor aeronavei”.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Călin Popescu-Tăriceanu. Afacerile care l-au îmbogăţit pe fostul premier
Digi FM
Reacție surprinzătoare la apariția lui Ilie Bolojan, de mână cu iubita, în Oradea, după pierderea puterii. Au...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Când este Eurovision 2026. Alexandra Căpitănescu evoluează în a două semifinală
Film Now
Alejandra Silva, imagini rare cu copiii și mesaj emoționant de Ziua Mamei: „Femeile țin lumea unită în moduri...
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de...
Newsweek
Ce trebuie să facă pensionarii ca să primească înapoi CASS plătite la pensie? Greșeala care îi lasă fără bani
Digi FM
Orașul din România în care oamenii ar putea plăti doar 1 leu pe zi pentru transportul public. Când ar urma să...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
5 obiceiuri de dimineață la care un neurolog a renunțat. Cum îți sabotezi creierul fără să-ți dai seama
Digi Animal World
Trei motive pentru care câinele vrea să doarmă în patul tău. Nu este vorba doar de confort
Film Now
"M-a pus în pat lângă acest bărbat foarte cunoscut, care era dezbrăcat". Actrița care a trăit un episod...
UTV
Câți bani au lăsat invitații la nunta Andreei Bălan cu Victor Cornea. La eveniment au participat 250 de...