Concluziile ședinței de la Ditrău. Primar: „Am început cu o rugăciune să putem rezolva această problemă pașnic și să nu ne râdă lumea”

Data actualizării: Data publicării:
puskas elemer primar ditrau digi24

Participanții la ședința de la Primăria din Ditrău au decis să facă o petiție pentru a-i cere patronului brutăriei unde lucrează cei doi bărbați din Sri Lanka să le plătească orele suplimentare și să îi trateze mai bine, a anuțat primarul localității. Deși în timpul ședinței mulți au exprimat nemulțumiri, până acum nimeni nu s-a plâns autoritățile din domeniu.

Mulți oameni și-au exprimat părerile despre munca lor în brutărie, s-a văzut că problema nu este cu cei doi muncitori angajați din Sri Lanka, ci cu comportamentul șefului brutăriei cu angajații. Oamenii au plecat pașnic acasă. Am promis că vom face luni o petiție către brutărie, eu voi mediatiza această problemă și vom depune petiția la brutărie, cu cerința de a schimba munca lor la brutărie. Sunt mulți oameni care s-ar întoarce, dacă s-ar schimba condițiile”, a spus primarul Puskas Elemer la Digi24.

Totuși, au fost mai mulți oameni care, în timpul ședinței au susținut că imigranții pot provoca probleme.

Ce a reieșit azi de la oameni a fost că nu au fost angajați ca lumea, nu au fost plătite orele în plus, comportamentul lui a fost mai rău către ei”, a adăugat edilul. El mai spune că știa de existența unui conflict între angajați și angajator.

Întrebat ce se va întâmpla cu cei doi singalezi, Puskas a răspuns: „Soarta lor depinde de angajator, degeaba mă întrebați pe mine”.

Potrivit Mediafax. proprietarul brutăriei din Ditrău, care a angajat doi bărbați din Sri Lanka, și-a cerut scuze, sâmbătă, localnicilor pentru neplăceri și s-a oferit să îi mute pe cei doi din procesul de producție. A făcut acest lucru prinm 

Noi excludem tot rasismul, și eu aș vrea să exclud tot rasismul din comună. Preotul a fost la întâlnire, am început cu o rugăciune să putem rezolva această problemă pașnic și să nu ne râdă lumea”, a adăugat primarul.

Editor web: M.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
'Dacă a împlinit 18 ani trebuie să mai facă vreun demers pentru a primi pensia alimentară?'. Legea, explicată...
Digi FM
Chris Pratt, despre împrejurarea inedită în care a cunoscut-o pe fiica lui Arnold Schwarzenegger, actuala lui...
Pro FM
Bebe Rexha a cucerit plaja într-un costum de baie adânc decupat, cu imprimeu tropical: "Mă mut pe o insulă...
Film Now
Cum a reacționat Helena Bonham Carter la invitația de a apărea în documentarul despre Tim Burton. Cei doi au...
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și...
Newsweek
Bolojan spune când cresc pensiile. „Să fim corecți cu pensionarii”. Care e cel mai negru scenariu?
Digi FM
Casa Albă, în haine de sărbătoare, în ciuda demolărilor ordonate de Trump. Cum a decorat Melania de Crăciun
Digi World
Ce este lepra, cum se transmite și cât de mare este, de fapt, pericolul. Un caz de lepră a fost confirmat în...
Digi Animal World
Cum a reacționat un câine când un străin a intrat în casă. Stăpânul patrupedului a fost șocat: „Trebuia să-i...
Film Now
Cum arată viața actriței Deborra-Lee Furness după divorțul de Hugh Jackman. Un apropiat a rupt tăcerea: „Nu...
UTV
Trailerul Street Fighter a apărut la The Game Awards 2025. Jason Momoa și 50 Cent fac parte din distribuție