Video&Foto DIICOT a descoperit primul laborator clandestin de anabolizante din România. Rețeaua uriașă care vindea produsele în UE

Data actualizării: Data publicării:
DIICOT a descoperit primul laborator clandestin de anabolizante din România.
DIICOT a descoperit primul laborator clandestin de anabolizante din România. Foto: DIICOT

Primul laborator clandestin de produse anabolizante din România a fost descoperit la Iași, în urma unor percheziţii făcute de procurorii DIICOT şi poliţişti.

Gruparea era specializată în fabricarea şi comercializarea de substanţe anabolizante în țările UE.

DIICOT a descoperit primul laborator clandestin de anabolizante din România. Foto: DIICOT
DIICOT a descoperit primul laborator clandestin de anabolizante din România. Foto: DIICOT

DIICOT a făcut 15 de percheziţii domiciliare, în judeţele Iaşi, Bacău, Constanţa Sibiu şi municipiul Bucureşti.

Simultan, în Republica Moldova, Procuratura pentru Combaterea Criminalităţii Organizate a făcut 22 percheziţii domiciliare.

„În cauză s-a reţinut că mai mulţi cetăţeni cu dublă cetăţenie română/moldovenească au constituit, în a doua jumătate a anului 2021, un grup infracţional organizat specializat în fabricarea de produse care conţin substanţe dopante cu grad de mare risc. Cu ocazia percheziţiilor domiciliare efectuate a fost descoperit primul laborator de produse anabolizante din România. De asemenea, după efectuarea percheziţiilor domiciliare la sediul D.I.I.C.O.T. - Serviciul Teritorial Iaşi vor fi conduse în vederea audierii 11 persoane”, potrivit unui comunicat de presă al DIICOT.

Acţiunea beneficiază de sprijinul poliţiştilor din cadrul BCCO din Iaşi, Bucureşti, Constanţa, Sibiu şi IPJ Hunedoara - Serviciul Acţiuni Speciale, precum şi al jandarmilor din cadrul IJJ Iaşi, Brigăzii Speciale de Intervenţie a Jandarmeriei şi IJJ Constanţa.

Suportul tehnic de specialitate a fost asigurat de lucrătorii din cadrul Biroului Tehnic şi de Criminalistică din cadrul DIICOT şi Direcţiei de Operaţiuni Speciale din cadrul IGPR.

Documentarea activităţii infracţionale a fost realizată şi cu sprijinul EUROPOL, se mai arată în comunicat.

Editor : M.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Șoselele din România unde sunt amplasate radarele e-SIGUR. Cât plătești dacă depășești viteza
Digi FM
Nu a fost lăsată să urce în avion spre Bali din cauza unui detaliu aproape invizibil din pașaport. A costat-o...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Robbie Williams, diagnostic surprinzător la 52 de ani: "Explică atât de multe". Artistul a vorbit și despre...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Jon Hamm, la plajă cu soția. Actorul din „Mad Men” urmează să devină tată pentru prima dată, la vârsta de 55...
Adevarul
Coșmar într-un avion Ryanair. Pasagerii ar fi leșinat și vomitat din cauza căldurii sufocante
Newsweek
Casa de Pensii anunță: Ce documente trebuie să depună o categorie de români ca să iasă mai repede la pensie?
Digi FM
Bunica de 70 de ani cu trup de fier. Mănâncă peste cinci kilograme de carne pe săptămână și merge la sală cu...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce unii oameni sunt „magnet” pentru ţânţari, în timp ce alţii par să fie ocoliţi de aceste insecte...
Digi Animal World
De ce acest teckel nu se atinge de mâncare imediat. Refuză să mănânce până când stăpâna lui face un gest...
Film Now
Linda Gray, de la Sue Ellen Ewing la rolul de menajeră. Motivul pentru care regizorii o refuzau după faima...
UTV
Cătălin Botezatu critică dur femeile care exagereaza cu operațiile estetice. „Toate vor să arate precum...