Sari la conținut

RAPORT DE ȚARĂ. Care sunt avantajele sistemelor alternative de învăţământ din România

Invitații lui Cosmin Prelipceanu, ai Sandei Nicola și ai lui Dan Suciu au fost Tova Ben Nun-Cherbis, directorul Complexului Educațional Lauder-Reut (București), Marcel Bartic, directorul Școlii Little London (București), Alina Bratu, Alina Bratu, coordonator Relaţii Publice la „Continental”, companie care are două clase de școală profesională la Colegiul Tehnic „Ferdinand I” din Timișoara, Ciprian Ghișa, Ciprian Ghişa, director adjunct la Transylvania College (Cluj-Napoca) și Iuliu Centea, pastorul Liceului penticostal Betel (Oradea).

Fiecare dintre cei cinci invitați a prezentat atuurile sistemului de învăţământ din unitățile a căror activitatea o coordonează.

Școala noastră pune accent pe resurse umane foarte bune, care să poată să dea răspuns la performanță. Noi recrutăm cadrul didactic în mai multe etape. Cine intră la noi în școală rămâne mai mulți ani, Majoritatea sunt de 12-14 ani aici”, a spus Tova Ben Nun-Cherbis. Potrivit acesteia, educația în Complexului Educațional Lauder-Reut este bazată pe legătura părinte-școală-elev. La rândul lor, dascălii trebuie să vină la lucru cu plăcere, să aibă o atitudine pozitivă la clasă, a adăugat directorul Complexului.

Școala Little London și-a propus să pregătească copiii cu un set de competențe cu care să se descurce în orice situație. Ne-am propus ca elevii noștri să facă față cu succes la testările naționale. Dar lucrurile nu se opresc aici. Îi așteaptă o viață întreagă în față. Elevii nostri vor lua cu succes testările naționale, dar se vor descurca și în situații în care vor lua decizii”, a afirmat Marcel Bartic.

La prima generatie am avut un consultant din Germania, care a venit special pentru ca partea practică din curriculă sa fie facută cât mai bine”, explică Alina Bratu succesul claselor speciale de la Colegiul Tehnic „Ferdinand I” din Timișoara.

Ciprian Ghişa a vorbit, la rându său, despre importanța programului de studiu. „Începem la 1 septembrie și terminăm la 30 iunie, pe un calendar împărțit pe trei trimestre. Este un calendar mult mai apropiat de profilul pe care îl construim noi. Acest sistem pe trei trimestre se potrivește programului părinților și programului elevilor. Asigură posibilitatea unui efort de învățare constant”, a explicat Ciprian Ghișa.

Întrebat ce îi atrage pe elevi la Liceul penticostal Betel, pastorul Iuliu Centea a răspuns: „Atitudinea de respect, indiferent de starea socială, indiferent de religie, indiferent de nationalitate”. „Noi respectăm omul, respectăm valoarea umană”, a mai spus pastorul.

Etichete: scoala , elevi , programa , campanie digi24 , raport de tara , materii , responsabili cu educatia , educatia , sisteme alternativa

Pe aceeași temă
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
prv_level, civicCookieControl, m2digi24ro, stickyCookie
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cX_S, cX_P, gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos nu doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CrazyEgg crazyegg.com Vezi politica de confidenţialitate
ce2ab, ce_login, ceac, sid, _ceir, is_returning, _CEFT, ceg.s, ceg.u, __ar_v4, __distillery, __zlcmid, __zprivacy, _ga, _gat, ki_r, ki_s, ki_t, ki_u, km_ai, km_lv, km_ni, km_uq, km_vs, kvcd, optimizelyBuckets, optimizelyEndUserId, optimizelyPendingLogEvents, optimizelySegments
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cx_profile_timeout, cx_profile_data
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi aici politica noastră de cookie-uri și de prelucrare a datelor tale