Cu Chivu căpitan, Inter a învins pe Verona în Cupa Italiei

1912 20cristi 20chivu-39391

Fostul căpitan al naţionalei a avut probleme cu atacanţii adverşi. Caccia l-a depăşit uşor, însă nu a găsit golul. Cea mai mare ocazie a Interului din prima repriză a fost irosită de Antonio Cassano.

După pauză, în minutul 49, jucătorul venit de la AC Milan s-a revanşat şi a deschis scorul. La faza următoare, columbianul Freddy Guarin a majorat avantajul lui Inter.

Verona putea reduce din handicap, dar Valeri Bojinov a irosit o oportunitate uriaşă. Echipa lui Chivu a avut emoţii pe final. Portarul Castelazzi s-a accidentat, iar între buturi a intrat atacantul Rodrigo Palacio.

Deşi Verona a dominat, Palacio a arătat că se descurcă de minune în poartă şi a avut reflexe de excepţie. S-a terminat 2-0 pentru Inter, care s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei.