Dâmboviţa: Doi cetăţeni afgani au cerut ajutor la 112 spunând că se sufocă într-un camion. Poliția a organizat filtre

Data publicării:
masina de politie
Foto: Poliția Română

Doi cetăţeni afgani au sunat la 112 şi au cerut ajutor spunând că sunt încuiaţi într-un camion şi se sufocă, iar poliţiştii au organizat filtre în judeţ şi au reuşit să îi salveze, au declarat joi, pentru Agerpres, surse din cadrul IPJ Dâmboviţa.

Afganii au vorbit în engleză la telefon şi au fost localizaţi de către STS pe o arie din zona judeţului Dâmboviţa. Au fost stabilite mai multe filtre rutiere, iar dintr-un TIR, când a fost oprit, în apropierea oraşului Titu, s-au auzit bătăi în tabla autovehiculului. TIR-ul, condus de un şofer turc, era sigilat.

Poliţiştii au reuşit să îi salveze pe cei doi cetăţeni afgani, care au fost duşi la spital şi sunt acum într-o stare bună. Aceştia au 18 şi, respectiv, 23 de ani şi, cel mai probabil, intenţionau să ajungă ilegal într-un stat din vestul Europei.

Editor web: Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Ce se știe despre influencerul cu „cap de pasăre” care cucerește internetul: „Medicii nu se așteptau să...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată Delia când renunță la hainele largi. Fanii, impresionați de apariția artistei: „Ești o păpușă!”
Film Now
Christina Applegate, diagnosticată cu scleroză multiplă, ar fi fost internată în spital. Ce se știe despre...
Adevarul
Cine e bărbatul care a lăsat pacienții fără oxigen la Spitalul Pantelimon: s-a întors să fure a doua oară în...
Newsweek
Casa de Pensii anunță dacă crește pensia celor cu grupe de muncă. „Stagiu suplimentar - contributiv sau nu?”
Digi FM
Ce au descoperit medicii în stomacul unui bărbat internat cu dureri abdominale groaznice: „Era acolo de 20 de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
“Port fața și mâinile altcuiva”. Primul om cu transplant de față și mâini povestește cum a supraviețuit...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Cum arată Gabriela Spanic în 2026, la 52 de ani. Actrița, despre cel mai greu moment: „Au încercat să mă...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...