Dan Petrescu a câştigat derby-ul moscovit Dinamo – Spartak 5-1. Antrenorul oaspeţilor a fost demis

2611 20dan 20petrescu-35286

Dinamo a reuşit o primă repriză de vis şi a rezolvat ecuaţia partidei. Alexander Kokorin de două ori şi Christian Noboa au adus fericirea pentru gruparea lui Dan Petrescu.

După pauză, tot dinamoviştii au continuat să facă legea pe teren şi au mai punctat de două ori. Ambele goluri i-au aparţinut veteranului Igor Semşov.

La 0-5, Spartak Moscova a avut o tresărire de orgoliu şi a reuşit golul de onoare. Eşecul drastic s-a lăsat cu urmări la Spartak. Antrenorul Unai Emery a fost demis imediat după meci, la vestiar.

La plecarea de la stadion a echipei Spartak, poliţiştii au format un cordon de securitate în jurul autocarului, pentru a-i proteja pe jucători de furia propriilor fani.

Peste 140 de suporteri au fost reţinuţi, în urma incidentelor cu forţele de ordine. Unii dintre fani aveau asupra lor petarde.