Sari la conținut

GALERIE FOTO. Emil Boc, după festivalul Untold: Clujul este pe harta mondială și milioane de oameni vor vorbi despre noi

12

După cele patru zile de concerte UNTOLD, primarul Clujului, Emil Boc, s-a declarat mulțumit de organizarea festivalului.

La finalul acestui maraton al muzicii de top şi al optimismului mă gândesc la clujeni, la turişti şi la toţi cei care au făcut posibil acest eveniment unic în istoria Clujului. Le mulţumesc în primul rând clujenilor pentru răbdare, înţelegere şi susţinere financiară (aproximativ 10% din bugetul festivalului). Paradoxal, cu ocazia Untold au fost mult mai puţine sesizări legate de zgomot decât la Zilele Clujului sau la Zilele Culturale Maghiare. Dar asta nu înseamnă că nu sunt conştient de nemulţumirile minorităţii tăcute care a fost supărată pe zgomot, restricţii de circulaţie sau artificii la ore târzii. Îmi cer scuze pentru acest disconfort provocat şi vă mulţumesc sincer pentru înţelegere. Vă asigur că toleranţa dumneavoastră a fost apreciată de toată lumea. De asemenea, dragi clujeni, doresc să ştiţi că acest festival a fost cel mai bun ambasador al Clujului din ultimii ani şi, de ce nu, al României. Am avut cred o medie de aproximativ 50.000 - 60.000 de spectatori pe zi la festival. Cei mai mulţi din România, dar şi foarte mulţi străini: din Japonia şi Coreea de Sud până în SUA şi Canada, din Olanda şi Polonia până în Marea Britanie, Franţa, Germania, Ungaria, Cehia, Spania, Mexic sau Brazilia! Toţi vor pleca cu imaginea unui festival reuşit, de ţinută internaţională, cu artişti de top mondial, cu oameni primitori şi cu o desfăşurare impecabilă într-un cadru superb oferit de Cluj Arena, Sala Polivalentă şi Parcul Mare”, a scris fostul premier al României. 

Acesta a mai spus că apreciază comportamentul turiștilor. „Niciun act de vandalism sau de distrugere a bunurilor publice: niciun scaun stricat la stadion, nicio banca distrusă în parc sau vreun spaţiu de joacă devastat (cel puţin aşa este la ora la care scriu aceste rânduri, imediat după David Guetta)! Chiar dacă e prea devreme să tragem toate concluziile după Untold, nu pot să nu menţionez cuvintele ce mi-au fost adresate azi de un pensionar în zona centrală a oraşului: locuiesc lângă stadion, nu prea am putut dormi, dar sunt atât de bucuros de bucuria nepoţilor mei care sunt fericiţi că în oraşul nostru are loc un asemenea eveniment cum rar poate fi întâlnit în lume!! Da, putem fi mândri că de azi Clujul este pe harta mondială a spectacolelor de profil şi milioane de oameni vor vorbi despre noi! Despre beneficiile economice pentru comunitatea noastră vom mai vorbi, dar cu siguranţă milioane de euro au intrat în economia locală”, a mai scris Emil Boc.

Etichete: untold , primar cluj untold , emil boc untold , cluj untold

Pe aceeași temă
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
prv_level, civicCookieControl, m2digi24ro, stickyCookie
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cX_S, cX_P, gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos nu doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CrazyEgg crazyegg.com Vezi politica de confidenţialitate
ce2ab, ce_login, ceac, sid, _ceir, is_returning, _CEFT, ceg.s, ceg.u, __ar_v4, __distillery, __zlcmid, __zprivacy, _ga, _gat, ki_r, ki_s, ki_t, ki_u, km_ai, km_lv, km_ni, km_uq, km_vs, kvcd, optimizelyBuckets, optimizelyEndUserId, optimizelyPendingLogEvents, optimizelySegments
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cx_profile_timeout, cx_profile_data
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi aici politica noastră de cookie-uri și de prelucrare a datelor tale