HANDBAL. România – Islanda 22-19. Prima victorie la Europene

s24 20handbal 20romania 20beta 20051212 20new-37095

După ce în primul joc la acest turneu a remizat cu Rusia, scor 21-21, româncele au avut o prestaţie mai puţin convingătoare în faţa celui mai modest adversar din grupă, având emoţii până spre final.

Nordicele au condus de mai multe ori pe tabelă, chiar şi cu trei goluri diferenţă (8-5, în minutul 12), iar cu 13 minute înainte de încheierea partidei încă se aflau în avantaj: 17-16. Elevele lui Gheorghe Tadici au punctat apoi de patru ori la rând, iar lucrurile au intrat în normal.

Golurile României au fost marcate de Brădeanu (7), Meiroşu (4), Stanca (3), Curea (2), Geiger (2), Neagu (1), Nechita (1), Vădineanu (1) şi Manea (1).

În celălalt meci din grupă, Muntenegru a învins Rusia cu 30-27 şi este lider cu 4 puncte. Urmează în clasament România cu 3 puncte, Rusia cu un punct şi Islanda cu 0 puncte.

Joi este pauză, iar vineri se vor juca ultimele două meciuri: Rusia - Islanda şi România - Muntenegru (ora 21:15).

După meciurile din grupele preliminare, primele trei clasate se vor califica în cele două grupe principale, a câte şase echipe. Partidele se vor juca între 9-13 decembrie, iar primele două clasate vor juca ulterior în semifinale, în 15 decembrie. Finalele pentru medalii vor avea loc în 16 decembrie, ultima zi a CE din Serbia.