HANDBAL. România – Rusia 21-21, în prima zi a Europenelor din Serbia

iulia 20curea 205462827 20mediafax 20foto 20bogdan 20iordache-36886

Încurajate de aproximativ 500 de suporteri care au făcut deplasarea la Vrşeţ, tricolorele au avut o primă repriză excelentă, pe care au încheiat-o în avantaj: 12-7.

După pauză, tot româncele au marcat primele, scorul urcând la un moment dat la 15-9, diferenţă ce părea liniştitoare. Rusoaicele nu au cedat şi au început să recupereze terenul pierdut, reuşind golul egalării cu doar 30 de secunde înainte de final.

Golgetera partidei a fost Iulia Curea, autoare a 9 goluri. Celelate goluri ale României au fost marcate de Geiger (3), Meiroşu (2), Stanca (2), Nechita (2), Brădeanu (1), Neagu (1) şi Manea (1).

În celălalt meci din grupa D, Muntenegru a surclasat Islanda cu 26-16. Miercuri sunt programate partidele Rusia- Muntenegru şi România – Islanda. Joi este zi de pauză iar vineri se vor disputa ultimele meciuri: Rusia – Islanda şi România – Muntenegru.

După disputarea meciurilor din grupele preliminare, primele trei clasate se vor califica în cele două grupe principale, a câte şase echipe. Partidele se vor juca între 10-13 decembrie, iar primele două clasate vor juca ulterior în semifinale, în 15 decembrie. Finalele pentru medalii vor avea loc în 16 decembrie, ultima zi a CE din Serbia.