LIGA CAMPIONILOR. Juventus şi PSG, victorii în deplasare

1302 20celtic 20juve-49141

La Glasgow, acolo unde, în faza grupelor, FC Barcelona a trebuit să se recunoască învinsă cu scorul de 2-1, Juventus a predat o adevărată lecţie de fotbal, impunându-se la scor de neprezentare.

Golurile campioanei Italiei, care este ca şi calificată în faza următoare a competiţiei, au fost marcate de Matri '4, Marchisio '77 şi Vucinici '83.

Cu un pas în sferturile de finală este şi Paris Saint-Germain, învingătoare cu 2-1 pe terenul Valenciei. Oaspeţii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Lavezzi '10 şi Pastore '43, punctul gazdelor fiind reuşit de Rami în ultimul minut de joc.

În minutul 90+2, suedezul Zlatan Ibrahimovici (PSG) a fost eliminat pentru un fault la Guardado.

Meciurile retur vor avea loc pe 6 martie.

Astăzi sunt programate partidele: Real Madrid – Manchester United şi Şahtior Doneţk – Borussia Dortmund.