Un băiețel de 7 ani a înotat o oră ca să ceară ajutor pentru tatăl și sora sa, în pericol de înec

Data publicării:
un băiețel care înoată
Un băiețel de 7 ani a înotat o oră ca să ceară ajutor pentru tatăl și sora sa, în pericol de înec. Foto: Profimedia Images

Un băiețel de 7 ani din Florida este acum considerat un erou, după ce a înotat o oră ca să ceară ajutor pentru tatăl și sora sa, care au fost luați de curent, scrie CNN.

Steven Poust a povestit că și-a ancorat barca pe râul St. Johns din Jacksonville, Florida, pentru a-și lăsa cei doi copii, Chase și Abigail, de 7 şi 4 ani, să înoate.

La un moment dat, Abigail, care purta vesta de salvare, a fost luată de curent, iar bărbatul a sărit în apă pentru a o salva.

Poust i-a spus lui Chase să înoate până la țărm pentru a solicita ajutor. „I-am spus că îl iubesc pentru că nu eram sigur ce urma să se întâmple. Am încercat să rămân cu amândoi”, a declarat tatăl copiilor.

Băieţelul de 7 ani a declarat pentru postul WJXT că a înotat o oră pentru a ajunge la ţărm. Acesta a înotat pe spate, apoi „câineşte”, pentru a nu obosi prea repede. Când a ajuns la ţărm, a fugit la cea mai apropiată casă după ajutor.

Între timp, tatăl și sora lui au fost luaţi de curent aproximativ trei kilometri de unde se afla barca. Salvatorii de la Departamentul de Pompieri şi Salvare din Jacksonville au reuşit să-i recupereze pe cei doi în viaţă.

 

Editor : I.C

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Din ce face bani Adrian Veștea şi ce meserie are la bază premierul desemnat. Averea, proprietățile și...
Digi FM
De ce tatăl Simonei Halep nu ar fi de acord cu presupusa relație a fostei campioane. Cele două motive invocate
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Shania Twain, dezvăluiri despre cel mai greu moment din viața ei: „Îmi detestam corpul, nu mă mai puteam uita...
Film Now
A rupt tăcerea după 50 de ani. Jodie Foster, despre momentul decisiv din viața ei: „Totul s-a schimbat...
Adevarul
„Ești din România? Bine, ești pregătită!” Povestea tinerei care a cucerit una dintre cele mai prestigioase...
Newsweek
Pentru care perioade NU se dau puncte de stabilitate la pensie? Cum sunt dezavantajați cei cu grupe de muncă?
Digi FM
La aproape 60 de ani, mama Antoniei a obținut diploma de licență. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Secretul din culisele "Mrs. Doubtfire". Robin Williams a încercat să salveze viitorul unei actrițe de 14 ani...
UTV
Antonia este mândră de mama ei. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de Psihologie la aproape 60 de ani