Un șofer s-a răsturnat cu mașina pe o șosea și a murit, iar acum familia lui primește daune de 75.000 de euro de la stat

Data publicării:
accident-digi
Familia unui șofer mort acum zece ani într-un accident de circulație va primi daune de 75.000 euro de la stat. Imagini de arhivă cu momentul accidentului. FOTO captură Digi24

Familia unui șofer mort acum zece ani într-un accident de circulație va primi daune de 75.000 euro de la stat.Judecătorii din Bihor au stabilit că este vina Companiei Naționale de Drumuri că bărbatul s-a răsturnat cu mașina pe o construcție de beton din mijlocul drumului. La rândul lor, reprezentanții CNAIR spun că spațiul era în construcție și vor să dea în judecată firma care făcea lucrări.  

Accidentul a avut loc în urma cu 10 ani, pe Drumul Național 79, între Arad și Oradea. Într-o curbă, mașina condusă de un șofer de 45 de ani a urcat pe o insulă de calmare a traficului și s-a răsturnat. Bărbatul a murit.

Agnana Cioclei, fiica bărbatului decedat: "Autoritățile, fără a face o expertiză, au susținut că este singurul vinovat."

Familia a angajat un expert care să demonstreze că drumul era periculos. A câștigat în instanță, după 10 ani de procese.

Agnana Cioclei, fiica bărbatului decedat: "S-a recunoscut că vina nu a fost a șoferului, ci a Companiei naționale de drumuri și a constructorului. S-au stabilit daune morale mie și fratelui meu de 30.000 de euro și mamei mele 15.000 de euro."

Mircea Ursuța, avocat: "Noi vom declara clar apel probabil sub aspectul gradului de culpă și despăgubirilor. Trebuie să fie un semnal pentru stat că nu putem să ne batem joc de propriii cetățeni".

Reprezentanții Companiei Naționale de Drumuri spun că în zona cu insula periculoasă era șantier și că responsabil pentru accident este de fapt constructorul.

Alin Șerbănescu, purtător de cuvânt al CNAIR: "Vom plăti sumele decise prin hotărârea instanței, dar analizăm acum și vrem să găsim o soluție pentru a ne întoarce împotriva constructorului, a celui care a executat acea insulă. În ceea ce privește utilitatea acelor insule trebuie să vă spun că ele și-au dovedit randamentul. Din anul 2015 în zona respectivă n-a mai avut loc niciun accident cu victimă".

O nouă lege spune că atunci cânt merg la accidente cu victime polițiștii trebuie să noteze în cercetare și problemele drumului care ar fi putut să ducă la accident.

Editor : G.M.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
ANAF extinde controalele fiscale pentru persoanele fizice. Cine poate intra în vizorul inspectorilor...
Digi FM
Și-a dat demisia după 25 de ani de muncă pentru a călători alături de tatăl său. Zece zile mai târziu, lumea...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
14 ani de căsnicie, doi copii și o siluetă perfectă. Elena Gheorghe impresionează în costum de baie, în prag...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Colega lui Michelle Trachtenberg, detalii despre ultimii ani din viața actriței: „Cred că a ajuns să consume...
Adevarul
Fosta șefă Poliției Maramureș, implicată într-un accident, după ce a pătruns pe contrasens. Chestorul în...
Newsweek
Greșeala unui pensionar, taxată de Casa de Pensii. De ce nu i-a luat în considerare 25 ani de Grupa a II-a?
Digi FM
Răsturnare de situație pentru judecătoarea celebră pentru propoziția ”m-a sunat Lia”. Ce va face la 5 luni...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Dick Van Dyke are 100 de ani și spune că acesta este secretul longevității sale. Studiile îi dau dreptate
Digi Animal World
Unii câini pot deveni „dependenți” de jucăriile lor. Ce au descoperit cercetătorii
Film Now
A murit Brenda Fricker, „doamna cu porumbei” din „Singur acasă 2”. Mesajul sfâșietor al agentului ei: „Nu va...
UTV
Loredana Groza a publicat imagini rare din tinerețe, când era o tânără mămică. Fotografiile au apărut de ziua...