Godină povestește cum au fost prinși suspecții cazului „cadavrul din geamantan”

Data actualizării: Data publicării:
Marian Godina
Foto: Poliția Română

Marian Godină povestește circumstanțele în care suspecții cazului „cadavrul din geamantan” au fost arestați acum câteva zile, la Brașov

Marian Godină este unul dintre polițiștii care au participat la prinderea suspecților de la Vaslui.

Conform Poliției, principalul suspect este un bărbat care ar fi avut-o drept complice pe iubita sa. Din primele informații, cei doi se cunoșteau cu victima de mai multă vreme. Imaginile surprinse de camerele de supraveghere din zonă arată cum cei doi au cărat bagajul prin sat în care se afla cadavrul. Au plecat apoi la București iar, în final au fost prinși la Brașov.

“În seara aceea eram la serviciu, nu liberi. Atât eu, cât și ceilalți doi colegi ai mei lucrăm la Serviciul pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Brașov, adică la "mascați", așa cum ne numesc cei mai mulți. Eram 4, dar unul nu apare în poze.
La un moment dat am fost apelați și ni s-a spus că doi suspecți ai unui omor petrecut în județul Vaslui ar fi fost observați în Brașov.
S-a luat decizia să ieșim din bază în haine civile și cu o mașină civilă, dar totuși înarmați, logic.
(S-a dovedit a fi fost o decizie foarte bună).
De aceea eu eram in jeansi și tricou, colegul meu în pantaloni scurți și tricou.
Am ieșit din bază în mai puțin de un minut de la primirea apelului și am început căutările în apropierea zonei în care suspecții fuseseră văzuți. Zona era deja împânzită de mașini de poliție și filtre.
Pe măsură ce timpul trecea, scădeau și speranțele noastre de a-i găsi. După ceva timp am dat o tură într-o altă zonă a orașului, acolo unde șeful nostru de grupă a avut o presimțire că i-am putea gasi.
În timp ce mergeam pe o stradă, am exclamat cu toții "Uite-i!", iar colegul de la volan a oprit mașina cât mai aproape de ei și am coborât cu toții în viteză. Suspecții au avut puțin timp să o ia la fugă, dar i-am prins după maxim 50 de metri de alergare, iar în câteva secunde erau la pământ și încătușați.”

Uniformă sau pantaloni scurți?

Godină a explicat cazul în contextul în care mulți au criticat faptul că polițiștii veniseră la arestare în tricou și pantaloni scurți

"Apropo, colegul despre care se comentează ironic că e în pantaloni scurți și are alură de bombardier are 25 de ani, "abia" vreo 2 metri înălțime și puțin peste 100 de kile și este sportiv, așadar aș ura succes oricui ar încerca să fugă de el.
Într-adevăr, suspecții sunt firavi, probabil că am kilograme cât amândoi la un loc.
Dar așa firavi, au omorât un bărbat și l-au băgat într-o valiză, iar în seara în care noi i-am prins se plimbau prin Brașov știind că sunt căutați, panicați și disperați să scape.
Sunt curios dacă cei care au tot comentat negativ se pot gândi de ce sunt în stare niște criminali încolțiți, fără bani, care vor cu orice scop să scape. Cum te simți să știi că fiul sau fiica ta, ori mama ta în vârstă, puteau trece oricând pe lângă acești criminali?
Ți-ai fi dorit atunci să fie niște polițiști, chiar în pantaloni scurți, care să-i încătușeze? Te mai interesa dacă polițiștii aveau sau nu uniformă?"

Criminali Vaslui
Foto: Poliția Română

 

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Editor : Sebastian Eduard

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un...
Digi FM
Răzvan l-a învins, dar Mircea Lucescu l-a sărutat pe creștet. Povestea momentului tată-fiu, care a emoționat...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Loredana Groza, picioare tonifiate și talie de invidiat în costum de baie. Apariția din Maldive a stârnit un...
Film Now
David Duchovny, cum nimeni nu l-a mai văzut. Cu perucă blondă și ruj roșu aprins, îmbrăcat în haine de...
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii...
Newsweek
Se schimbă vârsta standard de pensionare. Când ieși la pensie în funcție de anul în care te-ai născut?
Digi FM
Pur și simplu a îngenuncheat în fața sicriului lui Mircea Lucescu: "A fost darul lui Dumnezeu pentru fotbal"
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce Paștele ortodox și cel catolic au de cele mai multe ori date diferite? Explicația pe înțelesul tuturor
Digi Animal World
A plătit 600 de lire la veterinar, crezând că pisica ei e bolnavă. Ce a aflat a doua zi a lăsat-o fără cuvinte
Film Now
Cum arată a patra soție a lui Steven Seagal, o balerină mongolă care i-a dăruit al șaptelea copil. Poze rare...
UTV
Mircea Lucescu și soția lui sunt împreună de 60 de ani și s-au cunoscut la cantina facultății. „A fost...