INTERVIU Vlad Soare, președintele AMBI: „Vrem eliminarea primăriilor de sector”

vlad soare Material susținut de AMBI
Vlad Soare

Președintele AMBI, profesorul de drept constituțional Vlad Soare, susține necesitatea desființării primăriilor de sector și unificarea Bucureștiului cu Ilfovul. 

Digi24.ro: Ce este Alianța Metropolitană București – Ilfov, platforma pe care ati înființat-o anul acesta?

Vlad Soare: Alianța Metropolitană București-Ilfov este un proiect regional ce își propune un set de măsuri concrete pentru comunitatea noastră, măsuri pe care niciun alt partid nu și le poate permite din motive de aparat și clientelă politică.

Vrem, de pildă, eliminarea primăriilor de sector. Astăzi, ne costă mult și degeaba. În fiecare an cheltuim un miliard de lei cu angajații primăriilor de sector. În 4 ani de mandat se puteau construi cu acești bani 100 de clinici, 1500 de școli și un spital regional în București.

Vrem, de asemenea, ca București și Ilfov să fie o singură comunitate, neîngrădită de împărțirea administrativ-teritorială din hârtii. Concret, actuala împărțire administrativ-teritorială funcționează după o lege comunistă din 1968. Împreună, am putea împărți costurile administrative, am elimina barierele procedurale lipsite de sens și am putea avea infrastructură și servicii publice la standarde unitare.

Digi24.ro: Care sunt aceste “bariere procedurale lipsite de sens”?

Vlad Soare: Toate aceste aberații birocratice ce țin de actuala împărțire administrativ-teritorială. De exemplu, un copil născut în Ilfov nu merită mai puțin să meargă la o școală modernă și dotată corespunzător decât unul născut în București. Cum nici un bătrân dintr-o zonă din afara Bucureștiului nu are mai puțină nevoie de servicii medicale de calitate și aparatură performantă decât unul care locuiește în mijlocul Capitalei.

Un alt exemplu: umblăm zile întregi și kilometri într-un trafic infernal pentru a ne face vize de flotant, ca să ne putem da copiii la o școală la care, altfel, nu avem acces. Absurdul situațiilor de acest fel ne costă timp, nervi, bani.

Digi24.ro: De ce nu s-au schimbat lucrurile în toți acești ani? De ce menținem situația actuală, dacă este atât de contraproductivă pentru comunitatea București-Ilfov?

Vlad Soare: Problema o reprezintă actuala clasă politică, este cea care sufocă și corupe, cea care ne trage în jos și ne anulează orice formă de progres. Actuala divizare nu are sens decât pentru partidele politice care își plătesc oamenii din administrație din banii noștri, ai celor care plătesc taxe și impozite locale. De aceea ei vor să conserve situația actuală, fiindcă le garantează accesul la banii noștri, ai contribuabililor.

De aici trebuie sa plece schimbarea. Acum că ne-am lămurit și cu „oamenii noi” care s-au pierdut în luptele interne de partid și în vechile metehne politice, este clar că trebuie să facem noi ceva, oamenii simpli - fără uriașe aparate de partid în spate și fără jocuri politice.

Noi suntem Bucuresti – Ilfov, noi trăim aici și noi avem tot dreptul să decidem cum vrem să trăim în comunitatea noastră. Noi nu avem mize fanteziste de salvare, ci ne dorim un proiect concret, firesc și realizabil.

Digi24.ro: Cetățenii sunt de acord cu măsurile pe care le propuneți?

Vlad Soare: Categoric, da! Avem studii derulate și stim, de exemplu, că peste jumătate dintre bucureșteni își doresc desființarea primăriilor de sector. Oamenii au înțeles de mult că plătim toată această uriașă mașinărie degeaba. Rezolvarea problemelor pe care le avem zi de zi e în continuare greoaie și costisitoare. Deși noi ne plătim taxele și impozitele, de cele mai multe ori autoritățile nu sunt capabile să își facă treaba. Iar asta e injust și e profund gresit. E contraproductiv, iar asta o simțim cu toții.

Digi24.ro: La ce se referă sloganul AMBI, “Fără praf”?

Vlad Soare: E despre ceea ce merităm cu toții: o Capitală sănătoasă, fără praf pe străzi și în mentalități. Din cauza traficului infernal și a noxelor, a gropilor de gunoi neadministrate, a poluatorilor care încalcă normele și a unui management al deșeurilor dezastruos, Bucureștiul se sufocă. La fel cum se sufocă sub o administrație supradimensionată, consumatoare de resurse și incapabilă să rezolve probleme reale.

Praful e în stivele de hârtii și dosare cu șină din sediile autorităților. Praful e în ochii noștri, ai locuitorilor din București și Ilfov cărora li s-a spus de prea multe ori că “așa zice legea” și “așta e procedura”, că plătim taxe și impozite pentru bunul mers al comunității, pentru infrastructură și servicii publice decente. În realitate, plătim oamenii de partid și plătim taxe aberante din cauza unei fragmentări fără sens a administrației.

Digi24.ro:  Cum ti-a venit ideea acestui proiect? De unde a plecat?

Vlad Soare: Am o înțelegere destul de profundă a fenomenului și am un background care îmi permite să identific soluții și moduri de operare. Am cercetat multi ani subiectul reformei administrative – este și subiectul tezei mele de doctorat - și îl văd ca pe una din principalele probleme ale societatii romanesti astăzi.

Îmi doresc să vad pași înainte, îmi doresc să văd normalitatea întâmplându-se și îmi doresc să nu mai fim nevoiți să ne sacrificăm familiile și casele ca să trăim decent, să trăim normal. Putem schimba fața comunității noastre și e timpul să o facem acum, ca să nu mai asistăm la încă 4 ani de degradare, de absurdități și de bani irosiți pe oamenii partidelor mamut, cei ce au întotdeauna mize uriașe pentru care au nevoie de acces la banul public.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
cmp_level, prv_level, m2digi24ro, stickyCookie
Studiu de Audienţă și Trafic Internet (prin CXENSE) brat.ro
cX_S, cX_P, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Instagram instagram.com Vezi politica de confidenţialitate
csrftoken, ds_user_id, ig_did, ig_cb, mcd, mid, rur, shbid, shbts, urlgen
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cx_profile_timeout, cx_profile_data
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi politica de confidențialitate