Video Călin Georgescu s-a prezentat în fața polițiștilor pentru a semna controlul judiciar și nu a făcut nicio declarație publică

Data actualizării: Data publicării:
Călin Georgescu
Călin Georgescu. Foto: Profimedia Images

Călin Georgescu s-a prezentat miercuri, 2 aprilie, în jurul orei 11.30, la sediul Poliției Ilfov pentru a semna controlul judiciar sub care a fost plasat. Fostul candidat la alegerile prezidențiale trebuie să se prezinte periodic în fața polițiștilor, iar această măsura aceasta ar urma să expire pe 26 aprilie.

ACTUALIZARE 11.45 Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu s-a prezentat în jurul orei 11.30 la sediul Poliție Ilfov, pentru a sem,na controlul judiciar, conform procedurii la care este supus de decizia magistraților. Georgescu a dat mâna cu unii dintre susținătorii săi care îl așteptau, dar a refuzat să facă orice declarație pentru presă.

Știrea inițială. Astfel, Călin Georgescu urmează să vină, miercuri, din nou la sediul Poliției din județul Ilfov, pentru a da cu subsemnatul, în baza controlului judiciar sub care a fost plasat.

Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a fost ridicat din trafic pe data de 26 martie. A fost condus la audieri la Parchetul General, apoi a fost plasat sub această măsură a controlului judiciar, care ar urma să expire la data de 26 aprilie.

Dar sigur că această măsură ar putea fi extinsă.

Pe lângă această obligație de a se prezenta periodic la poliție pentru a da cu subsemnatul, Călin Georgescu are interdicție să părăsească țara, să poarte arme și să posteze pe rețelele sociale mesaje antisemite.

Călin Georgescu a fost plasat sub această măsură a controlului judiciar, după ce a fost acuzat într-un dosar de susținere a unor organizații extremiste și pro-legionare și antisemite, dar este acuzat în acest dosar și de promovare a ideologiei legionare.

Editor : Ana Petrescu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Din ce face bani Adrian Veștea şi ce meserie are la bază premierul desemnat. Averea, proprietățile și...
Digi FM
Ce spunea Adrian Veștea, acum un an, despre Nicușor Dan: "Un activist care știe doar să blocheze, să dea în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Shania Twain, dezvăluiri despre cel mai greu moment din viața ei: „Îmi detestam corpul, nu mă mai puteam uita...
Film Now
Russell Crowe, dezvăluiri despre „Gladiator”. De ce a refuzat scenele intime cu Connie Nielsen: „Ar fi...
Adevarul
Cristian Păun, despre riscul ca România să fie retrogradată în categoria „junk”: „Va fi lovitura fatală”
Newsweek
Pensii crescute cu 330 lei, medicamente ieftine pentru pensionari. Măsuri obligatorii pentru premierul Veștea
Digi FM
Simona Halep își ia rămas-bun de la tenis și anunță ce urmează: "Pentru prima dată, simt că vreau pur și...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Ce se știe până acum despre "Top Gun 3", unul dintre cele mai așteptate filme. Tom Cruise se întoarce în...
UTV
Antonia este mândră de mama ei. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de Psihologie la aproape 60 de ani