Dinel Staicu va fi judecat în stare de libertate

Data publicării:
dinel 20staicu 20pna 20audieri-48859

Dinel Nuțu, fost Staicu, a cerut instanței să fie eliberat. În prima fază s-a admis solicitarea lui, însă procurorii au făcut recurs.

Completul Tribunalului București a menținut astfel decizia dată de prima instanță și urmează să fie eliberat. Dinel Nuțu este acuzat ca a prejudiciat Transgaz Medias cu peste 11 milioane de euro.

Instanţa a respins recursul procurorilor la hotărârea Judecătoriei Sectorului 2 din 6 februarie prin care s-a dispus înlocuirea măsurii arestării preventive a inculpatului cu măsura obligării de a nu părăsi ţara fără încuviinţarea instanţei de judecată.

Următorul termen de judecată al dosarului de fraudare a Transgaz Mediaş a fost stabilit pentru 6 martie.

Nuţu a fost trimis în judecată în 2007, de procurorii anticorupţie, pentru fraudarea Transgaz Mediaş. Societatea ar fi fost prejudiciată cu 11 milioane de euro, după ce patru societăţi comerciale controlate de omul de afaceri ar fi fost interpuse în circuitul financiar al gazelor naturale.

O condamnare anulată pentru fraudarea Băncii Internaţionale a Religiilor

Dinel Nuţu, fost Staicu, a fost condamnat definitiv la şapte ani de închisoare cu executare în aprilie 2011. A fost decizia magistraţilor de la Curtea de Apel Bucureşti, în dosarul în care fostul director general al SIF Oltenia a fost acuzat de fraudarea Băncii Internaţionale a Religiilor, cu peste 9 milioane de euro.

Aproape un an mai târziu, pe 23 februarie 2012, condamnarea a fost anulată tot de Curtea de Apel Bucureşti, după ce avocaţii au invocat decizii anterioare ale procurorilor şi judecătorilor craioveni, care au considerat că Dinel Nuţu nu se face vinovat de prejudicierea băncii.

Cu puţin timp înainte ca instanţa să pronunţe decizia definitivă de condamnare pe numele său, Staicu şi-a schimbat numele, devenind Dinel Nuţu, şi a plecat din ţară. La două săptămâni de la condamnare, a fost prins în Ungaria şi adus în ţară, unde a fost încarcerat. El este unul dintre urmăriții celebrii ai României, alături de Mihai Necolaiciuc, Nicolae Popa, Gregorian Bivolaru și Omar Hayssam.

Știre în curs de actualizare.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce studii are Adrian Veștea. Premierul desemnat a urmat cursurile unei universități care a fost desființată
Digi FM
De ce tatăl Simonei Halep nu ar fi de acord cu presupusa relație a fostei campioane. Cele două motive invocate
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Unul dintre cele mai scumpe inele, cea mai scurtă logodnă. Mariah Carey a vândut bijuteria de 10 milioane de...
Film Now
A rupt tăcerea după 50 de ani. Jodie Foster, despre momentul decisiv din viața ei: „Totul s-a schimbat...
Adevarul
„Ești din România? Bine, ești pregătită!” Povestea tinerei care a cucerit una dintre cele mai prestigioase...
Newsweek
Avalanșă de cereri la Casa de Pensii pentru recuperea CASS la pensie. De ce fac pensionarii acest lucru?
Digi FM
La aproape 60 de ani, mama Antoniei a obținut diploma de licență. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Secretul din culisele "Mrs. Doubtfire". Robin Williams a încercat să salveze viitorul unei actrițe de 14 ani...
UTV
Antonia este mândră de mama ei. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de Psihologie la aproape 60 de ani