Inspectori ai Gărzii Financiare, anchetaţi de ANAF în cazul RCS&RDS - Antena Group

Data publicării:
declaratii ANAF 1175079-Mediafax Foto-Viorel Dudau

„În urma informaţiilor vehiculate în mass-media potrivit cărora acest contract ar fi ajuns în posesia reprezentanţilor trustului Intact prin intermediul angajaţilor de la Garda Financiară, conducerea ANAF a dispus efectuarea unei anchete interne pentru a investiga acuzaţiile aduse”, potrivit unui comunicat emis de ANAF.

Acuzaţia a fost făcută de Dumitru Dragomir într-o emisiune televizată, după ce a fost audiat la DNA: „Garda Financiară, care mi-a făcut un control acum o lună și jumătate, le-a dat contractul celor de la Intact. Sunt sigur de asta. Altfel nu aveau de unde să îl obțină”.

Conducerea ANAF susţine însă că verificarea nu a avut loc în aprilie, ci la începutul anului. Inspectorii Gărzii Financiare au fost de două ori la firma lui Dumitru Dragomir.

Citiți și:

D. Dragomir: Nu rup contractul cu RCS-RDS

DNA face verificări în privința contractului dintre RCS-RDS și Dumitru Dragomir

MOTIVARE. De ce au decis judecătorii arestarea preventivă a directorului Antena Group, Sorin Alexandrescu

Tumultuoasa legătură între RCS&RDS și Antena Group

Directorul Antena Group, Sorin Alexandrescu, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile

„Acţiunea de verificare la SC Bodu SRL a avut loc în data de 23.01.2013, când a fost identificat contractul de asociere de participaţiune, fiind ridicată o copie a acestuia de către angajaţii Gărzii Financiare în 25.01.2013”, mai transmite ANAF.

Contractul între Bodu SRL şi RCS&RDS a ajuns în posesia directorului Antena Group pe 26 aprilie. În dimineaţa acelei zile, la ora 9 şi 38 de minute, Sorin Alexandrescu i-a spus Cameliei Voiculescu, preşedintele Intact Media, că a făcut rost de documentele cu care îl poate şantaja pe administratorul RCS-RDS.

Sorin Alexandrescu: Omul care a primit primu' plicul… e într-o oră aicea.

Camelia Voiculescu: Super OK! Adică super, mă rog, să vedem! Şi oricum tre' să ai super grijă, te rog! Ştii că… Acum mi-a dat şi mie tata grija aia. Să mă suni şi pe mine după aia.

Potrivit procurorilor, directorul Antena Group a folosit acest document pentru a-l şantaja pe administratorul RCS-RDS.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Dacă se aprinde acest martor în bordul mașinii, oprește imediat, avertizează mecanicii auto
Digi FM
Dan Negru, reacție fermă despre Eurovision: „Un circ ieftin!” Ce a spus despre Alexandra Căpitănescu, care va...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Film Now
Tim Curry, dus la spital în timpul filmărilor pentru „Clue”. Ce s-a întâmplat, de fapt, pe platou
Adevarul
Moda acum 6000 de ani: cum se afișau elitele preistorice cu aur, pene multicolore și podoabe extravagante
Newsweek
Casa de Pensii: Dosarele de la Mica Recalculare întârziate un an. 500.000 pensionari pierd bani. Care e cauza?
Digi FM
Cum ar putea profita Rusia de războiul dintre SUA și Iran. Avertismentul Ucrainei și de ce se teme Zelenski
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Adevărul despre grepfrut. Care sunt beneficiile fructului, de unde vine gustul amărui și cine ar trebui să-l...
Digi Animal World
Motivul pentru care câinii își înclină capul când vorbești cu ei. Explicația oferită de un medic veterinar
Film Now
Monica Bellucci și Demi Moore, val de comentarii pe internet după ultimele apariții publice: „Una...
UTV
Megan Fox revine pe Instagram cu imagini provocatoare. Machine Gun Kelly a reacționat imediat în comentarii