Răsturnare de situație în asasinatul de la Arad: Instanța a decis ca Laura Crișan și presupușii complici să fie arestați preventiv

Data actualizării: Data publicării:
Laura Crișan, adusă la sediul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție din București, 23 octombrie 2024. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Laura Crișan, fiica lui Ioan Crișan. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Răsturnare de situație în cazul asasinatului de la Arad. După punerea în libertate, instanța a decis miercuri, la contestație să-i aresteze preventiv pe Laura Crișan, fiica milionarului ucis în Arad, și pe ceilalți doi suspecți, presupuși complici.

ACTUALIZARE 19.15 Cei trei suspecți au fost ridicați de către polițiști, miercuri seară, și duși în arest, la IPJ Arad, după ce timp de două săptămâni au fost în libertate. 

"La data de 13 noiembrie a.c., poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul I.P.J Arad au pus în executare 3 mandate de arestare preventivă, emise de magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, pe numele a 2 bărbaţi, de 36 şi 39 de ani, respectiv pe numele unei femei, de 44 de ani. Cei în cauză urmează a fi introduşi într-un arest al Poliţiei Române", a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad.

Știre inițială Laura Bîlcea, fiica milionarului ucis în atentatul cu bombă de la Arad, a fost arestată preventiv pentru 30 de zile, a decis, miercuri, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ). Aceeaşi decizie a fost luată şi în cazul celor doi presupuşi complici ai femeii, Bogdan Adrian Horodincă şi Sebastian Ilie Bulbuc.

Curtea de Apel București a decis la sfârștul lunii octombrie că Laura Bîlcea și cei doi bărbați acuzați că au organizat în 2021 atacul asupra milionarului Ioan Crișan vor fi cercetați în libertate. Parchetul a atacat decizia, iar miercuri Instanţa supremă a admis contestaţia procurorilor, decizia fiind definitivă.

Procurorii au acuzat-o pe Laura Crișan că le-ar fi dat 100.000 de euro celor doi bărbați pentru asasinarea milionarului Ioan Crișan. Potrivit rechizitoriului, intenția de a-l asasina pe milionar venea pe fondul tensiunilor dintre tată și fiică, dar și pe fondul averii pe care Laura Crișan urma să o obțină. În rechizitoriu, procurorii au descris cum cei doi bărbați ar fi cumpărat bomba, ar fi montat-o ulterior în mașina condusă de milionarul arădean și ar fi detonat-o prin intermediul unui telefon mobil. 

Pe 29 mai 2021, omul de afaceri Ioan Crişan a murit, după ce maşina în care se afla a explodat în parcarea unui supermarket din Arad. Ioan Crişan deţinea una dintre puţinele ferme de somn african din Europa de Est, amenajată de mai mulţi ani în perimetrul unei foste fabrici de cânepă situate la câţiva kilometri de municipiul Arad. Ferma are 22 de bazine alimentate cu apă termală provenită dintr-un foraj adânc de 900 de metri, iar o parte dintre acestea sunt populate de zeci de tone de peşte.

Editor : A.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Nulitatea absolută a actelor. Ce înseamnă și când poate fi invocată
Digi FM
5 vedete care au fost interzise la galele de premiere. Will Smith are interdicție pe 10 ani la Oscaruri
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ed Sheeran, după ce soția sa a fost diagnosticată cu cancer în timpul sarcinii: „Cea mai grea zi din viața...
Film Now
De ce nu s-a căsătorit niciodată Al Pacino. Actorul, tatăl a patru copii, a avut relații cu mai multe actrițe...
Adevarul
Mărturii tulburătoare ale victimelor lui Bivolaru, într-un nou documentar. Cum a fost prins gurul MISA
Newsweek
Guvernul anunță oficial cu cât cresc pensiile în 2027, 2028 și 2029? Cât va fi pensia medie?
Digi FM
"George Simion e ostaticul lui Maricel Păcuraru, al lui Dan Dungaciu și al lui Petrișor Peiu". Un fost aliat...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Când este echinocțiul de primăvară 2026. De ce ziua nu este, totuși, perfect egală cu noaptea
Digi Animal World
A adoptat un motan și a crezut că i-a salvat viața. După trei ani a aflat că riscă 300.000€ amendă și...
Film Now
Dakota Johnson, pictorial de senzație la 36 de ani. Fanii, uimiți: „Nimeni nu poate fi ca tine când e vorba...
UTV
Liviu Vârciu reacționează după ce Lucian Mitrea a povestit că l-a găsit în pat cu Andreea Bănică