O contabilă din Ialomița și-a transferat ilegal 1 milion de euro din conturile firmelor pentru care lucra

Data publicării:
Mașină de poliție.
Foto: Poliția Română

Trei persoane din Ialomiţa sunt cercetate pentru că ar fi prejudiciat două societăţi comerciale cu aproximativ 1.000.000 de euro, bani cărora li s-ar fi disimulat adevărata provenienţă prin achiziţionarea de bunuri imobile şi autoturisme, informează Agerpres.

Potrivit IGPR, la data de 7 aprilie, poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ialomiţa, sub coordonarea procurorului de caz, au pus în aplicare trei mandate de aducere, emise pe numele unor persoane, cu vârste cuprinse între 29 şi 36 de ani, din Ialomiţa, bănuite de spălare a banilor, înşelăciune, fraudă informatică şi fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Din cercetări a reieşit că, în perioada 2018 - 2020, în calitate de contabil, o femeie, de 36 de ani, ar fi prejudiciat două societăţi comerciale, prin transferarea în mod fraudulos a aproximativ 1.000.000 de euro, prin falsificarea unor date bancare în sisteme informatice.

Banii ar fi fost transferaţi în conturile proprii ale femeii şi în conturile mai multor persoane fizice şi societăţi comerciale.

Pentru disimularea adevăratei provenienţe a sumelor de bani, cele trei persoane bănuite ar fi achiziţionat imobile şi autoturisme, arată sursa citată.

În cauză, prejudiciul a fost recuperat în proporţie de aproximativ 40%.

În urma administrării probatoriului, procurorul de caz a dispus măsura controlului judiciar faţă de femeia de 36 de ani.

Cercetările sunt continuate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomiţa, pentru documentarea întregii activităţi infracţionale a celor în cauză şi recuperarea prejudiciului cauzat.

Editor : V.M.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Orașul românesc care renaște la granița cu războiul. Cum a devenit un punct-cheie pentru Europa
Digi FM
Salariile preoților se schimbă din 2027. Cât va câștiga lunar un preot după noua grilă
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce au descoperit fanii în „Thriller” după 40 de ani. Detaliul subtil care a trecut neobservat ani la rând: „E...
Film Now
Puțini știu că e fiica vitregă a lui Steven Spielberg. Actrița din „Anatomia lui Grey”, apariție rară alături...
Adevarul
„Războiului stelelor”. Sateliți militari ruși s-au apropiat de unul comercial finlandez care furnizează...
Newsweek
La ce oră intră, vineri, pensiile pe card? Cei 2.500.000 pensionari nu primesc banii în același timp
Digi FM
Soția lui Christian Eriksen, sacrificiul făcut din dragoste pentru fotbalist. Viața discretă a femeii care...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce simțim "fluturi în stomac" când suntem emoționați sau nervoși? Explicația surprinzătoare a neurologilor
Digi Animal World
Viața tristă a celei mai bogate pisici din lume. A moștenit peste 1,5 milioane de dolari, dar nu a primit...
Film Now
Jane Seymour și Joe Lando au încercat să fie împreună și în viața reală. De ce nu a funcționat povestea lor...
UTV
Cabral a transmis un mesaj emoționant după divorțul de Andreea Ibacka: „Am zile în care mă țin din inerție”