Pasajul Mogoșoaia a fost inaugurat, dar s-a blocat imediat. Florin Cîțu a fost claxonat de șoferi în semn de protest

Data actualizării: Data publicării:
pasaj-mogosoaia-blocat-digi24
Pasajul Mogoșoaia a fost inaugurat, dar s-a blocat imediat. FOTO: Digi24

Claxoane în semn de protest, pentru premierul Florin Cîțu. S-a întâmplat la inaugurarea pasajului Mogoșoaia. Oficialii s-au lăudat cu lucrarea finalizată cu șase luni mai devreme decât era prevăzut în contract, șoferii s-au plâns însă că problema traficului tot nu este rezolvată.

"Au rezolvat podu' ăsta după douăj' de ani, e bun! Heheheeee!" - Așa s-au bucurat șoferii de inaugurarea podului Mogoșoaia.

În momentul în care premierul și-a început discursul, mai mult sau mai puțin ironic, șoferii de TIR și-au spus "of"-ul cu claxoanele autovehiculelor.

Florin Cîțu: "Da, îi auzim pe şoferi cât de supăraţi sunt şi e normal. Toţi am fi supăraţi dacă am fi stat în trafic cu orele. Acest pasaj rezolvă o problemă majoră pentru Centură. Dacă m-ar putea auzi, ar afla că s-a rezolvat şi problema cu carantinarea şoferilor care vin din exterior din zone roşii. Cu o simplă testare nu mai intră în carantinare sau dacă sunt vaccinaţi".

Inaugurarea podului nu pare să rezolve problema ambuteiajelor de pe Centură. Cei care frecventează acest traseu spun că noul obiectiv nu face decât să mute coada din acest punct, spre Otopeni și Chitila. Însă la doar 10 minute de la deschiderea circulației pe pasaj, traficul s-a blocat.

Șofer: Foarte aglomerat. Degeaba a făcut aici că se face în partea cealaltă la Otopeni. E dezastru. E foarte aglomerat.

Reporter: Rezolvă pasajul problema?

Șofer: Nu, nu rezolvă deloc. Decât aici la porțiunea asta cu Mogoșoaia, dar în rest, nu.

Șofer: Stăm de o oră și ceva aici. S-a inaugurat podul, dar restul e praf.

Reporter: Rezolvă pasajul problema?

Șofer: Fac traseul ăsta de un an și de la Otopeni până la Chitila o oră-jumate am făcut de dimineață.

Șofer: Așteptăm să deschidă partea asta de centură, să fie traficul mai fluid, dar e tot mai greu. Pare că nu funcționează ceva.

Lucrările pentru construirea pasajului de la Mogoșoaia au început anul trecut în luna aprilie. Costul acestui obiectiv a fost de 33 de milioane de lei pentru o lungime de 800 de metri.

 

Editor : G.M.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Orașul din România care exportă miliarde de euro anual. Cum a devenit unul dintre cele mai puternice centre...
Digi FM
Ce vârstă are Dorin Mateiu, bărbatul care a însoțit-o pe Simona Halep în Mykonos. Diferența dintre ei nu a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
"Dumnezeu era într-o dispoziție excelentă când te-a creat", i-au scris fanii. J.Lo s-a filmat nemachiată, la...
Film Now
Cum arată azi Zack, blonduțul din "Salvați de clopoțel". A trecut de 50 de ani, are patru copii și e în formă...
Adevarul
Cum a devenit Bacalaureatul la Limba Română o formalitate de nivel de clasa a opta. De la eseu critic la „te...
Newsweek
Cine se va ocupa de pensii după ce Nicușor Dan a numit un nou premier? Pensionarii, o veste bună și una rea
Digi FM
Ce băiat mare au Adrian Enache și Iuliana Marciuc! David a terminat anul doi de facultate în Olanda și vine...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Ryan Reynolds a fost la un pas de moarte la 18 ani. Actorul a petrecut o lună în spital după un accident...
UTV
Andra a făcut furori într-o rochie scurtă și mulată. Cum a reusit artista să slăbeasca 10 kilograme