Băsescu, atac la Crin Antonescu și Victor Ponta: „Ciurucuri ale politicii românești” care „au amânat 12 ani intrarea în Schengen”

Data actualizării: Data publicării:
Traian Băsescu, fostul președinte al României.
Traian Băsescu, fostul președinte al României. Foto: Inquam Photos

Traian Băsescu a declarat despre Crin Antonescu și Victor Ponta că sunt „ciurucuri ale politicii românești [care] vor să fie președinții României”. Fostul președinte a adăugat că cei doi foști lideri ai USL „au amânat intrarea României în Schengen cu 12 ani”.

„Aceste ciurucuri ale politicii românești vor să fie președinții României. Păi ce au făcut ei în 2012 este înscris în fișa tuturor cancelariilor din Europa, din SUA, și așa mai departe. Cum pot ei fi parteneri, nu ai poporului român, dar ai celor din exterior care vorbesc de stat de drept?!”, a afirmat Traian Băsescu, miercuri la postul B1TV.

Fostul șef al statului l-a catalogat pe Crin Antonescu drept „cel mai mare chiulangiu al Parlamentului României”.

„Ăsta care nu are niciun fel de slujbă în ultimii 10 ani, a plecat direct de la tentativa de lovitură de stat, acest liberal văruit, Crinuț, nu înțeleg cum are tupeul să se vadă președinte al României doar pentru că are discurs. Băi frate, în afară de discurs trebuie să mai faci și câte ceva. Trebuie să fi demonstrat că ești capabil de ceva în viața ta. Ori el a fost cunoscut ca cel mai mare chiulangiu al Parlamentului României. Încearcă unii să ne spună cum e cu familia lui, cu nu știu ce. Niște chestiuni ridicole”, a spus Băsescu despre actualul candidat al coaliției la prezidențiale.

El a atenționat că Antonescu și Ponta au încercat să dea o lovitură de stat în anul 2012, când au încălcat Constituția, iar din cauza asta a fost amânat intrarea României în Schengen timp de 12 ani.

„Avem un Simion, avem doi care au pus la cale pur și simplu pulverizarea statului român în 2012 și vreau să vă spun cu toată tăria acești oameni au amânat intrarea României în Schengen cu 12 ani. În Consiliul European, în aprilie 2012 se stabilise intrarea României în Schengen. Consiliul UE stabilise octombrie, 1 octombrie, în toamnă. Lovitura pe care au dat-o ei democrației românești în vara anului 2012 mânați de șeful lor și acum care se numește Voiculescu, în 2012 Voiculescu i-a împins la această lovitură, a amânat intrarea României în Schengen cu 12 ani. Ăștia sunt candidații care vor să fie președinții României?”, a conchis Traian Băsescu.

Editor : Ana Petrescu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu, transfigurat la Poliție. Reacția fostului candidat în fața camerelor de filmat FOTO
Digi FM
Andreea Marin, apariție ca la Hollywood la un eveniment din Capitală. Elegantă într-o rochie neagră cu...
Pro FM
În dresuri plasă și un body de culoarea șampaniei, croit perfect pe trupul ei, Dua Lipa a strălucit pe scenă
Film Now
Zendaya, acuzată că și-a abandonat sora vitregă: „Am trecut prin cancer și chimioterapie singură, fără niciun...
Adevarul
Se întoarce războiul în Europa? Un cunoscut general explică ce are România de făcut
Newsweek
Care pensionari pierd pensia pe aprilie și bonusul de 400 lei? Ce sunt obligați să facă în 7 zile?
Digi FM
Gal Gadot, superbă în rochie mini albă, cu picioarele perfecte la vedere. Wonder Woman are 4 fete și 39 de ani
Digi World
A urmat dieta carnivoră și a ajuns de urgență la spital. Cu ce probleme s-a confruntat
Digi Animal World
Autoritățile au crezut că au găsit un vultur rănit, dar când l-au analizat, au izbucnit în râs. Ce avea, de...
Film Now
Cine sunt părinții lui Owen Cooper, băiatul care joacă în Adolescence. Oameni simpli și muncitori care fac...
UTV
Debut spectaculos în modă pentru Elena Boncea! Cum arată acum fiica Loredanei Groza la 27 de ani