Ilie Bolojan e optimist în privința ratingului de țară, însă atrage atenția că se apropie alegerile: „Apetitul pentru reforme scade”

Data publicării:
ilie bolojan face declaratii
Ilie Bolojan. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Premierul interimar Ilie Bolojan speră ca ratingul României să fie menținut, în contextul în care urmează să primim o evaluare și din partea agenției Moody’s, și atrage atenția că este nevoie de un Guvern cu puteri depline cât mai rapid, dar care să continue reducerea cheltuielilor. Bolojan a vorbit și despre alegerile din 2028, precizând că deja au apărut declarații cu tentă electorală privind majorări de salarii sau deblocarea angajărilor la stat.

Ilie Bolojan a declarată că sunt trei elemente importante după care agențiile de rating evaluează o țară: situația financiară, respectiv deficitul, stabilitatea politică, dar și perspectiva de viitor.

„Cel mai important element îl reprezintă cifrele brute, datele la zi – ceea ce a făcut o țară până la momentul evaluării. România se află acum la finalul primului semestru și avem deja datele aferente acestei perioade. (...) Orice agenție care evaluează România constată că, față de deficitul de 9,3% pe care îl aveam, într-un singur an am reușit reduceri importante. Aceste reduceri au însemnat, evident, și costuri sociale. Astfel de măsuri nu pot fi luate fără să deranjeze pe nimeni. Le mulțumesc românilor că au fost parte din acest efort”, a declarat premierul, joi, la Palatul Victoria. 

„Acțiunea de a demola Guvernul fără nimic în loc, iresponsabilă”

Ilie Bolojan a vorbit și despre „iresponsabilitatea” de a demite un Guvern fără să aibă o soluție politică pentru învestirea unui nou Executiv:

„Al doilea criteriu după care o agenție de rating judecă o țară este stabilitatea politică, un element care are o pondere importantă în evaluare. Poate că acum, după o perioadă de timp de la căderea acestui Guvern, ne dăm seama cât de iresponsabilă a fost acțiunea de a demola un Guvern fără să pui nimic în loc.

O perioadă de incertitudine politică nu le permite nici agențiilor de rating, nici cetățenilor, nici investitorilor să estimeze care vor fi politicile publice pe care le va urma guvernarea într-o țară. Atât timp cât nu există stabilitate, apar semne de întrebare”.

Premierul interimar a subliniat că România „are nevoie cât mai repede de un Guvern”: „Dar de un Guvern care continuă ceea ce este necesar, care face ceea ce trebuie, nu ceea ce dă bine. Un Guvern care controlează gradul de îndatorare, reduce deficitele, luptă împotriva evaziunii fiscale, reduce cheltuielile statului și combate cartelul privilegiaților care se opun oricărei măsuri de normalizare a unui domeniu”.

„Urmează ani elecotrali, există o anumită îngrijorare”

Șeful Executivului a subliniat că se apropie alegerile, iar unii politicieni își pregătesc deja discursurile. 

„Al treilea element după care agențiile de rating judecă o țară este perspectiva de viitor. În cazul României, aceasta înseamnă anii 2027–2028. În condițiile în care urmează ani preelectorali sau electorali, iar în spațiul public apar declarații și dezbateri despre deblocarea tuturor posturilor, majorări salariale și alte măsuri fără constrângeri bugetare, aceste semnale sunt atent analizate.

Dacă cineva se uită la ceea ce s-a întâmplat în România în perioada 2023–2024, observă că, în anii preelectorali, apetitul pentru reforme scade, iar apetitul pentru populism crește. Nu este de mirare că, atunci când este analizată perspectiva pentru 2027–2028, există o anumită îngrijorare cu privire la viitor.

Eu sper ca ratingul României să fie menținut și să putem trece la o perspectivă stabilă. Este singura soluție prin care putem reduce costurile de finanțare și ieftini dobânzile la care ne împrumutăm”, a mai declarat Bolojan.

În urmă cu câteva zile, agenţia Fitch a decis să mențină ratingul României la „BBB-”, ultima treaptă recomandată investițiilor. Astfel, țara noastră a evitat retrogradarea la categoria junk. Urmează o nouă evaluare, de data aceasta din partea agenției Moody’s.

Editor : A.G.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Facultatea din România la care nu mai vrea nimeni să înveţe. A pierdut aproape jumătate din studenţi
Digi FM
Dan Negru, reacție virală din vacanța în Turcia după ce a ajuns la un resort all inclusive: „Și noi, românii...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Noua regină a muzicii pop știe și marketing. Zara Larsson și-a promovat colecția de costume de baie purtând-o...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
"Sunt în stare de șoc și plâng tot timpul". Minnie Driver a trecut printr-un accident teribil în Franța...
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era...
Newsweek
Românii plătesc cele mai mari contribuții la pensie, dar au printre cele mai mici pensii în UE. De ce?
Digi FM
Ioana Țiriac, vacanță de lux în Saint-Tropez. Cât costă o singură noapte la hotelul cu aspect de castel ales...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Canicula pune presiune pe inimă. 5 simptome care nu trebuie ignorate niciodată, potrivit unui cardiolog
Digi Animal World
Cele mai răsfățate pisici din lumea vedetelor: de la Calippo a lui Ed Sheeran la Meredith Grey a lui Taylor...
Film Now
Morgan Freeman nu se ascunde când vine vorba de bani: „Dacă plătesc suficient”, un scenariu slab nu mai...
UTV
Gina Pistol a vorbit pentru prima dată despre relația cu tatăl ei. Cum i-a schimbat viața fiica sa, Josephine