Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
De asemenea, întâlnirea cu militarii din bază, olandezi, români şi americani, a oferit prilejul unui dialog direct privind misiunile desfăşurate şi condiţiile operaţionale.
„Prim-ministrul României a apreciat profesionalismul şi responsabilitatea cu care aceştia îşi îndeplinesc atribuţiile, subliniind rolul cooperării multinaţionale în menţinerea securităţii regionale”, se menţionează în comunicat.
Cei doi prim-miniştri au discutat şi despre sprijinul acordat Ucrainei, evidenţiind necesitatea unei abordări unitare la nivel aliat, în cadrul NATO, precum şi a unei cooperări strânse cu Statele Unite. Au mai fost abordate şi aspectele legate de negocierile actuale pentru a ajunge la pace în Ucraina, cât şi răspunsul coordonat la ameninţările hibride şi la campaniile de dezinformare ale Rusiei.
„Vizita confirmă nivelul ridicat al cooperării dintre România şi Regatul Ţărilor de Jos şi continuitatea unui parteneriat adaptat realităţilor actuale de securitate, cu contribuţii concrete în plan aliat şi regional”, mai transmite Executivul.
Alături de prim-ministrul României au participat la vizită viceprim-ministrul Radu-Dinel Miruţă, ministrul Apărării Naţionale, Mihai Jurca, şeful Cancelariei Prim-Ministrului, consilierul de stat Luminiţa Odobescu, precum şi general-locotenent Dragoş-Dumitru Iacob, locţiitor al şefului Statului Major al Apărării.