Premierul Ilie Bolojan a fost prezent azi la Digi FM, unde a participat la emisiunea „Audiența națională”, realizată de Andreea Georgescu și Florin Negruțiu. Ilie Bolojan a vorbit despre negocierile de la Cotroceni, în vederea formării unui nou guvern, despre salariile demnitarilor și companiile din energie, dar a abordat și teme personale, legate de mama sa ori de prietenii apropiați.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Declarațiile premierului Ilie Bolojan:
Despre întâlnirea de la Cotroceni:
- După moțiunea de cenzură am avut mai multe discuții cu dl președinte.
- Nu există în momentul de față concluzii.
- Fiecare și-a prezentat perspectiva.
- Discuția de bază a fost cea cu reprezentanții partidelor, cea oficială.
- Din punctul meu de vedere, cu cât se găsește mai repede o formulă, cu atât mai bine. Un guvern interimar are puteri limitate.
- Dl președinte, când va avea soluția, o va comunica.
- Vă pot confirma că nu s-a discutat despre niciun nume explicit.
Despre guvern tehnocrat:
- Ipoteza unui guvern tehnocrat a fost discutată, pentru că PSD nu-și asumă postul de premier, nu au acest curaj, PSD a dezertat practic.
- E greu ca un premier tehnocrat să poată performa.
- În Parlament există tot felul de propuneri în diferite stadii, la diverse comisii.
- E greu de presupus că poate funcționa un guvern tehnocrat.
- În momentul în care vom vedea o propunere, o vom discuta.
Despre PSD:
- PSD după ce a dărâmat guvernul iresponsabil, de trei săptămâni se ascunde prin boscheți.
- PSD a făcut o majoritate.
- Răspunderea e la ei.
- PNL e un partid responsabil.
- Am analizat această variantă, inclusiv cu mine, dacă va fi cazul.
Despre relația cu Nicușor Dan:
- Eu nu am o percepție de relație ruptă cu Nicușor Dan.
- Am colaborat bine.
Despre mărirea salariilor demnitarilor:
- Legea trebuia promovată de Ministerul Muncii.
- 8,1% din PIB-ul României sunt salariile din domeniul public, 166 de miliarde de lei.
- Creșterile de taxe și impozite i-au afectat pe toți cetățenii.
- Este pentru prima dată când avem reduceri de cheltuieli la bugetul de stat.
- Dar asta nu se poate face fără reduceri de personal.
- Dacă vrem să creștem salarii, trebuie să creștem productivitatea, numărul de oameni implicați în economia activă.
- La demnitari: piramida funcțiilor publice îi include și pe ei.
- L-am mandatat azi pe ministrul Pîslaru ca, în negocierile cu CE, să caute să eșaloneze în următorii ani creșterea salariilor la demnitari.
- Are mandat să solicite un acord pe o creștere eșalonată a salariilor la demnitari.
- Salariile demnitarilor sunt înghețate de 5 ani.
- Când am analizat de ce nu merg fondurile europene, am constatat că câștigul mediu net era cât al prim-ministrului României.
- Prim-ministrul are cu totul alte reponsabilități decât un funcționar din minister.
Despre proiectul de la Doicești:
- Faptul că am spus că proiectul de la Doicești pare să se ducă într-o direcție nu are nicio legătură cu parteneriatul strategic cu SUA.
- La Doicești avem o tehnologie nouă care ar putea veni, la Iernut avem un proiect energetic.
- Proiectul Doicești are probleme serioase.
- Mi s-a părut corect să-i spui partenerului acest lucru.
- Avem 7,7 miliarde de euro în conturi pt că nu suntem în stare să-i cheltuim: companiile din energie nu realizează aceste investiții.
Despre achiziția de gaz lichefiat din SUA:
- Sunt vitale alte coridoare de transport în zona noastră.
- România trebuie să susțină aceste coridoare, este un aspect vital.
- Dar achiziția efectivă, trebuie să existe rațiune.
- Asupra mea nu s-au făcut astfel de presiuni.
- Eu întotdeauna am luat decizii raționale.
- Întotdeauna în mape pot să-ți vină câte un amendament.
- O parte din consilieri citesc materialele.
- Sunt f multe lucruri pe care le-am îndreptat, corectat.
Despre cămara unde a aprins lumina:
- Cele mai mari probleme le-am făsit gla companiile din energie.
- Aproape toate instituțiile pe care le-am analizat au un spațiun mare pentru îmbunătățire.
Pe ce cheltuie banii:
- Când ești pe o poziție publică, viața ta e ocupată de aceste activități.
- Am văzut că s-au scumpit lucrurile.
- Pentru că s-au aruncat iresponsabil bani în piață.
Despre serviciile secrete:
- Am avut o colaborare bună, civilizată.
- Nu m-am apropiat de serviciile secrete mai mult decât se cuvine.
- Serviciile secrete sunt formate din oameni, unii mai performanți, alții mai puțin performanți.
Despre unirea cu Republica Moldova:
Despre un partid nou:
- Suntem de 30 de ani în PNL.
- Eu cred că avem capatitatea să ne reformăm, să îndreptăm lucrurile.
- Am încredere că PNl se va reforma, vom aduce oameni noi, vom promova performanța.
- Vom fi în guvernare atunci când vom putea performa.
Despre Eugen Tomac:
- În momentul în care va fi o variantă propusă de președintele României, mă voi consulta cu colegii de partid.
Editor : redactia.digi24