Liderul USR a subliniat că, în acest moment, matematica parlamentară este dificilă.
„Nimeni nu vrea să se bazeze pe voturile extremiștilor, asta este foarte clar. Pericolul ca România să alunece spre o zonă iliberală este real. Dar trebuie să luăm act de realitățile din Parlament. Tocmai de aceea începem aceste consultări și negocieri”, a mai spus Fritz.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Bolojan: „Decizia PNL e să nu mai facă o Coaliție cu PSD”
Premierul Ilie Bolojan a anunțat, după o ședință de aproape patru ore cu liderii partidului, că liberalii nu vor mai face o Coaliție cu PSD, după ce i-a fost retras sprijinul politic.
Bolojan a făcut un apel la parlamentarii tuturor formațiunilor pentru a susține măsurile pe care Guvernul le va adopta în perioada următoare ca să nu rateze jaloanele din PNRR. Premierul nu a exclus, însă, că vor exista discuții cu aleșii Opoziției pentru a susține funcționarea unui guvern minoritar:
„Situația noastră parlamentară este una complicată. Pentru a funcționa într-o formulă majoritară, indiferent care sunt partidele, este nevoie de cel puțin 3–4 partide. Iar formula de guvern minoritar are nevoie de anumite condiții, de exemplu să nu treacă o moțiune sau alta. Este însă greu de spus acum și nu îmi place să blufez. În funcție de evoluțiile din zilele următoare, vom vedea care sunt soluțiile parlamentare care pot fi susținute.”
Citește și: Stenograme. Păreri împărțite în ședința PNL privind o nouă majoritate. Cine vrea negocieri cu AUR, SOS sau POT: „Ce le oferim?”