Predoiu, votat în unanimitate preşedinte interimar al PNL: Voi exercita acest mandat cu decenţă. Vom fi un partener loial în coaliţie

Data actualizării: Data publicării:
catalin predoiu face declaratii
Foto: Captură Digi24

Prim-vicepreşedintele PNL, Cătălin Predoiu, a declarat marţi, după preluarea şefiei PNL, că obiectivele sale sunt îndeplinirea programului de guvernare şi câştigarea alegerilor prezidenţiale cu candidatul PNL şi al coaliţiei, Crin Antonescu. „Vom fi un partener corect, loial, drept, în coaliţie”, a dat asigurări Predoiu.

Cătălin Predoiu a declarat după votul din Biroul Politic al PNL că va exercita acest mandat de preşedinte interimar al PNL cu respect faţă de lege, faţă de drepturile şi libertăţile cetăţenilor noştri, faţă de interesele ţării.

„Voi exercita acest mandat de preşedinte interimar cu decenţă şi bună credinţă, cu respect faţă de valorile Partidului Naţional Liberal, faţă de valorile liberale, cu respect faţă de electoratul nostru, electoratul tradiţional, compus din antreprenori, din intelectuali, din toţi cei care, prin munca lor cinstită, îşi întreţin familiile şi contribuie la mersul înainte al ţării. Faţă de toţi cei cinstiţi, muncitori harmici şi care au încredere în viitorul ţării. Îl voi exercita împreună cu colegii mei aici de faţă, prim-vicepreşedinţi, secretari generali, colegii parlamentari, miniştri, preşedinţi de consilii, primari, consilieri, activişti. Îl voi exercita într-un spirit de echipă, dedicându-mi întreaga energie pentru realizarea obiectivelor Partidului Naţional Liberal în această perioadă de trei luni de interimat”, a mai spus Predoiu.

El a anunţat că obiectivele principale ale PNL sunt îndeplinirea programului de guvernare şi câştigarea alegerilor prezidenţiale cu candidatul Partidului Naţional Liberal şi al coaliţiei, Crin Antonescu.

„Vom depune absolut toate eforturile pentru lansarea unei campanii care să răspundă aşteptărilor cetăţenilor români. Ne vom sprijini candidatul pentru că credem în el şi pentru că este o soluţie pentru păstrarea drumului şi destinului european, democratic, euroatlantic al României”, a arătat Predoiu, potrivit News.ro.

Vom fi un partener corect, loial, drept, în coaliţie alături de celelalte partide care compun coaliţia şi de minorităţile naţionale

El a menţionat că în toată această perioadă PNL va continua reformele începute de către preşedintele Bolojan şi în partid, dar şi în calitate de partid membru al coaliţiei.

„Vom fi un partener corect, loial, drept, în coaliţie alături de celelalte partide care compun coaliţia şi de minorităţile naţionale, deci alături de PSD şi de UDMR. Ceea ce ne animă pe toţi, şi pe mine şi pe colegii mei, este să răspundem aşteptărilor cetăţenilor, mesajelor pe care aceştia le-au dat, atât cei care ne sprijină, cât şi cei care ne critică. Şi să contribuim la traversarea cu bine acestei perioade de relativă instabilitate politică, astfel încât la capătul celor trei luni să putem să ne predăm şi să încheiem mandatul cu fruntea sus, odată cu încheierea perioadei de interimat după alegerile prezidenţiale”, a completat Predoiu.

Mircea Abrudean a fost desemnat să exercite atribuţiile preşedintelui Senatului.

„În ceea ce priveşte exercitarea atribuţiilor de preşedinte al Senatului, domnul vicepreşedinte Abrudean a fost mandatat să gestioneze în numele preşedintelui Senatului şi al PNL această poziţie în aşa fel încât şi funcţionarea Senatului să se desfăşoare în condiţii bune”, a afirmat Bolojan.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Facultatea din România la care nu mai vrea nimeni să înveţe. A pierdut aproape jumătate din studenţi
Digi FM
Dan Negru, reacție virală din vacanța în Turcia după ce a ajuns la un resort all inclusive: „Și noi, românii...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Noua regină a muzicii pop știe și marketing. Zara Larsson și-a promovat colecția de costume de baie purtând-o...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
"Sunt în stare de șoc și plâng tot timpul". Minnie Driver a trecut printr-un accident teribil în Franța...
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era...
Newsweek
Românii plătesc cele mai mari contribuții la pensie, dar au printre cele mai mici pensii în UE. De ce?
Digi FM
Ioana Țiriac, vacanță de lux în Saint-Tropez. Cât costă o singură noapte la hotelul cu aspect de castel ales...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Canicula pune presiune pe inimă. 5 simptome care nu trebuie ignorate niciodată, potrivit unui cardiolog
Digi Animal World
Cele mai răsfățate pisici din lumea vedetelor: de la Calippo a lui Ed Sheeran la Meredith Grey a lui Taylor...
Film Now
Morgan Freeman nu se ascunde când vine vorba de bani: „Dacă plătesc suficient”, un scenariu slab nu mai...
UTV
Gina Pistol a vorbit pentru prima dată despre relația cu tatăl ei. Cum i-a schimbat viața fiica sa, Josephine