Primarul din Mangalia se plânge pe TikTok că românii merg în vacanță în străinătate. Ce spune despre mall-uri

Data publicării:
primarul mangaliei
Radu Cristian, primarul Mangaliei. Foto: Captură Digi24

Primarul Mangaliei este supărat pe românii care își petrec vacanțele în afara țării. Într-o postare pe o rețea de socializare, spune că banii pentru concedii ar trebui cheluiți în România, pentru a ajuta la refacerea infrastructurii. Primarul PNL al orașului de la malul mării blamează și faptul că românii își fac cumpărăturile din hipermarketuri sau mall-uri.

„Luați salariul. Primul lucru ce faceți? Vă duceți la supermarket, companiile acestea, hipermarket-urile sunt companii din afara țării, deci trimiteți banii afară, după aceea mergeți la mall să vă îmbrăcați. 80-90% din magazinele care sunt în mall-uri sunt din afara țării. Da? Și o dată pe an vreți să mergeți în concediu. Unde mergeți? Tot în afara țării. Deci dacă toți banii îi ducem în afara să-i scoatem din țară, nu mai avem bani să refacem infrastructura, nu să ne gospodărim cum trebuie” spune primarul Mangaliei.

Nu numai în orașul Mangalia, vorbim de toate localitățile din România. Haideți, că sunt bani în România și să facem să ne construim împreună țara și afară au și plusurile lor, dar și minusurile lor, cum și noi avem plusurile noastre și minusurile noastre. 

„Așa că vă așteptăm și puteți să alegeți orice destinație de pe teritoriul românesc - de la Corbu, Vama Veche. Dar haideți să redescoperim în primul rând litoralul românesc, pentru că este foarte frumos și împreună putem reconstrui, aș spune prea mult, poate țara, dar chiar chiar trebuie să facem lucrul acesta”, a adăugat liberalul.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Dorin Mateiu. Cum a ajuns „Regele mezelurilor” în topul celor mai bogați oameni de afaceri din...
Digi FM
Ce vârstă are Dorin Mateiu, bărbatul care a însoțit-o pe Simona Halep în Mykonos. Diferența dintre ei nu a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Hailey Bieber, un costum de baie roz și o înghețată care se topește în soarele din Palm Springs. Soția lui...
Film Now
Cum arată azi Zack, blonduțul din "Salvați de clopoțel". A trecut de 50 de ani, are patru copii și e în formă...
Adevarul
Cum a devenit Bacalaureatul la Limba Română o formalitate de nivel de clasa a opta. De la eseu critic la „te...
Newsweek
Premierul desemnat Tomac: pensiile vor crește cu sume între 120 lei și 600 lei. Există și o veste proastă
Digi FM
Ce băiat mare au Adrian Enache și Iuliana Marciuc! David a terminat anul doi de facultate în Olanda și vine...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Gestul uriaș al lui Spielberg: a renunțat la „Harry Potter” pentru a îndeplini una dintre ultimele dorințe...
UTV
Andra a făcut furori într-o rochie scurtă și mulată. Cum a reusit artista să slăbeasca 10 kilograme