Sondaj alegeri prezidențiale. Câte voturi ar obține Klaus Iohannis în primul tur

Data actualizării: Data publicării:
klaus-iohannis-presidency
Foto: presidency.ro

Avem ultimul sondaj despre posibilii candidaţi pentru Cotroceni. Klaus Iohannis este pe primul loc în preferinţele românilor.

74% din respondenti au o optiune clara de vot în cazul în care alegerile prezidențiale ar fi duminica viitoare, cu 8% mai mult față de luna ianuarie.

Potrivit sondajului, topul preferințelor alegătorilor îl deschide președintele Klaus Iohannis. Șeful statului ar obține în primul tur 36 de procente.

Pe locul al doilea, dar la o distanță destul de mare de actualul președinte al României, s-ar poziționa liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, cu 23%.

Este urmat de partenerul de coaliție, Liviu Dragnea, pentru care ar opta aproximativ 15% dintre români.

Fostul prim-ministru Dacian Cioloș ar primi 9% din voturi și cu 3 procente mai puțin s-ar îndrepta către comisarul european Corina Crețu.

Sondajul a fost realizat de Centrul de Sociologie Urbana și Regională, în perioada 12-25 martie 2019 pe un eșantion național de 1067 de persoane la domiciliul respondenților, având o eroare statistică de +/- 3%.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
De ce să pui un burete de vase la congelator: Un truc simplu care previne o problemă mare
Digi FM
„Nu eram pregătiţi să te pierdem”. Goldie Hawn, devastată de moartea prietenei sale, Diane Keaton: „O să-mi...
Pro FM
Ce spune Andrea Bocelli despre prestația fiului său, Matteo, la nunta lui Jeff Bezos și Lauren Sanchez: „Am...
Film Now
Dick Van Dyke, despre cel mai jenant moment de pe platourile filmului „Chitty Chitty Bang Bang”: „Toată...
Adevarul
Cifrele care arată modul costisitor în care poartă Rusia războiul. Pierderi uriașe pe câmpul de luptă în 2025
Newsweek
33.000 lei cea mai mare pensie militară. Cu cât s-a mărit în ultimii ani? Vor crește în 2026?
Digi FM
Cine e prima femeie care ar putea fi premier al Japoniei. Iubitoare de motociclete, a acceptat cererea în...
Digi World
5 motive să lași pantofii la ușă atunci când intri în casă. De ce nu e bine nici să stai desculț
Digi Animal World
Descoperirea făcută de o femeie după ce a salvat un câine care urma sa fie eutanasiat. Patrupedul are o rasă...
Film Now
Fiul îndurerat al lui Diane Keaton, omagiu special adus mamei sale. Sarah Paulson și Ben Affleck, la...
UTV
Mădălina Ghenea și Adelina Pestrițu, apariții de gală la evenimentul Anastasiei Soare. Lansarea cărții...