Prognoza meteo pentru săptămâna viitoare: temperaturile scad. De când revine canicula

Data actualizării: Data publicării:
Câmp cu maci
Foto: Profimedia

Săptămâna care urmează va debuta cu valori ponderate, de 23-33 de grade Celsius ziua şi de până la 21 de grade în cursul nopţilor. De joi, temperaturile ating din nou pragul de caniculă, iar în weekendul care urmează se vor atinge temperaturi de până la 38 de grade Celsius, anunţă meteorologii.

”Debutul săptămânii va fi caracterizat, la scara întregii ţări, între 23 până la 33 de grade Celsius cu minime pe parcursul nopţilor între 12 până la cel mult 20- 21 de grade, dar în acelaşi timp vorbim şi de fenomene de instabilitate pe parcursul după amiezilor, la început în zona montană şi submontană, apoi şi în restul ţării şi mă refer aici în mod deosebit la Maramureş, Crişana, Transilvania, Moldova, pe arii restrânse în Muntenia, Dobrogea şi Oltenia. Vorbim de cantităţi care, la nivel local, pot depăşi 15-25 de litri pe metrul pătrat iar în zona montană peste 30 de litri pe metrul pătrat”, a afirmat duminică, la Digi 24, directorul Administraţiei Naţionale de Meteorologie, Elena Mateescu.

Aceasta a anunţat că de la jumătatea săptămânii temperaturile vor creşte.

„Regimul de temperaturi cu valori ponderate va fi de interes cel puţin în primele zile din săptămâna care va debuta pentru că miercuri vorbim din nou de temperaturi în creştere, de 34 de grade, după care de joi deja vom atinge pragul de caniculă, 35 de grade, astfel încât sfârşitul săptămânii să aducă din nou valori de 37, posibil chiar 38 de grade. Cel mai cald, adică o vreme caniculară, să fie de interes în special în partea de vest, sud şi est a ţării”, a adăugat meteorologul.

 

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Orașul românesc care renaște la granița cu războiul. Cum a devenit un punct-cheie pentru Europa
Digi FM
Loredana Groza și Fuego, "întâlnire pe nevăzute la piață". Ce au cumpărat cei doi artiști de la tarabele cu...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
„Palermo nu este de închiriat!” Dua Lipa a blocat centrul orașului pentru nunta ei de lux, iar acum vrea să...
Film Now
A câștigat mai puțin decât Sheen în „Two and a Half Men”, dar primește și acum sume uriașe. Din ce trăiește...
Adevarul
„Războiului stelelor”. Sateliți militari ruși s-au apropiat de unul comercial finlandez care furnizează...
Newsweek
Tomac anunță mai mulți bani pentru pensii. Indexarea costă 2.000.000.000€. De unde îi poate lua?
Digi FM
Turistă revoltată de suma plătită pentru două înghețate la Roma: „Capcană pentru turiști”
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Apa alcalină, noul "elixir al sănătății" promovat de vedete. Ce spun medicii despre beneficiile reale și...
Digi Animal World
Câinele tău are peste 5 ani? Cele cinci reguli de aur care îi pot prelungi viața
Film Now
Are 70 de ani, a devenit mamă la 46, dar nu regretă. Geena Davis: „Sunt fericită că am avut copii târziu...
UTV
Anca Dinicu și Georgian Păun s-au despărțit. Actrița a făcut anunțul la un an și jumătate după ce a devenit...