Protest extrem la Guvern. Cum a fost sancționat bărbatul care s-a legat cu lanțuri de gard

Data actualizării: Data publicării:
20180719122823_IMG_2588-01
FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea

Protest extrem în fața guvernului. Un protestatar s-a legat cu un lanț de gardul Guvernului, având în mână o sticlă cu benzină, și a amenințat că își dă foc. Jandarmii au intervenit pentru a-l calma pe protestatar și pentru a asigura siguranța celor care trec prin zonă. 

20180719122516_IMG_2570-01
FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea

UPDATE: Bărbatul care se legase joi de gardul Palatului Victoria şi ameninţa că îşi dă foc şi un alt bărbat care se legase de un indicator de circulaţie au fost amendaţi cu câte 1.000 de lei, anunţă Jandarmeria Bucureşti. Instituţia precizează că respectă dreptul la libera exprimare atât timp cât nu este încălcată legea şi că nu tolează actele sau gesturile care pun în pericol siguranţa cetăţenilor.

„Înţelegem şi respectăm dreptul cetăţenilor la liberă exprimare, dacă acesta se exercită cu respectarea legilor în vigoare. Jandarmeria Capitalei are obligaţa de a asigura măsurile de ordine pubică şi siguranţa cetăţenilor şi nu va tolera actele sau gesturile care pun în pericol siguranţa acestora. Ca de fiecare dată vom acţiona împotriva celor care tulbură grav ordinea publică”, mai spun reprezentanţii Jandarmeriei.

UPDATE: Jandarmii au reușit să îi smulgă protestatarului sticla cu benzină, apoi l-au încătușat și l-au dus la secție.

Cristian Mihai Dide, protestatarul amendat adeseori pentru manifestațiile spontane, susține că protestează față de o posibilă intenție a Guvernului de a da o ordonanță de urgență privind amnistia și grațierea. Jandarmii discută cu el, încercând să-l convingă să renuțe la protest, fără succes însă până acum.

20180719122823_IMG_2588-01
FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea

„M-am săturat să păzesc Guvernul acesta să dea ordonanțe de urgență”, a spus el.

„Nu vrem o ordonanţă de urgenţă, vrem să fie consultate organismele civice care pot spune dacă e bună o ordonanţă de urgenţă pentru amnistiere şi graţiere în justiţie”, le-a mai spus bărbatul jurnaliştilor aflaţi la faţa locului.

20180719122736_IMG_2583-01
FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Divorțul notarial, acte necesare. Când poate fi respinsă cererea de către notar
Digi FM
Dolly Parton, la câteva luni după ce a rămas văduvă: "Fără Carl, eu n-aș mai fi aici". Și-a cunoscut soțul...
Pro FM
Shakira, o nouă apariție alături de cei doi băieți ai ei. Cât de mari s-au făcut Milan și Sasha
Film Now
Glen Powell a dezvăluit porecla secretă a lui Tom Cruise: „Toți oamenii din viața reală îi spun așa!”
Adevarul
Povestea celui mai misterios deținut politic din Europa. Identitatea sa nu este cunoscută cu exactitate nici...
Newsweek
1.700 dosare de pensii pe masa CCR. Dau termene și amână judecata. De ce sunt revoltați pensionarii cu grupe?
Digi FM
Tenismenul Grigor Dimitrov, vacanță romantică în Costa Rica alături de actrița Eiza Gonzalez. Tineri, frumoși...
Digi World
Ce a fost înainte de Big Bang? Noile teorii despre începutul și sfârșitul Universului ar putea rescrie tot ce...
Digi Animal World
Locuitorii din Florida, terifiați de iguanele care cad din copaci. Motivul pentru care rămân paralizate și...
Film Now
Sylvester Stallone, la un pas de moarte pe platourile de filmare. Actorul dezvăluie cele mai periculoase două...
UTV
O melodie creată cu inteligență artificială a ajuns pe primul loc în topurile din SUA