Sari la conținut

PAȘAPORT DIPLOMATIC. Preoții ortodocși din Spania și Portugalia botează anual cinci mii de copii români

Corespondentul Digi24 la Madrid, Ciprian Bălțoiu, a vorbit cu episcopul care păstorește parohiile din Spania și Portugalia, Preasfinția Sa Episcopul Timotei.

Prea sfinţia voastră, sunteţi de ani de zile în Spania şi Portugalia. Cum se implică Biserica Ortodoxă, foarte prezentă aici, cum se implică în viaţa comunităţii românilor?

PS Timotei: La ora actuală avem 100 de parohii şi alte 29 de locuri de slujire. Prima misiune pe care am avut-o atât în Spania şi Portugalia, a fost aceea de a ne apropia mai lesne comunitatea ortodoxă. În primul rând prin parohiile pe care le avem încercăm să păstrăm credinţa ortodoxă, la românii plecaţi de acasă cât şi la copii. Sunt foarte mulţi copii, după cum ştiţi şi dvs, în Spania şi Portugalia, copii de români în fiecare an am avut peste 5000 de botezuri, comunitatea este tânără, aceşti copii cred eu că sunt vitregiţi. De ce? Pentru că sunt rupţi de ţara părinţilor lor, iar aici în străinătate de foarte multe ori nu se simt ca şi acasă. Deci există un fel de dezrădăcinare atât a părinţilor cât şi a copiilor care au venit de mici aici sau care s-au născut şi cresc aici. Şi atunci am încercat să continuăm un proiect pe care l-a început mitropolia, prin Înalt Prea Sfinţitul Iosif de la Paris, aceea a şcolilor parohiale. Deci pe lângă păstrarea credinţei, a obiceiurilor şi a tradiţiilor noastre româneşti, prin parohii încercăm prin şcolile parohiale, la ora actuală avem cam 60 de şcoli parohiale care funcţionează în Spania şi Portugalia.

În Spania şi Portugalia, venirea Bisericii Ortodoxe odată cu românii, poate că a fost o surpriză pentru alte culte, cu forţa cu care a intrat în aceste teritorii catolice. Care este relaţia pe care Biserica Ortodoxă pe care o reprezentaţi dvs în aceste două ţări o are cu alte culte în Spania şi Portugalia?

PS Timotei: Avem relaţii bune, mai ales cu Biserica Catolică, care ne-a primit destul de bine. Foarte multe parohii de ale noastre funcţionează în biserici sau spaţii acordate de către Biserica Catolică, ceea ce ne-a ajutat foarte mult în misiunea noastră. Este o relaţie frăţească, o relaţie de ajutor, pentru că nu doar noi beneficiem de ajutorul Bisericii Catolice, ci şi Biserica Catolică, sau Spania şi Portugalia, beneficiază de ajutorul nostru. În ce sens: noi venim cu aceeaşi tradiţie creştinească, cu aceleaşi valori creştine atât în Spania, cât și în Portugalia, şi ne susţinem reciproc. Venim într-adevăr cu alte tradiţii.

Relatiile cu Biserica Catolică sunt ținute în bună rânduială și la Roma, unde reporterii Digi24 au vorbit cu Preasfinția Sa Episcopul Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Episcopul Siluan: Sfântul Sinod al BOR se îngrijește să trimita episopi în diferitele teritorii din lume unde există prezență românească și să urmăreasca modul în care se întâmplă această activitate pastorală și să o sprijine prin toate mijloacele cu putință. Prin urmare, personal Patriarhul Daniel, pe de o parte, și Sfântul Sinod, ca și ansamblu al episcopilor, urmăresc îmdeaproape tot ceea ce se întâmplă în eparhia noastră, de exemplu. Desigur, noi facem parte aici dintr-o mitropolie, care are sediul la Paris, și biserica noastră are o organizare mitropolitană. (...). Prima noastră referință fiind așadar Sinodul mitropolitan, iar, în același timp, suntem într-o legătură permanentă cu Patriarhia.

Etichete: Spania , italia , portugalia , biserica ortodoxa romana , BOR , episcop , biserica catlica

Pe aceeași temă
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
prv_level, civicCookieControl, m2digi24ro, stickyCookie
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cX_S, cX_P, gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos nu doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CrazyEgg crazyegg.com Vezi politica de confidenţialitate
ce2ab, ce_login, ceac, sid, _ceir, is_returning, _CEFT, ceg.s, ceg.u, __ar_v4, __distillery, __zlcmid, __zprivacy, _ga, _gat, ki_r, ki_s, ki_t, ki_u, km_ai, km_lv, km_ni, km_uq, km_vs, kvcd, optimizelyBuckets, optimizelyEndUserId, optimizelyPendingLogEvents, optimizelySegments
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cx_profile_timeout, cx_profile_data
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi aici politica noastră de cookie-uri și de prelucrare a datelor tale