Zona cu cele mai ieftine apartamente noi de vânzare

Data publicării:
citadella-titan

În zona Pipera există cele mai ieftine apartamente noi de trei camere din Bucureşti, cu un preţ mediu cerut de vânzători de 1.165 de euro pe metru pătrat util, iar locuinţele au suprafeţe utile situate între 69 şi 127 de metri pătraţi, în timp ce zona Primăverii este cea mai scumpă, cu preţuri de aproape patru ori mai mari, potrivit unui studiu publicat luni de portalul imobiliar Directimo.ro.

Every Day Life In Romania

FOTO: Gulliver/ Getty Images

În zonele Pipera, Băneasa- Siseşti şi Crângaşi se găsesc cele mai ieftine apartamente noi de două şi de trei camere în ansambluri rezidenţiale din principalele 26 de zone ale Capitalei, potrivit News.ro.

O altă zonă cu apartamente ieftine de trei camere, după Pipera, este Băneasa - Siseşti, unde vânzătorii cer 1.249 de euro pentru un metru pătrat util. Suprafeţele utile ale acestor tipuri de apartamente sunt mai mici decât în Pipera şi variază între 55 la 108 metri pătraţi.

La polul opus se află zona Primăverii, unde în prezent apartamentele de trei camere au preţuri medii solicitate de 4.159 de euro pe metru pătrat util.

Pentru apartamentele noi de două camere, cele mai mici preţuri medii solicitate se înregistrează în Crângaşi.

„Astfel de unităţi disponibile la vânzare în ansamblurile rezidenţiale de aici au suprafeţe utile de 45 - 69 de metri pătraţi şi au un preţ median solicitat de 1.157 de euro pe metru pătrat util”, se arată în comunicat.

Pipera, zona cu unele dintre cele mai mici preţuri la apartamentele noi dintre zonele analizate, prezintă cele mai multe dezvoltări rezidenţiale din centrul şi nordul Bucureştiului. Aceasta reuneşte 20 de ansambluri, în care sunt dispuse 3.298 de locuinţe.

Studiul se bazează pe analiza preţurilor medii solicitate pe metru pătrat util, fără TVA, pentru 668 de tipuri de apartamente de două şi de trei camere disponibile la vânzare în ansamblurile rezidenţiale din 26 de zone centrale, semicentrale şi de nord ale Bucureştiului.

Luna august a fost caracterizată de o scădere a pretenţiilor vânzătorilor din marile oraşe ale ţării, atât pe segmentul de apartamente vechi, cât şi pe cel nou, excepţie făcând însă Braşov, Cluj şi Timişoara, potrivit datelor comunicate, recent, de portalul imobiliare.ro.

Astfel, ieftinirea apartamentelor a fost de 0,7%, faţă de luna iulie a acestui an, suma medie solicitată de proprietari scăzând de la 1.035 la 1.028 de euro pe metru pătrat util.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce salariu are un ofițer de poliție debutant: venitul poate fi unul frumos
Digi FM
De ce a ales Raluca Moroșanu să vorbească în cadrul conferinței de la Curtea de Apel. Judecătoarea, într-un...
Pro FM
Ce avere are Inna, la doar 37 de ani. Artista deține o proprietate care costă peste un milion de dolari
Film Now
Regizorul american Rob Reiner soția sa, uciși în propria casă. Fiul lor este primul pe lista de suspecți
Adevarul
Primii români care au avut curajul să strige „Jos Ceaușescu”. Revolta anticomunistă care a prefigurat...
Newsweek
Beneficiu la pensie, prelungit pentru toți pensionarii încă un an. Documentele se distribuie în decembrie
Digi FM
Usha Vance răspunde zvonurilor despre căsnicia cu JD Vance, într-un interviu rar: "Sunt lucruri din viața de...
Digi World
Beneficii surprinzătoare ale bradului natural în casă. De ce este o variantă ecologică mai prietenoasă decât...
Digi Animal World
Cum a reacționat un câine când un străin a intrat în casă. Stăpânul patrupedului a fost șocat: „Trebuia să-i...
Film Now
George Clooney, decizie radicală după o discuție cu soția sa, Amal. A spus totul fără jenă: „Nu mai sărut...
UTV
John Cena s-a retras oficial din WWE. Ultimul său meci s-a terminat cu o înfrângere