Video&Foto David Popovici, decorat de Klaus Iohannis cu gradul de cavaler: „Rezultatele obligă autoritățile să facă din sport o prioritate”

Data actualizării: Data publicării:
DECORARE_COTROCENI_POPOVICI_ANTRENOR_015_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Campionul David Popovici a fost decorat de Klaus Iohannis cu gradul de cavaler. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Campionul mondial la înot David Popovici a fost decorat, miercuri, de președintele Klaus Iohannis cu Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler. Și antrenorul sportivului, Adrian Rădulescu, a fost decorat de șeful statului cu Ordinul Naţional Pentru Merit în grad de Cavaler.

Campionul David Popovici, decorat de preşedintele Klaus Iohannis în iulie 2022. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Campionul David Popovici, decorat de preşedintele Klaus Iohannis în iulie 2022. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Președintele Klaus Iohannis a conferit Ordinul Național «Steaua României» în grad de Cavaler lui David Popovici, dublu medaliat cu aur la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta, „în semn de înaltă apreciere şi recunoştinţă pentru talentul, dăruirea, devotamentul şi profesionalismul de excepţie dovedite”.

Klaus Iohannis şi-a exprimat aprecierea deosebită pentru parcursul deosebit al tânărului campion român:

„La doar 17 ani ați reușit performanța extraordinară de a deschide un nou capitol în istoria natației românești. În semn de prețuire, vă confer astăzi cea mai înaltă distincție a statului român pentru parcursul sportiv de excepție de până acum.

Prin multă muncă, antrenamente epuizante, sacrificii și încredere în forțele proprii, ați reușit să deveniți unul dintre cei mai tineri campioni mondiali din toate timpurile, să doborâți recorduri și să ajungeți de 2 ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului mondial.

Dovediți în fiecare zi prin exemplul personal, o conduită morală de excepție, disciplină, maturitate și modestie, calități cu care ați cucerit inimile tuturor. Sunt convins că reprezentați o sursă de inspirație nu doar pentru copii și pentru românii de toate vârstele. Apreciez în mod deosebit energia cu care ați vorbit publicului despre participarea la activități sportive și despre beneficiile unui stil de viață activ și sănătos.", a declarat Klaus Iohannis.

Preşedintele a mai transmis totodată "mulțumiri și aprecieri familiilor, membrilor echipei, prietenilor și profesorilor" care l-au susținut și încurajat pe David Popovici.

Klaus Iohannis a subliniat şi întreaga sa apreciere pentru antrenorul Adrian Rădulescu.

„Lucrurile bune se fac în echipă, iar în spatele performanțelor lui David se află un alt tânăr excepțional. Adrian Rădulescu a demonstrat că este mai mult decât un antrenor. Este un profesionist desăvârșit, un adevărat mentor, prieten și un exemplu demn de urmat de către sportivii săi.", a spus preşedintele.

Șeful statului a atras atenția că, „deși România are foarte mulți tineri sportivi cu potențial”, „din păcate, în domeniul infrastructurii sportive și al planurilor concrete de acțiune, suntem încă departe de a vorbi despre un aport esențial din partea statului”.

„Avem nevoie de o strategie clară pentru sportul românesc, de mai multe investiții și de oabordare foarte serioasă”, a adăugat Klaus Iohannis.

„Fiecare tânăr sportiv trebuie să se simtă susţinut şi încurajat de autorităţi, iar aici fac un apel cât se poate de clar către decidenţi: Implicaţi-vă şi creaţi cadrul de care sportivii noştri au nevoie pentru a face performanţă! Sportivii noştri au nevoie de mai multă implicare din partea autorităţilor centrale şi locale, atât din punct de vedere financiar, cât şi prin dezvoltarea şi modernizarea infrastructurii sportive, astfel încât aceştia să se poată antrena la cele mai înalte standarde”, a mai spus Klaus Iohannis.

Șeful statului a subliniat că autoritățile trebuie să facă din sport o prioritate: „Rezultatele sportivilor obligă autoritățile să facă o prioritate din acest domeniu. Sportul, în definitiv, este despre educație, disciplină, pasiune, talent, fair-play, este despre o societate care se dezvoltă armonios și sănătos”.

David Popovici: „Suntem doar la început”

David Popovici a luat apoi cuvântul și a început prin a „mulțumi statului român pentru această înaltă distincție”. Sportivul a afirmat, și în numele antrenorului Adrian Rădulescu, că este onorat și recunoscător și a mulțumit „românilor care ne-au fost aproape, care ne-au transmis energie pozitivă și aprecieri”.

Înotătorul a subliniat și el că este nevoie ca sportul să devină o prioritate națională.

„Aș vrea să menționez faptul că sunt convins că suntem doar la început și avem o misiune pe care încercăm să o ducem la capăt, anume să facem sportul o prioritate națională, un ambasador al țării, pentru că merită și poate face lucruri foarte frumoase”, a mai afirmat sportivul.

La Campionatele Mondiale de la Budapesta, David Popovici a obținut aurul în probele de 200 și 100 de metri.

Sportivul de doar 17 ani şi-a adjudecat aurul şi în finalele de 50 m, 100 m, 200 m liber şi ştafeta de 4x100 m liber masculin, la Campionatul European de înot pentru juniori.

Editor : I.C

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
cmp_level, prv_level, m2digi24ro, stickyCookie
Studiu de Audienţă și Trafic Internet (prin CXENSE) brat.ro
cX_S, cX_P, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Instagram instagram.com Vezi politica de confidenţialitate
csrftoken, ds_user_id, ig_did, ig_cb, mcd, mid, rur, shbid, shbts, urlgen
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cx_profile_timeout, cx_profile_data
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi politica de confidențialitate