A fost avertizată România cu privire la pesta porcină? Dăncilă: Nu pot spune dacă e adevărat sau nu

Data publicării:
pesta procina

Premierul Viorica Dăncilă a refuzat să spună dacă afirmațiile fostului premier Victor Ponta, potrivit căruia România ar fi fost avertizată încă din 2017 cu privire la răspândirea unui focar de pestă porcină, sunt adevărate sau nu. Premierul a declarat că România va primi o vizită din partea comisarului european pentru Agricultură și a promis că fermierii care au avut de suferit de pe urma pestei vor fi despăgubiți. 

- Veți vizita localitățile lovite de pestă?

Viorica Dăncilă: Pentru mine nu e importantă vizita. Dacă va fi necesar, merg. E important să luăm toate măsurile pentru a ajuta zonele respective, să respectăm ce s-a stabilit la nivelul guvernului și e important să avem rectificarea bugetară pentru a despăgubi oamenii afectați. Pentru că tot ați adus în discuție acest subiect, mi-aș dori foarte mult ca în an centenar să nu mai profităm de necazul unor oameni și să nu mai facem subiect de dispută politică.

- Au fost luate măsuri?

Viorica Dăncilă: Da, au fost luate. În conferință, ministrul Agriculturii, preşedintele ANSVSA au fost explicat toți pașii. Uitați-vă și la celelalte țări. Din păcate, e un virus care nu are antidot și nu putem spune că de mâine eradicăm peste tot, doar că vom lua toate măsurile pentru a da un răspuns.

- Victor Ponta a declarat că se știa că va fi pestă, că România a fost avertizată. E adevărat?

Viorica Dăncilă: Nu pot spune dacă e adevărat sau nu. Se pot face foarte multe speculații. A arăta cu degetul și a face subiect politic este inoportun.

- Comisia Europeană spunea din 2017 că nu s-au luat măsuri.

Viorica Dăncilă: Am avut experți de la Comisia Europeană și în curând vom avea în România comisarul pentru agricultură și dezvoltare rurală.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Liviu Dragnea, de nerecunoscut! Fostul lider PSD nu mai arată cum îl ştii, cea mai recentă apariţie a ridicat...
Digi FM
Cum arată viața în Moscova pentru doi români stabiliți acolo de 20 de ani: „A devenit un coșmar, trăim pe...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Care este numele real al lui Bad Bunny? Povestea adorabilă din spatele celebrului său nume de scenă
Film Now
Halle Berry și Van Hunt s-au logodit. Actrița americană confirmă că se vor căsători. Va fi a patra căsnicie...
Adevarul
Atacurile sinucigașe care au salvat onoarea Armatei Române. Până și inamicii au fost profund impresionați
Newsweek
Avocat: Anularea indexării pensiilor este ilegală. Pensionarii au pierdut deja 12.000 de lei
Digi FM
Chivu, admirat și felicitat de fiice și de soție, când l-au văzut cu flacăra olimpică în Milano. Îmbrățișări...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Cauza morții lui Jane Austen a rămas un mister timp de peste 200 de ani. Ce indicii oferă scrisorile și...
Digi Animal World
Doi bărbați au salvat un porc și l-au învățat să folosească toaleta: „Îl iubim, nu este animalul nostru de...
Film Now
Kit Harington, starul din „Game of Thrones”, despre căsnicia cu fosta sa colegă: „Totul s-a așezat exact așa...
UTV
Mira și Andrei Bănuță sunt sau nu un cuplu. Artistul lămurește zvonurile apărute după aparițiile lor pe scenă