Algeria vrea să importe peste un milion de ovine din România în 2027. În premieră, sunt incluse și livrări de carne

Data publicării:
Crowded Cages of sheep at the Country's Livestock Market
Imagine cu caracter ilustrativ. Sursa foto: GettyImage

Algeria și-a exprimat oficial intenția de a importa din România peste un milion de ovine în 2027, urmând ca, în premieră, exporturile să includă și carne de oaie, nu doar animale vii, a anunțat Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).

Potrivit instituției, noua strategie comercială vizează diversificarea exporturilor, prin trecerea de la livrările exclusive de animale vii la exportul de carne, atât refrigerată, cât și congelată. 

„Această evoluție permite procesatorilor români să aducă valoare adăugată produselor autohtone, sprijinind dezvoltarea unităților de abatorizare și respectând cele mai înalte standarde de certificare Halal solicitate de piața algeriană”, se arată în comunicatul instituției.

Creșterea semnificativă a exporturilor este pusă pe seama eforturilor ANSVSA de a asigura conformitatea sanitar-veterinară și de a simplifica procedurile de certificare.

Instituția a subliniat că dialogul constant cu autoritățile din Algeria și negocierea certificatelor de sănătate au dus la eliminarea unor bariere tehnice importante.

Astfel, fermierii români au acces mai predictibil la una dintre cele mai dinamice piețe din nordul Africii.

Președintele ANSVSA, Alexandru Nicolae Bociu, a declarat că obiectivul instituției este sprijinirea producătorilor români prin deschiderea de noi piețe și consolidarea celor existente.

„Posibilitatea semnării contractelor încă din acest an pentru livrările din 2027 ar putea oferi fermierilor noștri stabilitatea necesară pentru a-și planifica producția la o scară fără precedent”, a transmis acesta.

Datele oficiale arată o creștere accelerată a exporturilor de ovine către Algeria: de la 321.040 de capete anul trecut, la o estimare de aproximativ 500.000 până la finalul anului curent, ceea ce confirmă potențialul tot mai mare al fermierilor români pe piețele externe.

Editor : A.D.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Din ce face bani Adrian Veștea şi ce meserie are la bază premierul desemnat. Averea, proprietățile și...
Digi FM
Ce spunea Adrian Veștea, acum un an, despre Nicușor Dan: "Un activist care știe doar să blocheze, să dea în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Shania Twain, dezvăluiri despre cel mai greu moment din viața ei: „Îmi detestam corpul, nu mă mai puteam uita...
Film Now
Russell Crowe, dezvăluiri despre „Gladiator”. De ce a refuzat scenele intime cu Connie Nielsen: „Ar fi...
Adevarul
Cristian Păun, despre riscul ca România să fie retrogradată în categoria „junk”: „Va fi lovitura fatală”
Newsweek
Pentru care perioade NU se dau puncte de stabilitate la pensie? Cum sunt dezavantajați cei cu grupe de muncă?
Digi FM
Simona Halep își ia rămas-bun de la tenis și anunță ce urmează: "Pentru prima dată, simt că vreau pur și...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Ce se știe până acum despre "Top Gun 3", unul dintre cele mai așteptate filme. Tom Cruise se întoarce în...
UTV
Antonia este mândră de mama ei. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de Psihologie la aproape 60 de ani