Recorduri în telecomunicații. DIGI, cea mai mare cotă de piață la internet fix și evoluție istorică la telefonia fixă

Data actualizării: Data publicării:
Digi_Sediu

Cererea de internet fix a atins un record anul trecut. Traficul a înregistrat o creștere de 51%. De asemenea, numărul de conexiuni a crescut cu 8%, mai ales în mediul rural. Datele sunt cuprinse în cel mai recent studiu al Autorității Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii. Potrivit acestor date, DIGI are cea mai mare cotă de piață la internet fix și înregistrează o evoluție istorică la telefonia fixă.

Telecomunicațiile au devenit în ultimul an esențiale pentru aproape fiecare aspect al vieții noastre economice și sociale.

Studiul ANCOM evidențiază că traficul de internet fix a înregistrat o creștere de 51%, cea mai mare din ultimii ani. La nivel național, 7 din 10 gospodării deţin acum o conexiune de internet fix. DIGI a avut în 2020 cea mai mare cotă de piață.

Totodată, interesant este și numărul tot mai mare al celor care au abonamente de televiziune. Aproape 8 milioane în total.

Anul 2020 a însemnat și 22,6 milioane de cartele SIM active de telefonie mobilă, dintre care 60% pe bază de abonament și 40% pe bază de cartele preplătite. Datele ANCOM arată că anul trecut un român a vorbit la telefon, în medie, 5 ore și 8 minute pe lună și a dat 30 SMS-uri.

DIGI, evoluție istorică în segmentul telefoniei fixe

Nu în ultimul rând, datele arată că finalul anului trecut a consemnat o evoluție istorică în telefonia fixă! La aproape 20 de ani după liberalizarea pieţei, primul loc în funcție de numărul de abonați a fost preluat de DIGI, cu o cotă de piață de 39%, urmat de Grupul Telekom cu 38%.

Raportul de date statistice privind piața de telecomunicații din România pentru anul 2020 a fost realizat de ANCOM pe baza datelor statistice raportate semestrial de furnizori.

5,7 milioane de conexiuni la internet fix în 2020

DIGI– 59% cotă de piață
Telekom – 19% cotă de piață
Alți furnizori – 22% cotă de piață

7,8 milioane de abonamente la servicii TV

DIGI – 61% cotă de piață
Telekom – 15% cotă de piață
Alți furnizori – 24% cotă de piață

22,6 milioane de cartele SIM active de telefonie mobilă

60% pe bază de abonament
40% pe bază de cartele preplătite

Evoluție istorică în telefonia fixă

DIGI – 39% cotă de piață
Telekom – 38% cotă de piață
Alți furnizori – 23% cotă de piață

Sursa: ANCOM

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum a evoluat averea lui Sorin Grindeanu în ultimii 10 ani. Analiza completă a veniturilor și proprietăților
Digi FM
Are 47 de ani, iar partenerul ei doar 27. Emilia Ghinescu, despre cum au reacționat părinții iubitului...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
„Nimic nu mă poate opri, sunt LIBERĂ”. Jennifer Lopez, atitudine și abdomen parcă sculptat într-o filmare...
Film Now
Apariția lui Sydney Sweeney în „Diavolul se îmbracă de la Prada 2”, eliminată din film: „Părea nelalocul ei”
Adevarul
Un criminal din Ucraina a încercat să se spânzure în fața instanței. Barbatul a ucis o cunoscută profesoară...
Newsweek
650 parlamentari iau pensie specială de 6.200 lei, deși au contribuit pentru doar 700 lei. Urmează primarii
Digi FM
Cât câștigă Mugur Isărescu în fiecare lună. Lista completă a salariilor din conducerea BNR
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Patru lucruri pe care le poți face pentru a-ți proteja vederea odată cu înaintarea în vârstă, potrivit unui...
Digi Animal World
Momentul când un grup de șerpi iese din hibernare, surprins de un angajat al unui parc. Imaginile sunt virale
Film Now
„Ce mai frumoasă femeie de 50 de ani”. Ali Larter, o nouă declarație de stil pe covorul roșu. Fanii, cuceriți...
UTV
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit civil. Vezi imaginile de la eveniment