Ameninţările Rusiei, în atenţia NATO. Bogdan Aurescu: E necesară o creştere a prezenţei aliate la Marea Neagră

Data publicării:
Russia holds military exercise in Crimea
Exerciţii navale şi de debarcare desfăşurate de armata rusă în Crimeea, în aprilie 2021. Foto: Profimedia Images

Ministrul afacerilor externe a participat la o reuniune specială a miniştrilor de externe din ţările membre NATO în care s-au discutat ameninţările generate de Rusia, viitorul relaţiei NATO-Afganistan şi deciziile care urmează a fi adoptate la summitul Alianţei Nord-Atlantice programat pe 14 iunie. Ministrul român de Externe, Bogdan Aurescu, a declarat, cu aceast ocazie, că e nevoie de o creştere a prezenţei aliate la Marea Neagră, informează MAE.

Reuniunea s-a desfăşurat în format video-conferinţă.

„Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu s-a referit la procesul de reflecţie NATO 2030 şi decizia care se prefigurează la Summit privind elaborarea unui nou Concept Strategic aliat, apreciind că aceste procese vor oferi Alianţei viziunea strategică necesară creşterii rolului NATO ca alianţă politico-militară”, se arată în comunicatul ministerului român de Externe.

Aurescu a subliniat necesitatea consolidării dimensiunii politice a Alianţei şi a întăririi Alianţei din punct de vedere militar şi a pledat pentru consolidarea posturii NATO de descurajare şi apărare, „fiind necesară o creştere a prezenţei aliate la Marea Neagră, în sudul Flancului Estic, dar şi intensificarea sprijinului pentru partenerii NATO, măsuri cu atât mai necesare în contextul actual de securitate din Vecinătatea Estică, marcat de acţiunile recente ale Rusiei în regiune, inclusiv legate de Ucraina, şi pe fondul consolidării sale militare la Marea Neagră, respectiv al sprijinului pentru Belarus”.

În ceea ce priveşte viitorul relaţiei NATO-Afganistan, ministrul Bogdan Aurescu a subliniat importanţa continuării angajamentului politic şi a asistenţei aliate pentru acest stat. De asemenea, a încurajat continuarea eforturilor de stimulare a negocierilor intra-afgane în vederea asigurării unei păci durabile.

Editor : M.L.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce venituri nu îți cresc pensia, chiar dacă ai plătit impozit pentru ele. Multi români nu cunosc legea
Digi FM
Cristi Borcea, în vacanță cu 8 dintre cei 9 copii ai săi. Imagine rară de familie din Grecia: „Pentru unii e...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce avere a lăsat în urmă Bonnie Tyler, după 50 de ani de carieră. Artista și soțul ei n-au avut copii
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Actrița care a cucerit-o total pe Sharon Stone: "Cea mai șic și talentată femeie din showbiz"
Adevarul
De ce Putin nu vrea să încheie războiul. Explicațiile unui mare finanțist: „Dacă pierde puterea, va fi...
Newsweek
Anunț de la Casa de Pensii. Documentul care trebuie depus de unii pensionari de la 1 iulie. Rămân fără pensie
Digi FM
Brad Pitt și iubita cu 29 de ani mai tânără, în tribune la CM 2026. Un cuplu celebru la Hollywood le-a stat...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Ce se întâmplă, de fapt, în organism după ce îți faci un tatuaj. Descoperirea care i-a pus pe gânduri pe...
Digi Animal World
Un urs a intrat într-un hotel la 5 dimineața, a băut apă din hol și a dat buzna peste turiști în cameră...
Film Now
Russell Crowe și-a sărbătorit fiul de 20 de ani cu o poză în care își arată mușchii. Fanii au remarcat...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...