Antrenorii care au forțat-o pe sportiva din Belarus să se întoarcă în țară au fost expulzați de la Jocurile Olimpice

Data actualizării: Data publicării:
Kristina Țimanovskaia și opozantul Pavel Latușco, la o conferință de presă la Varșovia
Kristina Țimanovskaia a susținut o conferință de presă la Varșovia, după plecarea de la Tokyo. Foto: Profimedia Images

Doi antrenori din Belarus au rămas fără acreditările la Jocurile Olimpice în urma scandalului legat de încercarea de a o întoarce forțat în țară pe sportiva Kristina Țimanovskaia, relatează BBC.

Comitetul Olimpic Internațional a confirmat că Artur Șimac și Iuri Maisevici au părăsit satul olimpic și că investigația continuă.

Cazul Kristinei Țimanovskaia a captat atenția internațională după ce aceasta a cerut ajutorul autorităților japoneze, duminică, când antrenorii au dus-o cu forța la aeroport și au încercat să o întoarcă în Belarus din cauza unor comentarii critice la adresa lor.

Între timp, Țimanovskaia a cerut ajutorul țărilor europene și azil politic în Uniunea Europeană și a ajuns deja la Varșovia, acolo unde a primit o viză umanitară.

Autoritățile bieloruse spun că au luat decizia de a o aduce înapoi pe sportivă din cauza „stării emoționale”.

Într-un comunicat, Comitetul Olimpic Internațional transmite că a decis expulzarea celor doi antrenori ca „măsură provizorie, în interesul bunăstării atleților Comitetului Național Olimpic al Belarusului care încă se mai află la Tokyo”.

De asemenea, IOC a transmis și că o comisie disciplinară a fost formată pentru a investiga în continuare incidentul, și că ambii antrenori vor avea șansa să-și facă cunoscut punctul de vedere.

„Bunica m-a sunat și mi-a spus că nu sunt în siguranță”

Eliminarea forțată din lotul olimpic a sportivei a venit după ce ea s-a plâns pe rețelele sociale că a fost inclusă, fără un anunț prealabil, într-o probă pentru care nu se pregătise și la care nu mai concurase, după ce două co-echipiere au fost declarate ineligibile.

Clipul video a fost condamnat și criticat în presa de stat din Belarus, care a acuzat-o de „lipsă de spirit de echipă”.

Țimanovskaia spune că cei doi antrenori au venit în camera ei și i-au spus să-și strângă lucrurile imediat pentru a se întoarce în țară. Ei i-au spus să declare că a fost accidentată.

Într-un interviu ulterior pentru BBC, ea a spus că a luat decizia de a nu se mai întoarce în Belarus după ce bunica ei a avertizat-o prin telefon că nu va fi în siguranță în Belarus. La aeroport, ea s-a adresat polițiștilor japonezi cu un mesaj tradus de pe telefon în care le-a cerut ajutorul.

Imediat, ea a fost pusă sub protecția Japoniei. Ulterior, a ajuns la ambasada Poloniei care i-a oferit o viză umanitară.

Aleksandr Lukașenko, considerat ultimul dictator al Europei, se află în centrul atenției internaționale de a anul trecut, după ce a fost declarat câștigător al unor alegeri prezidențiale fraudate grosolan și după ce a reprimat cu brutalitate protestele care au erupt în urma acestora.

Citiți și: Imagini înfiorătoare cu lagărul de concentrare construit de regimul Lukașenko pentru „reeducarea” opozanților

Editor : Adrian Dumitru

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Amenzi automate pentru șoferii români. O schimbare importantă intră în vigoare în Bulgaria, din acest weekend
Digi FM
Andreea Marin, primele declarații despre despărțirea de Adrian Brîncoveanu: „Este adevărat, eu am luat...
Pro FM
Kanye West o plătește pe Bianca Censori pentru aparițiile controversate. Apropiat: „Ea controlează totul și...
Film Now
Regizorul James Gunn l-a reconstruit pe Superman pentru marile ecrane: Am simţit presiunea mereu. A fost o...
Adevarul
Recomandările Europei pentru România, traduse de un cunoscut economist: „Concediați 20% din bugetari...
Newsweek
Pensiile speciale tăiate cu 18.000 lei. Inițiativă atribuită PSD ce a încins Internetul. E adevărat?
Digi FM
Admitere liceu 2025: cum se calculează media și ce trebuie să știe elevii după Evaluarea Națională
Digi World
Studiul de ultimă oră care schimbă profund ceea ce se credea despre capacitatea creierului adult de a genera...
Digi Animal World
Cinci papagali, recent donați la o grădină zoologică din Anglia, au înjurat vizitatorii. Angajații, nevoiți...
Film Now
Era frumușelul din Baywatch, dar s-a retras din actorie acum 20 de ani. Cu ce se ocupă azi David Charvet: Nu...
UTV
Iustin Petrescu pierde primul proces din scandalul cu Marilu Dobrescu