Președintele Ungariei a declarat că îl va numi oficial pe Péter Magyar în funcția de nou prim-ministru al țării. Tamás Sulyok a făcut acest anunț pe pagina sa de Facebook miercuri dimineață, după o întâlnire cu Magyar, liderul partidului Tisza, care a obținut o victorie zdrobitoare la alegerile generale de duminică, și cu alți lideri de partid, anunță TVPWorld.
Magyar îl va înlocui pe Viktor Orbán, prim-ministrul în exercițiu și liderul partidului Fidesz, care se află la putere de 16 ani.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Sulyok a scris că, în conformitate cu atribuțiile sale prevăzute de Constituție, îl va „nominaliza oficial” pe Magyar ca viitor prim-ministru în cadrul următoarei sesiuni a Parlamentului.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
De asemenea, se așteaptă ca președintele să anunțe în curând data primei sesiuni a noului Parlament. Conform Constituției Ungariei, acesta trebuie să convoace sesiunea inaugurală în termen de 30 de zile de la alegeri.
Prim-ministrul nominalizat trebuie apoi să prezinte programul guvernului său în fața Parlamentului și să obțină aprobarea acestuia.
Având în vedere că Tisza deține 138 de locuri în Parlamentul ungar de 199 de locuri, în urma victoriei sale zdrobitoare, nu ar trebui să aibă nicio problemă în a obține majoritatea voturilor necesare.
Magyar, în vârstă de 45 de ani, a declarat că dorește să preia funcția până pe 5 mai.
I-a cerut din nou demisia
Magyar s-a folosit de această ocazie pentru a afirma din nou că Sulyok trebuie să plece din funcție imediat după „formarea noului guvern”.
Peter Magyar a spus de mai multe ori după ce partidul său, Tisza, a câștigat duminică alegerile parlamentare din Ungaria că președintele țării, Tamas Sulyok, trebuie să plece din funcție.
„Am ajuns la Palatul Sándor pentru a mă întâlni cu președintele Ungariei. Dr. Tamás Sulyok este nedemn să reprezinte unitatea națiunii maghiare. Nu este potrivit să servească drept garant al legalității. Nu este apt să fie o autoritate morală sau un model. După formarea noului guvern, Tamás Sulyok trebuie să părăsească imediat funcția”, a scris Peter Magyar miercuri pe X, după întâlnirea pe care a avut-o cu președintele țării.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Editor : M.C