Ce se întâmplă în zona despre care experții spun că abia peste 20.000 de ani va mai fi locuibilă

cernobil

Catastrofa de la Cernobîl, localitate aflată în ceea ce în prezent e nordul Ucrainei, a rămas până în ziua de azi cel mai grav accident nuclear din istorie. Experţii spun că va fi nevoie de 20 000 de ani pentru ca zona să fie din nou locuibilă. Dar multă lume nu ştie că cea mai mare parte a particulelor radioactive eliberate au căzut nu în Ucraina, ci  în sudul Republicii Belarus. Regiunea e acum un ţinut al nimănui, încremenită în timp, plină de clădiri abandonate. Câţiva localnici au refuzat însă să plece din casele lor, în ciuda pericolelor. Printre aceştia s-a numărat şi Galina Adamovna. Ea spune că decizia ei de a rămâne aici e motivul pentru care e încă în viaţă. Urmăriți un reportaj marca „Focus Europa”, un proiect Digi24 şi Deutsche Welle. Emisiunea e difuzată vinerea la ora 23:00 și în reluare sâmbăta la ora 18:30.

Aici erau odinioară comunităţi prospere. Au mai rămas doar oraşe-fantomă. Natura a pus din nou stăpânire pe peisajul de ţară. Viaţa a fost curmată brusc, aici, de accidentul nuclear din apropiere, de la Cernobîl.

La vremea aceea, câţiva oameni au refuzat să părăsească zona de excludere. Galina Adamovna are acum 90 de ani. N-a avut inima să-şi lase animalele singure, să moară de foame. Şi nu şi-a putut imagina o nouă viaţă, într-un apartament de oraş.

„Aproape toţi cei din satul nostru care au fost strămutaţi sunt morţi acum. Din satul nostru, au mai rămas doar un bărbat şi câteva femei. Femeile sunt oricum ceva mai puternice. Aproape toţi bărbaţii au murit”, spune Galina Adamovna.

Soţul Galinei a murit în 2016. Acum fiul ei, Leonid, locuieşte împreună cu ea. Nu şi-a putut lăsa mama să se descurce singură. Iar ea n-a vrut să se mute în capitala belarusă Minsk, unde ar fi avut condiţii mai bune de îngrijire a sănătăţii. Acum, ei trăiesc amândoi din micuţa ei pensie.

„De ce să mă tem ? Am supravieţuit unui război îngrozitor. Am văzut trupuri carbonizate. A fost înfiorător. Radioactivitatea nu e nici măcar vizibilă”, spune femeia.

„Curățare specială”

Când Galina a spus ferm că nu e de acord să fie mutată, autorităţile i-au făcut casei o „curăţare specială”.

Galina Adamovna: „La început, mi-au atârnat un contor Geiger pe piept, ca să măsoare radioactivitatea. Au făcut măsurători în cuptor şi pe paturi. Era la un nivel mare”.

Dar viaţa dinaintea „marii catastrofe”, cum îi spune ea, era atât de plăcută, încât n-a vrut nicio clipă să renunţe la ea. Îi arată fiului ei, iar şi iar, vechile fotografii.

 

„Sunt tristă, desigur. Îmi amintesc în amănunt cum era viaţa aici. Văd încă în faţa ochilor frumoasele case ale satului nostru şi toate luminile. Tinerii se întâlneau şi se distrau. Acum, e doar tăcere”, oftează bătrâna.

Natura a început să se mute în locul oamenilor

Biologul Maksim Kudin e de altă părere. Odată ce oamenii au părăsit zona de excludere, natura a început să se mute în ea. El vede peste tot dovezi ale acestui lucru, cum ar fi excrementele de elan.

Dar radioactivitatea e încă foarte prezentă.

Maksim Kudin, biolog: „În unele locuri, măsurăm 1500 - 5000 de microsievert. E o radioactivitate destul de puternică. E periculoasă. Oamenii nu pot trăi aici”.

Însă mamiferele copitate, ca elanii, pot. Maksim vede tot mai multe animale care nu trăiau aici înainte de dezastrul de la reactor, cum ar fi bizonii. Bizonii au revenit în zonă. A fost semnalată şi prezenţa urşilor bruni. Şi biologii nu găsesc animale sau cadavre deformate, ca în primii ani.

„Radioactivitatea e mereu periculoasă, şi pentru oameni, şi pentru animale. Dar animalele nu trăiesc destul de mult încât substanţele radioactive să se acumuleze în corpul lor şi să fie trecute generaţiilor următoare”, explică biologul.

Animalele au pus stăpânire pe sat

Unele animale trăiesc chiar în casele şi satele abandonate.

Maksim a observat acest proces timp de 20 de ani - chiar dacă noii „localnici” nu sunt uşor de văzut.

Satele evacuate au devenit comunităţi ale animalelor sălbatice.

bizon belarus
Animalele au luat locul oamenilor. Bizonii și-au făcut din nou apariția în zona radioactivă părăsită de oameni

Odinioară, în această sală de clasă se preda germana. Acum, animalele au aici acces nestigherit.

„Au pus stăpânire pe sate. Operaţiunea noastră de monitorizare a arătat că, acum, bufniţele folosesc podurile, iar bursucii îşi fac bârlog în fundaţiile caselor. Toamna, vin multe copitate, deoarece aici încă cresc meri şi pruni”, spune Maksim Kudin.

Biologul îşi adună observaţiile într-un studiu care a suscitat atenţie în toată lumea. Studiul arată felul în care radioactivitatea afectează oamenii şi animalele pe termen lung.

zona interzisa belarus
„Zona interzisă” din Belarus. La 33 de ani de la accidentul de la Cernobîl, viața oamenilor aici e încă imposibilă, teoretic

Oamenii de ştiinţă încă dezbat gradul exact de periculozitate a contaminării radioactive. Acum, după 33 de ani, unele dintre substanţele radioactive s-au infiltrat adânc în sol. Dar, după cum subliniază Maxim, prezintă încă pericol, mai ales în păduri, unde ciupercile şi muşchiul absorb cesiul toxic.

 

Aprozarul mobil

Zona de excludere s-a transformat într-un vast laborator în aer liber, în care oamenii joacă doar roluri marginale. Cultivarea legumelor în zonă e încă interzisă. Aşa că, din două-n două zile, un aprozar mobil îi aprovizionează pe puţinii localnici rămaşi cu fructe şi legume proaspete. Şi Leonid îşi face cumpărăturile aici.

El şi mama lui au citit în ziare că un nou reactor va fi pus în funcţiune în decembrie, la aproximativ 500 de kilometri depărtare, construit cu tehnologie rusă de ultimă oră. Galina e sceptică.

„Înainte, oamenii lucrau pământul şi-şi cultivau hrana. Acum, am inventat chestiile astea nucleare. Ar trebui să mâncăm atomi?” se întreaba femeia.

Dar cum de au trăit atât de mult Galina şi ceilalţi locuitori din zona de excludere în ciuda contaminării rămâne un mister.

mama fiu belarus zona contaminata radioactiv
Galina Adamovna și fiul ei, Leonid, trăiesc într-o zonă cu radioactivitate puternică

„Nu regret că am rămas aici. Dacă m-aş fi mutat, aş fi murit de mult. Aşa sunt eu făcută”, spune Galina Adamovna.

Are noroc că fiul ei Leonid nu s-a temut să vină aici şi să-i fie sprijin. Toţi ceilalţi care i-au ţinut vreodată tovărăşie au plecat demult.

 

Partenerii noștri
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
prv_level, civicCookieControl, m2digi24ro, stickyCookie
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cX_S, cX_P, gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos nu doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CrazyEgg crazyegg.com Vezi politica de confidenţialitate
ce2ab, ce_login, ceac, sid, _ceir, is_returning, _CEFT, ceg.s, ceg.u, __ar_v4, __distillery, __zlcmid, __zprivacy, _ga, _gat, ki_r, ki_s, ki_t, ki_u, km_ai, km_lv, km_ni, km_uq, km_vs, kvcd, optimizelyBuckets, optimizelyEndUserId, optimizelyPendingLogEvents, optimizelySegments
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cx_profile_timeout, cx_profile_data
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi aici politica de confidenţialitate