China îl contrazice oficial pe Trump și susține că acesta nu a discutat cu liderul de la Beijing după ce a ajuns la Casa Albă

Data publicării:
trump xi
Donald Trump și Xi Jiping. Sursa foto: Profimedia Images

Preşedintele american Donald Trump a declarat într-un interviu difuzat luni de Fox News că, de la preluarea mandatului la 20 ianuarie, a vorbit cu preşedintele chinez Xi Jinping, dar nu a oferit detalii despre temele conversaţiei lor, în timp ce China pare să-l contrazică, lăsând să se înţeleagă că ultima convorbire dintre cei doi a avut loc la 17 ianuarie.

„Da... am vorbit cu el şi am vorbit şi cu oamenii lui", a spus Trump, întrebat dacă a vorbit cu liderul chinez de la învestirea sa ca preşedinte al SUA. „Avem o relaţie personală foarte bună", a adăugat Trump, citat de Reuters.

În schimb, purtătorul de cuvânt al MAE chinez, Guo Jiakun, s-a limitat să declare, într-o conferinţă de presă desfăşurată marţi, că „la 17 ianuarie, Xi a avut o convorbire telefonică cu Trump, există un comunicat despre conţinutul acelei conversaţii", informează EFE.

Preşedintele american nu a oferit detalii despre când anume a avut loc apelul telefonic sau despre ce s-a discutat.

Până acum, guvernele ambelor ţări confirmaseră o singură convorbire telefonică între cei doi preşedinţi, pe 17 ianuarie, cu trei zile înainte de începerea oficială a celui de-al doilea mandat al lui Trump.

Trump a făcut declaraţiile pentru Fox News într-un moment de fricţiuni comerciale între ambele puteri: luni tarifele impuse de China asupra produselor americane au intrat în vigoare ca răspuns la cele aplicate de Washington importurilor din China.

Beijingul a anunţat la 4 februarie că va impune tarife de 10% până la 15% asupra anumitor produse americane începând de marţi, după intrarea în vigoare a unor tarife suplimentare de 10% impuse de Trump la mărfurile chinezeşti.

Trump a declarat săptămâna trecută că nu se grăbeşte să vorbească cu Xi pentru a încerca să dezamorseze un nou război comercial între cele două mari economii ale lumii, aminteşte Reuters. O conversaţie între Xi şi Trump este considerată crucială pentru o potenţială relaxare sau amânare a tarifelor comerciale.

Washingtonul şi Beijingul întreţin relaţii tensionate de ani de zile din cauza mai multor diferende, de la tarifele comerciale şi securitatea cibernetică până la Taiwan, Hong Kong, drepturile omului şi originile COVID-19, aminteşte Reuters.

Editor : A.R.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce salariu are Ilie Bolojan ca premier. Tabel comparativ cu veniturile prim-miniștrilor europeni
Digi FM
Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine la serviciu cu un Lamborghini de 300.000 de euro. Mașina nu apare...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Lucian Viziru, declarații rare despre plecarea din România. Din ce își câștigă banii în prezent: „Nu m-am...
Film Now
Jennie Garth, dezvăluiri despre divorțul de Peter Facinelli. Momentul care i-a distrus complet căsnicia
Adevarul
Iranul îl ironizează pe Trump cu un videoclip AI controversat: liderul american, aruncat în Iad de Iisus
Newsweek
Veste excelentă de la Casa de Pensii. 110.000 pensionari vor primi un ajutor de 1.400 lei. Cum se dau banii?
Digi FM
Fiul lui Hulk Hogan, confesiuni la 9 luni de la moartea wrestlerului: "Șocant și neașteptat. Era plin de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
La un pas de moarte din cauza cercelului din nas. Cazul bizar al unei tinere: "Am făcut chiar și o scrisoare...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Sandra Bullock, noua vedetă de pe Instagram. 4 milioane de fani în 5 ore, cu Jennifer Aniston printre ei: "E...
UTV
Mihaela Rădulescu vorbește despre conflictul cu familia lui Felix Baumgartner. „Mi-au împachetat lucrurile ca...