Cinci europarlamentari merg la parada lui Vladimir Putin de Ziua Victoriei. „Dorim ca armele din Ucraina să tacă definitiv”

Data actualizării: Data publicării:
profimedia-0996555188
Vladimir Putin. Foto. Profimedia

Cinci membri ai Parlamentului European intenționează să participe, în această săptămână, la parada militară organizată de Rusia cu ocazia Zilei Victoriei. Delegația include eurodeputați din Germania, Cehia, Cipru și Slovacia, potrivit agenției germane dpa, citată de The Moscow Times.

Vizită în Rusia în timpul armistițiului declarat de Putin

Conform informațiilor relatate miercuri de presa germană, delegația europeană va fi prezentă la Moscova timp de două zile, în perioada 8–10 mai, în timpul unui armistițiu declarat unilateral de președintele Vladimir Putin. Acesta a fost sincronizat cu festivitățile oficiale dedicate Zilei Victoriei, sărbătorită anual de Kremlin.

Din delegație fac parte doi europarlamentari din Germania, afiliați formațiunii de extremă-stânga Alianța Sahra Wagenknecht (BSW), care se opune sprijinului militar acordat Ucrainei, Michael von der Schulenburg și Ruth Firmenich.

Ceilalți trei membri provin din Cehia, Cipru și Slovacia, însă numele lor nu au fost dezvăluite în raportul citat de agenția dpa.

Citește și: Kremlinul anunță că lideri din 29 de țări vor veni la Moscova pentru parada de Ziua Victoriei

Preşedintele chinez Xi Jinping, aflat în vizită în Rusia cu ocazia marcării a 80 de ani de la victoria asupra Germaniei naziste, a sosit joi la Kremlin pentru discuţii cu omologul său Vladimir Putin.

„Dorim ca armele din Ucraina să tacă definitiv”

Într-un comunicat de presă al BSW, citat de dpa, se arată că scopul vizitei este de a promova dialogul și de a reduce tensiunile în Europa.

„Să purtăm discuții cu parlamentari și alți reprezentanți (...) pentru a depăși spirala tot mai accentuată a confruntării și escaladării în Europa.”

„Vrem, de asemenea, să transmitem un semnal că dorim ca armele din Ucraina să tacă definitiv”, se mai arată în declarație.

Potrivit dpa, după vizita la Moscova, delegația intenționează să se deplaseze și la Kiev.

Citește și: Vladimir Putin are motive să sărbătorească Ziua Victoriei, dar petrecerea ar putea fi de scurtă durată 

Editor : Ș.A.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum a evoluat averea lui Sorin Grindeanu în ultimii 10 ani. Analiza completă a veniturilor și proprietăților
Digi FM
George Buhnici, reacție după incendiul de la CET Vest: „O infrastructură construită în comunism, cârpită zeci...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Andreea Bălan și Victor Cornea sunt oficial soț și soție. Primele imagini de la cununia civilă
Film Now
Catherine Zeta-Jones și Michael Douglas, mesaje emoționante de ziua fiicei lor. Carys a împlinit 23 de ani și...
Adevarul
„Portavionul de uscat” al Chinei sau tehnologia care încarcă dronele în zbor, direct de la sol
Newsweek
România crește cu o lună vârsta la care ieși la pensie, în timp ce Republica Moldova refuză. Cine e afectat?
Digi FM
Premierul Bolojan, în şedinţa PNL: „E greu să fii credibil, dacă ţii de cutiile de pantofi, penthouse-uri şi...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Adevăratul motiv pentru care ne roadem unghiile și avem alte “obiceiuri proaste”, potrivit psihologilor
Digi Animal World
E o rasă adorată, dar controversată. Un veterinar susține că buldogul francez „ar trebui interzis”
Film Now
Christina Applegate, prima reacție după zvonurile privind internarea în spital: „Problemele de sănătate sunt...
UTV
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit civil. Vezi imaginile de la eveniment