Erdogan se opune categoric lui Trump: „Nimeni nu are puterea” să-i dea afară pe palestinieni din Gaza

Data publicării:
World Leaders Meet For NATO Summit In Brussels
FOTO: Jasper Juinen/Getty Images

Preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, a declarat duminică seara că nimeni nu are puterea de a-i expulza pe locuitorii din Fâşia Gaza de pe teritoriul lor devastat de război, respingând astfel planul lui Donald Trump de a muta în întregime populația palestiniană de acolo şi a lăsa Statele Unite să preia controlul enclavei.

„Nimeni nu are puterea de a deplasa locuitorii din Gaza afară din patria lor veşnică care există de mii de ani”, a declarat Recep Tayyip Erdogan într-o conferinţă de presă în cursul serii pe aeroportul din Istanbul, înainte de a zbura în Malaezia.

„Gaza, Cisiordania şi Ierusalimul de Est aparţin palestinienilor”, a insistat el, potrivit AFP, preluată de Agerpres.

Propunerea președintelui american Trump de a expulza peste două milioane de persoane care trăiesc în Fâşia Gaza şi să creeze acolo o „Riviera a Orientului Mijlociu” a stârnit un cor de proteste la nivel mondial, în special în lumea arabă şi musulmană.

Trump şi-a anunţat propunerea marţi la o conferinţă de presă comună cu premierul israelian, Benjamin Netanyahu, care a salutat-o drept „prima idee bună pe care am auzit-o” despre ceea ce trebuie făcut cu micul teritoriu devastat de război.

„Propunerile nu merită discutate”

Dar pentru preşedintele turc nu are nicio valoare.

„Propunerile privind Gaza prezentate de noua administraţie americană sub presiunea conducerii sioniste nu merită discutate, din punctul nostru de vedere”, a declarat el.

Într-un interviu acordat televiziunii palestiniene mai devreme duminică, ministrul turc de externe, Hakan Fidan, a exclus ideea de a-i forţa pe palestinieni să părăsească Fâşia Gaza.

„Deplasarea palestinienilor este inacceptabilă”, a declarat el, în afirmaţii citate de agenţia de presă Anadolu.

Trump a spus că va face „incredibil” acest teritoriu, dar nu a precizat cum plănuieşte să-i mute pe locuitori.

„Statele Unite vor prelua controlul asupra Fâşiei Gaza şi vom face o treabă bună acolo. Ea ne va aparţine”, a declarat el.

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Harta României, pe masă la discuţiile dintre Trump şi Zelenski! Planul periculos al lui Putin, spus cu voce...
Digi FM
Dan Negru, mesaj tranșant despre războaiele care zguduie lumea: „Trimiteți copiii elitelor pe front. Va fi...
Pro FM
Val de reacții după ce Delia a postat mai multe fotografii în costum de baie: „Ce ai vrut să demonstrezi?”...
Film Now
Russell Crowe rupe tăcerea la 20 de ani de la incidentul din New York în urma căruia a fost arestat pentru...
Adevarul
Cea mai impresionantă poveste de supraviețuire. Tânăra aristocrată care a supraviețuit pe „Insula Demonilor”...
Newsweek
Budăi dă vești bune la pensie pentru 660.000 pensionari. Când vin banii de la Mica Recalculare
Digi FM
Mihaela Rădulescu, omagiu dedicat lui Felix: "Energia lui solară s-a potrivit cu a mea în toate felurile...
Digi World
Legătura dintre Covid-19 şi bolile respiratorii. Cum ajută vaccinarea. Noi observații ale cercetătorilor
Digi Animal World
„Paznicii rațelor” fac senzație în Thirsk. Ritualul lor de seară a devenit viral pe internet
Film Now
Jennifer Aniston spune că distribuția Friends îl plângea pe Matthew Perry încă dinainte de moartea lui: "Mă...
UTV
Alina Eremia s-a căsătorit cu Edy Barbu. Nuntă de poveste la Palatul Snagov - Vezi imaginile