Hamas a difuzat o înregistrare cu doi ostatici care ar fi supraviețuit unui presupus atac israelian

Data publicării:
Stindardul Hamas, pictat pe un zid. Imagine cu caracter ilustrativ.
Foto: Shutterstock

Ramura armată a Hamas a difuzat sâmbătă o înregistrare video cu doi ostatici israelieni în Gaza, în care ei afirmă că au supravieţuit unui presupus atac al Israelului, informează AFP şi EFE.

După două luni de la încheierea unui armistiţiu fragil între Hamas şi Israel, armata israeliană a reluat pe 18 martie ofensiva militară în Fâşia Gaza, de unde mişcarea palestiniană îşi lansase atacurile fără precedent pe 7 octombrie 2023 contra Israelului.

Secvenţa, difuzată de Brigăzile Ezzedin al-Qassam, durează puţin peste două minute. Unul dintre bărbaţi apare rănit, cu bandaje pe faţă şi la mâna dreaptă.

Agenţiile de presă citate nu au putut verifica autenticitatea înregistrării video şi nici data la care a fost făcută aceasta.

Forumul familiilor ostaticilor, principala organizaţie ce militează pentru eliberarea israelienilor ţinuţi captivi în Fâşia Gaza, a declarat că l-a identificat pe unul dintre ostatici ca fiind Maxim Herkin, a cărui familie a cerut presei să nu dea publicităţii înregistrarea video.

Potrivit media israeliene, al doilea ostatic este soldatul Bar Kuperstein.

Cei doi bărbaţi au fost luaţi ostatici pe 7 octombrie 2023 în timpul atacului contra festivalului de muzică Nova întreprins de comandouri ale Hamas.

Bar Kuperstein, în vârstă de 21 de ani la momentul atacului, este originar din Holon, în suburbia Tel Avivului. El fusese luat ostatic în timp ce încerca să ajute participanţii de la Nova Festival - din a cărui echipă de organizare făcea parte - chiar dacă el nu era de serviciu în acea zi.

Maxim Herkin, care are de asemenea cetăţenie rusă, avea 35 de ani la momentul atacului. Originar din Ucraina, el emigrase în Israel împreună cu mama lui. Tatăl unei mici fetiţe, el îi scrisese mamei sale cu foarte puţin timp înainte de a fi luat ostatic: "Totul este ok. Mă întorc acasă".

Recentul armistiţiu a permis restituirea a 33 de ostatici, dintre care opt decedaţi, în schimbul eliberării a circa 1.800 de palestinieni deţinuţi în închisorile israeliene.

După 18 martie, armata israeliană şi-a înmulţit bombardamentele asupra Fâşiei Gaza şi a trimis soldaţi ai săi pe front în numeroase zone din teritoriul din care armata se retrăsese în timpul armistiţiului.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu şi guvernul său susţin, contrar părerii majorităţii familiilor şi celor apropiaţi ostaticilor, că o presiune militară sporită este singurul mijloc de a forţa Hamas să-i predea ostaticii, morţi sau vii, încă aflaţi în captivitate în Fâşia Gaza.

Din totalul celor 251 de ostatici răpiţi în timpul atacului Hamas din 7 octombrie 2023, atac care a declanşat războiul, 58 sunt în continuare ţinuţi captivi în teritoriul palestinian, dintre care 34 ar fi morţi, potrivit armatei israeliene.

Editor : I.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce studii are Adrian Veștea. Premierul desemnat a urmat cursurile unei universități care a fost desființată
Digi FM
De ce tatăl Simonei Halep nu ar fi de acord cu presupusa relație a fostei campioane. Cele două motive invocate
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arăta mama Ancăi Țurcașiu. Imaginea rară postată de artistă i-a impresionat pe fani: „Tulburător de...
Film Now
A rupt tăcerea după 50 de ani. Jodie Foster, despre momentul decisiv din viața ei: „Totul s-a schimbat...
Adevarul
Caricaturist rus refugiat în Polonia, împușcat mortal în plină zi. Artistul care îl ironiza pe Putin...
Newsweek
Avalanșă de cereri la Casa de Pensii pentru recuperea CASS la pensie. De ce fac pensionarii acest lucru?
Digi FM
La aproape 60 de ani, mama Antoniei a obținut diploma de licență. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Cine este noul Hercule Poirot. Actorul care îl înlocuiește pe legendarul David Suchet devine cel mai tânăr...
UTV
Antonia este mândră de mama ei. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de Psihologie la aproape 60 de ani