Populaţia Chinei a scăzut în 2024 pentru al treilea an consecutiv. Experţii avertizează că tendinţa se va agrava în următorii ani

Data publicării:
china, oameni
Populaţia Chinei a scăzut în 2024 pentru al treilea an consecutiv. Foto: Shutterstock

Populaţia Chinei a scăzut în 2024 pentru al treilea an consecutiv, numărul deceselor depăşindu-l pe cel al naşterilor, şi experţii avertizează că tendinţa se va agrava în următorii ani, relatează vineri Reuters.

Biroul naţional de statistică din China a anunţat că numărul total al persoanelor din ţară a scăzut cu 1,39 milioane, ajungând la 1,408 miliarde în 2024, de la 1,409 miliarde în 2023.

Datele publicate vineri arată că a doua mare economie a lumii se va confrunta cu mari provocări din cauza scăderii numărului de lucrători şi consumatori. Creşterea cheltuielilor, cum sunt cele pentru îngrijirea persoanelor în vârstă, vor crea foarte probabil presiuni suplimentare pentru administraţiile locale, deja îndatorate.

Numărul total al naşterilor în China a fost de 9,54 milioane anul trecut, faţă de 9,02 milioane în 2023, iar rata natalităţii a sporit la 6,77 naşteri/1.000 locuitori în 2024, comparativ cu 6,39/1.000 locuitori în anul anterior.

În 2024, numărul deceselor înregistrate în China a fost 10,93 milioane, în scădere comparativ cu 11,1 milioane în anul anterior.

Rata natalităţii în China a scăzut timp de câteva decenii ca urmare a aplicării ''politicii unui singur copil'' aplicate de Beijing în perioada 1980 - 2015, dar şi ca rezultat al urbanizării rapide.

Editor : A.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce salariu are Ilie Bolojan ca premier. Tabel comparativ cu veniturile prim-miniștrilor europeni
Digi FM
Monica Tatoiu, dezvăluiri despre motivul pentru care singurul ei fiu nu-i mai vorbește: „A zis că am...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce nu-i lipsește Monicăi Anghel din frigider, după ce a slăbit 40 kg: “Știu ce să mănânc. Nu mai fac ca...
Film Now
Jennifer Aniston și Jim Curtis ar fi început să-și plănuiască nunta: „Își doresc o nuntă simplă, pe plajă!”
Adevarul
Scenă neverosimilă la Survivor! În stare de ebrietate, Gabi Tamaș a făcut prăpăd cu toporul, pe platourile de...
Newsweek
În ce județe pensiile nu se pot plăti? Cifrele arată că sistemul de pensii e în colaps în umătate din România
Digi FM
Ai datorii la stat? Obligaţiile fiscale restante de cel puţin 1.200 de lei te pot trimite pe „lista rușinii”...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
“Port fața și mâinile altcuiva”. Primul om cu transplant de față și mâini povestește cum a supraviețuit...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Dakota Johnson, pe lista TIME a celor mai influenți oameni în 2026. Melanie Griffith: Te iubesc. Meriți atât...
UTV
Fiica lui Florin Dumitrescu, Mia, a împlinit 11 ani. „Cu ea am învățat din nou să văd partea frumoasă din...