Video Război în Orientul Mijlociu, ziua 44. Pezeshkian: Un acord cu Washingtonul „nu este imposibil”. „Liniile roșii” ale SUA în negocieri

Data actualizării: Data publicării:
liban - atacuri israeliene
Muncitorii îndepărtează resturile de la complexul religios șiit Fatima Al-Zahra, în urma atacurilor aeriene israeliene. Foto: Profimedia
Din articol
CENTCOM: SUA vor bloca navele care intră sau ies din porturile iraniene Cel puțin cinci morți în sudul Libanului în urma atacurilor israeliene Ambasadorul Iranului în Pakistan: Discuțiile de la Islamabad reprezintă începutul unui proces Șeful marinei iraniene, despre declarația lui Trump privind Strâmtoarea Ormuz Premierul Libanului: „Vom continua să depunem eforturi” pentru a pune capăt războiului Ghalibaf: Amenințările lui Trump „nu au niciun efect asupra națiunii iraniene” Omanul cere prelungirea armistițiului pentru a permite continuarea negocierilor UNIFIL anunță că armata israeliană a tras asupra sa Pakistanul încearcă să readucă SUA și Iranul la masa negocierilor (presă) Vance consideră că un acord cu Iranul rămâne posibil, conform unui oficial american Garda Revoluționară: Forțele de securitate iraniene dețin controlul asupra Strâmtorii Ormuz Trump crede că Iranul se va întoarce la masa negocierilor Războiul din Liban continuă, spune Netanyahu „Liniile roșii” ale SUA în negocierile cu Iranul Garda Revoluționară, despre apropierea navelor militare de Strâmtoarea Ormuz Președintele iranian, despre un acord cu SUA Avioane pline de negociatori și prea puțin timp: cele 21 de ore de discuții SUA - Iran Trump anunță că NATO s-a oferit să ajute la curățarea Strâmtorii Ormuz Imagini publicate de presa iraniană: un distrugător al Marinei SUA este avertizat să părăsească Ormuz Peste 3.300 de morți în Iran de la debutul războiului Trump, despre decizia de a bloca Strâmtoarea Ormuz De ce l-a trimis Donald Trump pe JD Vance să negocieze cu Iranul Cât a costat Israelul războiul cu Iranul Discuție telefonică Masoud Pezeshkian - Vladimir Putin Șeful Statului Major al IDF a ordonat armatei să se pregătescă pentru relaurea ostilităților cu Iranul (presă) Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz UE afirmă că diplomația este „esențială” pentru soluționarea conflictului din Orientul Mijlociu Toți membrii delegației americane au părăsit Pakistanul Putin se declară dispus să participe la o mediere, în cadrul unei convorbiri telefonice cu președintele iranian Nouă companii aeriene străine vor relua, probabil, zborurile către Tel Aviv  Printre principalele cereri ale Iranului se numără despăgubirile de război și controlul asupra strâmtorii, afirmă un oficial Este Ormuz pentru SUA ceea ce a fost criza Suez pentru Marea Britanie în 1956? Asemănări, deosebiri și pericole pentru ordinea mondială Iranul afirmă că peste 3.300 de persoane au fost ucise în timpul războiului  Rachete lansate din Liban către nordul Israelului Kuwaitul a arestat 24 de persoane suspectate de finanțarea unor entități „teroriste” Declarațiile lui Vance nu lasă prea mult loc pentru optimism (corespondent Persian TV) Papa Leon al XIV-lea se declară „mai aproape ca niciodată” de poporul libanez Trump „ar putea fi tentat să revină la noi acțiuni militare” în Iran, afirmă un expert Itamar Ben-Gvir, ministrul israelian de extremă dreapta al Securității Naționale, a vizitat complexul Moscheii Al-Aqsa Tensiunile dintre SUA și Iran agită piețele agricole. Cezar Gheorghe, expert: „România nu riscă penurie alimentară” O casă a fost avariată de șrapnel în Galileea Superioară, Israel Premierul britanic Starmer îndeamnă SUA și Iranul să „găsească o soluție” după eșecul negocierilor Israelul și Libanul vor purta negocieri directe O delegație a Hamas se va întâlni astăzi la Cairo cu mediatorii egipteni Președintele Parlamentului iranian afirmă că SUA „nu au reușit să câștige încrederea” delegaților iranieni Discuțiile de la Islamabad: „nici un progres decisiv, nici un eșec” „Strâmtoarea Ormuz se află în mâinile Iranului și trebuie plătite taxele de trecere” (vicepreședintele Parlamentului) Fostul șef al diplomației iraniene atribuie eșecul negocierilor cerințelor americane Iranul speră să-și restabilească cea mai mare parte a capacității de rafinare în două luni Hezbollah neagă orice legătură cu o „celulă“ care ar fi planificat un atac împotriva unei „personalități religioase“, potrivit Ministerului de Interne sirian Iranul areținut 50 de persoane sub acuzația de divulgare a informațiilor privind obiective sensibile către SUA și Israel Două petroliere se întorc din drum în apropierea Strâmtorii Ormuz, pe fondul eșecului negocierilor dintre SUA și Iran (Bloomberg) Ministru britanic: „Eșecul negocierilor este dezamăgitor” Șase persoane au murit în urma unui nou raid israelian în sudul Libanului „Nu s-a obținut nimic”, pe măsură ce sprijinul pentru război în Israel se diminuează Arabia Saudită anunță că o conductă petrolieră importantă și-a redobândit capacitatea maximă după ce a fost avariată în timpul conflictului cu Iranul Hezbollah revendică un atac cu drone asupra trupelor israeliene Ministerul israelian al Sănătății anunță că 7.656 de persoane au fost internate în spitale de la începutul războiului cu Iranul Procuratura israeliană acceptă anularea audierii lui Netanyahu din această săptămână, invocând „lipsa de alternativă” Peste 2.000 de copii, răniți în urma atacurilor americano-israeliene asupra Iranului „Totul a pierit”: Sate întregi din Liban, șterse de pe hartă în urma războiului cu Israel. ONG: Tactică de „domicid” a lui Netanyahu Iranul declară că situaţia din Strâmtoarea Ormuz nu se va schimba dacă SUA nu acceptă un „acord rezonabil" Iranul afirmă că „diplomația nu se încheie niciodată”, consultările continuă Un atac israelian în sudul Libanului a provocat cinci victime Delegația iraniană părăsește Pakistanul Presa iraniană: „Mingea este în terenul american” în negocierile nucleare Care sunt liniile roșii ale Iranului în cadrul negocierilor cu SUA SUA rămân serioase în privința negocierilor de pace, în ciuda atitudinii de indiferență afișate de Trump Israelul susține că a distrus un lansator de rachete în sudul Libanului Trump a distribuit un articol care sugerează blocada navală a Iranului de către SUA ca opțiune în cazul eșuării negocierilor „Șanse foarte mici” de a ajunge la un acord dacă amenințările publice ale SUA ar fi reale Civilii din Liban, „disperați” să se pună capăt războiului Poziția lui Trump cu privire la Strâmtoarea Ormuz este „cu adevărat neclară” (corespondent Al Jazeera la Washington) Al Jazeera: Pakistanul este hotărât să mențină deschis canalul diplomatic după eșecul negocierilor dintre SUA și Iran Australia îndeamnă ambele părți să „revină la negocieri” Noi proteste la adresa războiului au avut loc la Tel Aviv Cum a apelat Teheranul la meme-uri pentru a-l înfrunta pe Donald Trump: „Iranul a câștigat războiul propagandistic” SUA au „stabilit clar” limitele în negocierile cu Iranul, demonstrând unitatea echipei lui Trump Israelul a interceptat o dronă lansată din Liban „Iranul deţine mai multe atuuri decât americanii”, afirmă un fost negociator pentru Orientul Mijlociu VIDEO: Netanyahu declară: „Noi i-am sufocat… și mai avem multe de făcut”, în fața unei hărți a Orientului Mijlociu JD Vance anunța eșecul negocierilor cu Iranul, iar Donald Trump și Marco Rubio erau la o gală UFC la Miami Un oficial iranian afirmă că „nimeni nu se aștepta” la un acord în urma unei singure întâlniri Iranul dă de înțeles că nu se grăbește să reia negocierile cu SUA Pakistanul îndeamnă SUA şi Iranul să respecte armistiţiul de două săptămâni, în ciuda eşecului de la Islamabad „Cerințele nerezonabile ale părții americane au împiedicat progresul negocierilor”, afirmă televiziunea de stat iraniană Sursă iraniană: SUA au cerut „tot ceea ce nu au putut obține în timpul războiului” SUA „caută un pretext” pentru a părăsi negocierile Statele Unite „au dat dovadă de o mare flexibilitate”, a asigurat J. D. Vance J. D. Vance a declarat că a fost „în contact regulat” cu Donald Trump pe durata negocierilor Vicepreședintele anunță că se întoarce în Statele Unite, întrucât nu s-a ajuns la un acord Iranul a refuzat să-și asume „un angajament ferm” cu privire la renunțarea la obținerea armei nucleare, potrivit vicepreședintelui american „Nu am ajuns la un acord”, afirmă J. D. Vance Iranul afirmă că Strâmtoarea Ormuz, problema nucleară și reparațiile de război se află în fruntea agendei discuțiilor cu SUA Benjamin Netanyahu: „Am obținut realizări istorice” Victime în Liban și anunțul CENTCOM Negocierile din Pakistan

Războiul din Orientul Mijlociu continuă și în a 44-a zi, iar negocierile dintre Statele Unite și Iran de la Islamabad nu au adus niciun acord. După 21 de ore de discuții la Islamabad, vicepreședintele american JD Vance a declarat că negocierile dintre SUA și Iran s-au încheiat fără a se ajunge la un acord, existând divergențe majore cu privire la programul nuclear și la problemele regionale, în contextul în care Washingtonul și-a prezentat „oferta finală”, pe care Iranul nu a acceptat-o. La câteva zile de la anunțul președintelui american Donald Trump privind un armistițiu de două săptămâni, premierul israelian Benjamin Netanyahu a susținut sâmbătă, 11 aprilie, că operațiunea împotriva Teheranului nu s-a încheiat, „dar putem spune deja cu certitudine: am obținut realizări istorice”.

CENTCOM: SUA vor bloca navele care intră sau ies din porturile iraniene

ACTUALIZARE 00.08: Armata americană a anunțat că va începe să aplice un blocaj naval asupra Iranului începând de mâine, în urma ordinelor date de președintele SUA, Donald Trump, conform Times of Israel.

Într-o declarație, Comandamentul Central al SUA precizează că forțele sale „vor începe să aplice un blocaj asupra întregului trafic maritim care intră și iese din porturile iraniene pe 13 aprilie, la ora 10:00 (ora de pe Coasta de Est, 17.00 - ora României), în conformitate cu proclamația președintelui”.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

„Blocada va fi aplicată în mod imparțial împotriva navelor tuturor națiunilor care intră sau ies din porturile și zonele de coastă iraniene, inclusiv din toate porturile iraniene de pe Golful Arab și Golful Oman”, precizează CENTCOM.

CENTCOM adaugă că forțele sale „nu vor împiedica libertatea de navigație a navelor care tranzitează Strâmtoarea Ormuz către și dinspre porturi non-iraniene”.

Cel puțin cinci morți în sudul Libanului în urma atacurilor israeliene

ACTUALIZARE 23.22: Ministerul Sănătății din Liban afirmă că cel puțin cinci persoane au fost ucise în urma atacurilor israeliene din Qana, în sudul Libanului, conform BBC.

Printre victime se numără trei femei, iar 25 de persoane au fost rănite, potrivit declarațiilor ministerului, citate de Agenția Națională de Știri (NNA) din Liban.

Imaginile realizate de agenția de știri AFP arată distrugerile din localitate, precum și echipele de intervenție de urgență care transportă un cadavru din dărâmături.

Forțele de Apărare Israeliene (IDF) nu au comentat aceste informații.

Israelul, care își continuă campania împotriva Hezbollahului în ciuda acordului de încetare a focului dintre SUA și Iran, a efectuat astăzi alte atacuri în sudul Libanului.

Ambasadorul Iranului în Pakistan: Discuțiile de la Islamabad reprezintă începutul unui proces

ACTUALIZARE 23.13: Reza Amiri Moghadam, ambasadorul Iranului în Pakistan, a declarat că discuțiile de la Islamabad nu reprezintă un eveniment izolat, ci începutul unui proces, oferind o perspectivă asupra modului în care echipa de politică externă a Iranului percepe relațiile sale cu SUA, relatează Al Jazeera.

Într-o postare pe X, Moghadam a afirmat că întâlnirea „a pus bazele unui proces diplomatic care, dacă încrederea și voința vor fi consolidate, poate crea un cadru durabil care să servească intereselor tuturor părților”.

Discuțiile s-au încheiat sâmbătă fără a se ajunge la un acord cu privire la mai multe puncte cheie, printre care programul nuclear al Iranului și controlul asupra Strâmtorii Ormuz.

Șeful marinei iraniene, despre declarația lui Trump privind Strâmtoarea Ormuz

ACTUALIZARE 22.26: Șeful marinei iraniene, Shahram Irani, a calificat duminică drept „ridicolă” amenințarea președintelui american Donald Trump de a bloca strâmtoarea Ormuz, după ce negocierile maraton dintre Teheran și Washington, desfășurate în Pakistan, nu au reușit să conducă la un acord pentru încheierea conflictului, relatează AFP, conform The Guardian.

„Oamenii curajoși din forțele navale ale armatei Republicii Islamice Iran monitorizează și supraveghează toate mișcările armatei americane agresive din regiune. Amenințările președintelui SUA de a bloca Iranul pe mare... sunt foarte ridicole și amuzante”, a declarat el, potrivit televiziunii de stat.

Premierul Libanului: „Vom continua să depunem eforturi” pentru a pune capăt războiului

ACTUALIZARE 21.35: Prim-ministrul libanez Nawaf Salam afirmă că depune eforturi pentru a pune capăt războiului dintre Israel și Hezbollah și pentru a asigura retragerea forțelor israeliene, după ce prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a vizitat astăzi trupele din sudul Libanului, conform Times of Israel.

„Vom continua să depunem eforturi pentru a pune capăt acestui război, pentru a asigura retragerea israeliană de pe toate teritoriile noastre, întoarcerea tuturor prizonierilor, reconstrucția satelor și orașelor noastre distruse și întoarcerea în siguranță a persoanelor strămutate”, a declarat Salam într-un discurs ținut în ajunul aniversării începutului războiului civil din țară, care a avut loc între 1975 și 1990.

„Ne continuăm eforturile… de a negocia încetarea războiului”, a adăugat el în discursul televizat, înaintea discuțiilor programate pentru marți la Washington între oficiali libanezi, israelieni și americani.

Ghalibaf: Amenințările lui Trump „nu au niciun efect asupra națiunii iraniene”

ACTUALIZARE 21.34: Iranul a avut inițiative foarte bune pentru a-și demonstra bunăvoința în cadrul negocierilor cu Statele Unite, ceea ce a dus la progrese, a declarat principalul negociator al țării, președintele Parlamentului iranian Mohammad Bagher Ghalibaf, într-o declarație difuzată de mass-media de stat, conform Al Jazeera.

Ghalibaf a afirmat că recentele amenințări ale lui Trump „nu au niciun efect asupra națiunii iraniene” și a adresat un avertisment președintelui american, spunând: „dacă luptați, vom lupta, iar dacă veniți cu logică, vom răspunde cu logică”.

Omanul cere prelungirea armistițiului pentru a permite continuarea negocierilor

ACTUALIZARE 21.02: Ministrul de Externe al Omanului, Badr Albusaidi, a solicitat prelungirea armistițiului pentru a permite continuarea negocierilor dintre SUA și Iran, conform BBC.

Donald Trump a anunțat marți seara târziu că se va institui un armistițiu pe o perioadă de două săptămâni, cu condiția ca Strâmtoarea Ormuz să fie redeschisă imediat.

Omanul a jucat rolul de mediator în negocierile privind programul nuclear dintre cele două țări înainte de izbucnirea conflictului, pe 28 februarie.

Albusaidi a declarat în această după-amiază, într-o postare pe X, că atunci când s-a întâlnit cu vicepreședintele american JD Vance, „cu doar câteva ore înainte de începerea războiului, mi-am format impresia că atât el, cât și președintele aveau o preferință sinceră și puternică pentru a evita complicațiile războiului”.

„Așadar, solicit ca încetarea focului să fie prelungită și negocierile să continue. Succesul poate necesita ca toată lumea să facă concesii dureroase, dar acest lucru nu este nimic în comparație cu durerea eșecului și a războiului”, spune el.

UNIFIL anunță că armata israeliană a tras asupra sa

ACTUALIZARE 20.54: Forța Interimară a Națiunilor Unite în Liban (UNIFIL) a declarat duminică că armata israeliană a lovit cu tancurile și a tras asupra lor, relatează The Guardian.

„În două rânduri astăzi, soldații Forțelor de Apărare Israeliene (IDF) au lovit vehiculele UNIFIL cu un tanc Merkava, provocând, într-unul dintre cazuri, pagube semnificative”, a scris UNIFIL într-un comunicat. „Soldații blocaseră un drum în Bayada, folosit pentru a ajunge la pozițiile UNIFIL.”

„În ultima săptămână, soldații israelieni au tras «focuri de avertisment» în zonă, lovind și avariind vehicule UNIFIL clar identificabile”, a continuat comunicatul. „Într-unul dintre cazuri, un «foc de avertisment» a aterizat la un metru distanță de un soldat al forțelor de menținere a păcii care coborâse din vehiculul său.”

Pakistanul încearcă să readucă SUA și Iranul la masa negocierilor (presă)

ACTUALIZARE 20.40: Pakistanul menține în continuare legătura atât cu SUA, cât și cu Iranul, în încercarea de a readuce cele două părți la masa negocierilor, relatează Channel 12, conform Times of Israel.

Discuțiile maraton de sâmbătă s-au încheiat fără a se ajunge la un acord, iar delegația americană a plecat spre casă în cursul zilei de astăzi.

Conform raportului, principalul punct de divergență îl reprezintă soarta programului nuclear al Iranului și posibilitatea ca țara să continue îmbogățirea uraniului.

Negociatorii au declarat pentru publicație că, dacă se va ajunge la un compromis în privința chestiunii nucleare, atunci și celelalte puncte de dispută — rachetele balistice, Strâmtoarea Ormuz, grupările armate aliate — se vor rezolva de la sine.

Vance consideră că un acord cu Iranul rămâne posibil, conform unui oficial american

ACTUALIZARE 20.35: Vicepreședintele american JD Vance consideră că un acord cu Iranul rămâne posibil – însă a părăsit negocierile de la Islamabad după ce a făcut Teheranului o ofertă finală, deoarece regimul părea reticent să accepte renunțarea la programul său nuclear, potrivit unui oficial american, relatează BBC.

Vance, care a condus delegația americană, a părăsit negocierile convins că Iranul a subestimat ponderea pe care o are în negocierile cu administrația Trump, a declarat oficialul, care a oferit un rezumat al discuțiilor cu condiția să nu i se dezvăluie numele.

Negocierile au durat peste 21 de ore, Vance conducând o delegație americană din care au făcut parte și trimisul special Steve Witkoff și ginerele președintelui Donald Trump, Jared Kushner.

Statele Unite și Iranul nu au ajuns la un acord cu privire la o serie de chestiuni, a declarat oficialul american.

Potrivit oficialului, aceste chestiuni includ încetarea îmbogățirii uraniului de către Iran, găsirea unui cadru pentru o pace mai amplă care să includă aliații din regiune și o soluție pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz care să nu includă perceperea de taxe de trecere.

Donald Trump a declarat mai devreme pentru Fox News că SUA au obținut „practic tot ce ne trebuia, cu excepția faptului că ei au refuzat să renunțe la ambițiile lor nucleare”.

Garda Revoluționară: Forțele de securitate iraniene dețin controlul asupra Strâmtorii Ormuz

ACTUALIZARE 20.30: Garda Revoluționară Islamică din Iran afirmă că forțele de securitate iraniene dețin controlul deplin asupra strâmtorii Ormuz, un punct nevralgic al transportului maritim, avertizând că inamicii vor fi prinși într-un „vârtej mortal” în cazul unei eventuale erori de calcul, conform Times of Israel.

„Tot traficul... se află sub controlul deplin al forțelor armate”, afirmă comandamentul naval al IRGC într-o postare în limba persană pe X, după ce președintele american Donald Trump a ordonat un blocaj naval al strâmtorii de către SUA.

„Inamicul va rămâne prins într-un vârtej mortal în strâmtoare dacă face o mișcare greșită”, se arată în comunicat. Acesta este însoțit de un videoclip în care apar nave în vizor.

Într-o declarație separată publicată de biroul de relații publice al IRGC, comandamentul naval al forței insistă că, „contrar afirmațiilor false ale unor oficiali inamici”, Strâmtoarea Ormuz este „deschisă trecerii inofensive a navelor civile, în conformitate cu reglementările specifice relevante”.

Comunicatul nu oferă detalii cu privire la natura acestor reguli, dar specifică: „Orice navă militară care intenționează să se apropie de Strâmtoarea Ormuz sub orice pretext va fi considerată vinovată de încălcarea armistițiului și va fi tratată cu severitate.”

Într-o declarație extinsă publicată pe platforma sa de socializare, Trump a afirmat anterior că obiectivul său final era de a curăța strâmtoarea de mine și de a o redeschide pentru toate navele, dar că, între timp, Iranului nu trebuie să i se permită să profite de controlul pe care îl exercită asupra acestei căi navigabile.

Trump crede că Iranul se va întoarce la masa negocierilor

ACTUALIZARE 20.17: Donald Trump a mai afirmat că Iranul se va întoarce la masa negocierilor și „ne va oferi tot ce ne dorim”, conform BBC.

În același interviu acordat anterior emisiunii „Sunday Morning Futures” de la Fox News, Trump spune că negociatorii americani au obținut „practic tot ce aveam nevoie, cu excepția faptului că ei au refuzat să renunțe la ambițiile lor nucleare”.

El afirmă că Iranul nu a „părăsit masa negocierilor”.

„Prevăd că se vor întoarce și ne vor da tot ce vrem”, spune el.

În alt moment al interviului, Trump a amenințat China cu o taxă vamală de 50% dacă va ajuta armata iraniană. El mai spune că prețul petrolului și al gazelor va fi, în cele din urmă, mai mic în urma conflictului.

Războiul din Liban continuă, spune Netanyahu

ACTUALIZARE 20.11: Războiul din Liban continuă, a declarat prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu, după o vizită în teritoriul controlat de Israel din sudul Libanului, conform Times of Israel.

„Mai sunt încă multe de făcut, și noi ne ocupăm de asta”, spune el.

„Am contracarat amenințarea unei invazii din Liban datorită acestei zone de securitate”, spune Netanyahu. „Respingem pericolul focului antitanc și ne ocupăm și de rachete, dar mai sunt încă multe de făcut.”

Netanyahu s-a aflat în Liban împreună cu ministrul Apărării, Israel Katz, șeful Statului Major al IDF, lt. gen. Eyal Zamir, și șeful Comandamentului Nord al IDF, maj. gen. Rafi Milo.

„Liniile roșii” ale SUA în negocierile cu Iranul

ACTUALIZARE 20.01: Statele Unite au prezentat ceea ce consideră a fi „liniile roșii” în negocierile cu Iranul din weekend, care s-au încheiat fără un acord, conform Times of Israel.

Iranul trebuia să (1) înceteze orice activitate de îmbogățire a uraniului, (2) să demonteze toate instalațiile majore de îmbogățire a uraniului, (3) să recupereze uraniul puternic îmbogățit, (4) să accepte un cadru mai amplu de pace, securitate și dezamorsare a conflictelor care să includă aliații regionali, (5) să înceteze finanțarea grupărilor teroriste Hamas, Hezbollah și Houthi și (6) să deschidă complet Strâmtoarea Ormuz, fără a percepe taxe de trecere, se arată într-o declarație atribuită unui oficial american, trimisă reporterilor care au solicitat informații.

Nu este clar cum intenționează SUA să mențină aceste linii, acum că se pare că s-au retras complet din negocieri. Președintele american Donald Trump a anunțat blocarea Strâmtorii Ormuz, cu scopul de a pune capăt controlului Iranului asupra acesteia, dar nu a anunțat încă reluarea luptelor, întrucât armistițiul extrem de fragil, de două săptămâni, care a început pe 8 aprilie, pare să se mențină.

Garda Revoluționară, despre apropierea navelor militare de Strâmtoarea Ormuz

 ACTUALIZARE 19.58: Garda Revoluționară Iraniană (IRGC) a avertizat în ultima sa declarație că „apropierea navelor militare de strâmtoarea Ormuz este considerată o încălcare a armistițiului”, conform The Guardian.

„Marina Corpului Gărzii Revoluționare Islamice declară că, contrar afirmațiilor false ale unor oficiali inamici, strâmtoarea Ormuz se află sub control și gestionare inteligentă, fiind deschisă pentru trecerea inofensivă a navelor non-militare în conformitate cu reglementările specifice, iar orice navă militară care încearcă să se apropie de strâmtoarea Ormuz sub orice pretext sau scuză va fi considerată o încălcare a armistițiului și va fi tratată cu severitate și hotărâre.”

Președintele iranian, despre un acord cu SUA

ACTUALIZARE 19.36: Președintele iranian Masoud Pezeshkian afirmă că un acord cu SUA „nu este imposibil” dacă administrația Trump respectă dreptul internațional, potrivit postului public de televiziune al țării, conform BBC.

Declarațiile au fost prezentate într-un comunicat referitor la o convorbire telefonică dintre Pezeshkian și președintele rus Vladimir Putin, publicat într-o postare pe Telegram de către Islamic Republic of Iran Broadcasting.

Convorbirea a avut loc în urma discuțiilor dintre SUA și Iran de la Islamabad.

Avioane pline de negociatori și prea puțin timp: cele 21 de ore de discuții SUA - Iran

ACTUALIZARE 19.18: Era ca și cum cele două delegații implicate în negocierile de pace dintre Iran și SUA de la Islamabad ar fi sperat că simplul număr al negociatorilor sosiți în Pakistan ar putea compensa dezavantajul de a dispune doar de un număr limitat de ore pentru a soluționa o dispută veche de 20 de ani privind ambițiile nucleare ale Iranului, la care se adaugă acum noi probleme complexe, precum controlul viitor al strâmtorii Ormuz și despăgubirile pe care SUA ar trebui să le acorde Iranului pentru atacul său, notează The Guardian. Detalii aici.

Trump anunță că NATO s-a oferit să ajute la curățarea Strâmtorii Ormuz

ACTUALIZARE 18.47: Donald Trump a anunțat că NATO s-a oferit să ajute la „curățarea” Strâmtorii Ormuz, într-o declarație acordată Fox News la puțin timp după ce a anunțat planurile de a bloca ruta maritimă strategică, conform BBC.

Liderul SUA a afirmat că Washingtonul au fost „foarte dezamăgite de NATO”, dar că „acum vor să vină și vor să ajute cu strâmtoarea”.

 „Nu va dura mult să o curățăm, așa că o vom curăța”, a spus el postului de știri, adăugând că crede că va fi din nou liberă pentru trafic „într-un timp nu prea îndelungat”.

El a mai adăugat că SUA trimit dragoare și că Marea Britanie – membră a NATO – va face la fel. „Înțeleg că Marea Britanie și alte câteva țări trimit dragoare”, a declarat el pentru post.

BBC a contactat Ministerul Apărării din Marea Britanie pentru a obține un comentariu.

Imagini publicate de presa iraniană: un distrugător al Marinei SUA este avertizat să părăsească Ormuz

ACTUALIZARE 18.12: Un videoclip publicat de mass-media de stat iraniană arată cum Marina Corpului Gărzilor Revoluționare Islamice avertizează un distrugător al Marinei SUA să se întoarcă din drum după ce a intrat sâmbătă în Strâmtoarea Ormuz, relatează Times of Israel.

Comandamentul Central al SUA a anunțat sâmbătă că două distrugătoare, USS Frank E. Petersen Jr. (DDG-121) și USS Michael Murphy (DDG-112), „au traversat Strâmtoarea Ormuz și au desfășurat operațiuni în Golful Persic, în cadrul unei misiuni mai ample menite să asigure că strâmtoarea este complet liberă de minele marine amplasate anterior de Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice din Iran”. 

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

„Nava de război 121. Aici stația navală Sepah (IRGC). Trebuie să schimbați cursul și să vă întoarceți imediat în Oceanul Indian. Dacă nu respectați ordinul meu, veți fi ținta noastră”, se aude un militar al Marinei IRGC spunându-i navei USS Frank E. Petersen Jr.

Un militar de la bordul navei USS Frank E. Petersen Jr. răspunde afirmând că nava efectuează o „trecere de tranzit în conformitate cu dreptul internațional”.

Militarul din cadrul IRGC răspunde navei, spunând că îi adresează un „ultim avertisment”. De asemenea, membrul IRGC avertizează navele din apropiere să se țină la distanță de orice navă de război din vecinătatea lor, „pentru că sunt gata să deschid focul asupra lor fără niciun avertisment”.

Peste 3.300 de morți în Iran de la debutul războiului

ACTUALIZARE 18.06: Organizaţia de Medicină Legală din Iran a raportat duminică că a identificat 3.375 de persoane ucise de la începutul războiului lansat pe 28 februarie de Israel şi Statele Unite, relatează AFP.

„În timpul recentului război care ne-a fost impus, au fost identificate cadavrele a 3.375 de martiri”, a declarat Abbas Masjedi, şeful acestei organizaţii subordonate sistemului judiciar iranian, citat de agenţia oficială de ştiri Irna.

El a indicat că acest bilanţ include 2.875 de bărbaţi, fără a preciza dacă sunt adulţi, copii sau civili.

ONG-ul Human Rights Activists News Agency (HRANA), cu sediul în SUA, anunţase cel puţin 3.597 de morţi, înregistraţi până pe 6 aprilie, între care 1.665 de civili, din care cel puţin 248 de copii.

Din cauza restricţiilor impuse mass-media, AFP nu a putut verifica din surse independente aceste cifre.

Trump, despre decizia de a bloca Strâmtoarea Ormuz

ACTUALIZARE 17.59: Donald Trump a declarat într-un interviu acordat emisiunii „Sunday Morning Futures” de la Fox că decizia sa de a bloca Strâmtoarea Ormuz a fost „o mișcare de tipul totul sau nimic”, conform NBC News.

„Va veni momentul în care îi vom face pe toți să intre și să iasă”, a spus cel de-al 47-lea președinte american referindu-se la navele din strâmtoare.

„Dar nu va fi o chestiune de proporții. Nu va fi vorba de un prieten al vostru, cum ar fi o țară care vă este aliată sau o țară cu care sunteți în relații de prietenie”, a continuat el. „E totul sau nimic, iar asta se va întâmpla — nu va mai dura prea mult.”

El a criticat Iranul pentru că percepe taxe navelor care traversează calea navigabilă, spunând că „nu vom lăsa Iranul să câștige bani vânzând petrol celor pe care îi plac și nu celor pe care nu îi plac, sau orice ar fi”.

Președintele american a mai declarat pentru Fox News că „numeroase țări ne vor oferi sprijin” în ceea ce privește strâmtoarea Ormuz. El a precizat că Marea Britanie se numără printre țările care trimit nave pentru a îndepărta minele care ar fi putut fi amplasate în apă, relatează The Guardian.

Downing Street nu a confirmat încă public acest lucru, deși Marea Britanie lucrează la elaborarea unui plan „practic” pentru redeschiderea strâmtorii.

„Avem dragoare de mine acolo. Acum dispunem de dragoare de mine subacvatice extrem de sofisticate, care sunt cele mai noi și mai performante, dar aducem și dragoare de mine mai tradiționale”, a declarat Trump într-un interviu acordat în cadrul emisiunii Sunday Morning Futures with Maria Bartiromo de la Fox News.

„Și, din câte am înțeles, Marea Britanie și alte câteva țări trimit dragoare de mine”, a adăugat el.

De ce l-a trimis Donald Trump pe JD Vance să negocieze cu Iranul

ACTUALIZARE 17.51: JD Vance nu dorea ca războiul cu Iranul să înceapă. Cu toate acestea, el este cel însărcinat să-l încheie. „Vance este acum responsabil de asta”, a spus o persoană apropiată administrației SUA, în timp ce vicepreședintele a aterizat la hotelul de cinci stele Serena din Islamabad în acest weekend pentru cea mai importantă întâlnire față în față dintre SUA și Iran din 1979, scrie The Times într-o analiză potrivit căreia Vance joacă rolul de pacificator în Pakistan, ceea ce sugerează o schimbare a dinamicii puterii la Casa Albă. Numai că negocierile nu au decurs conform planului, vicepreședintele american părăsind Pakistanul duminică dimineața devreme, după ce 21 de ore de discuții nu au reușit să ducă la o soluție. Detalii aici.

Cât a costat Israelul războiul cu Iranul

ACTUALIZARE 17.05: Ministerul Finanțelor din Israel afirmă că războiul pe care l-a declanșat împreună cu SUA împotriva Iranului a costat țara peste 11 miliarde de dolari, potrivit unei estimări preliminare, conform Al Jazeera.

Ministerul a menționat cheltuieli bugetare de 35 de miliarde de shekeli (11,52 miliarde de dolari), din care 22 de miliarde de shekeli au fost alocați apărării. Suma a fost deja inclusă în bugetul pentru 2026, a precizat ministerul.

Discuție telefonică Masoud Pezeshkian - Vladimir Putin

ACTUALIZARE 17.05: Într-o postare pe X, biroul președintelui iranian Masoud Pezeshkian a anunțat că acesta a purtat o convorbire telefonică cu omologul său rus, președintele Vladimir Putin, după eșecul negocierilor cu SUA din Pakistan, informează Al Jazeera.

Cei doi lideri „au analizat ultimele evoluții regionale și internaționale”, inclusiv situația armistițiului, se menționează în postare. Potrivit sursei citate, Putin a inițiat această convorbire.

Șeful Statului Major al IDF a ordonat armatei să se pregătescă pentru relaurea ostilităților cu Iranul (presă)

ACTUALIZARE 16.42: Șeful Statului Major al Forțelor de Apărare Israeliene (IDF), generalul-locotenent Eyal Zamir, a ordonat armatei să treacă la o „stare de alertă sporită” și să se pregătească pentru o reluare a ostilităților cu Iranul, relatează site-ul de știri Ynet, conform Times of Israel.

Măsura survine pe fondul eșecului negocierilor dintre Statele Unite și Iran.

Citatând surse militare, Ynet relatează că Armata de Apărare a Israelului (IDF) a demarat o „procedură de pregătire pentru luptă”, iar toate unitățile au primit instrucțiuni să mențină un nivel ridicat de pregătire.

Săptămâna trecută, în timpul unei vizite în sudul Libanului, Zamir a declarat că armata este „pregătită să reia luptele [în Iran] cu toată forța, dacă va fi necesar în orice moment”.

Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz

ACTUALIZARE 16.40: Președintele SUA, Donald Trump, a transmis duminică, 12 aprilie, că Statele Unite vor începe să „blocheze toate navele care încearcă să intre sau să iasă din Strâmtoarea Ormuz”. Anunțul a fost făcut în contextul în care, în aceeași zi, liderul de la Casa Albă  a distribuit pe platforma sa Truth Social un articol în care se sugera că ar putea impune un blocaj naval asupra Teheranului în cazul în care acesta nu acceptă cererile Washingtonului. Detalii aici.

UE afirmă că diplomația este „esențială” pentru soluționarea conflictului din Orientul Mijlociu

ACTUALIZARE 16:00 Uniunea Europeană și-a exprimat opinia cu privire la negocierile de la Islamabad, care au ajuns într-un impas, scrie Al Jazeera.

Diplomația este „esențială” pentru găsirea unui acord de pace în conflictul din Orientul Mijlociu, potrivit declarațiilor purtătorului de cuvânt al UE pentru afaceri externe, Anouar El Anouni, citate de agenția de știri AFP.

„Salutăm eforturile de mediere ale Pakistanului”, a declarat El Anouni, adăugând că Bruxellesul va încerca să contribuie la eforturile de pace viitoare.

Toți membrii delegației americane au părăsit Pakistanul

ACTUALIZARE 15:44 Niciun membru al delegației americane nu a rămas în Pakistan după discuțiile cu Iranul, potrivit unor relatări ale presei americane, care citează un oficial, informează Al Jazeera.

Înaltele oficialități americane Jared Kushner și Steve Witkoff, precum și restul echipei tehnice, au părăsit Islamabadul împreună cu vicepreședintele Vance, arată sursele citate.

Al Jazeera nu a verificat încă în mod independent aceste informații.

Putin se declară dispus să participe la o mediere, în cadrul unei convorbiri telefonice cu președintele iranian

ACTUALIZARE 15:30 Vladimir Putin se declară dispus să participe la o mediere pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, relatează BFMTV.

Președintele rus a formulat această propunere în cadrul unei convorbiri telefonice cu omologul său iranian.

Agenția de știri Interfax a relatat că Putin a declarat că Rusia este gata să continue să faciliteze un acord de pace în Orientul Mijlociu.

„Vladimir Putin a subliniat că este gata să faciliteze în continuare căutarea unei soluții politice și diplomatice la conflict și să medieze eforturile pentru a obține o pace justă și durabilă în Orientul Mijlociu”, a declarat Kremlinul în comunicatul său privind convorbirea.

Nouă companii aeriene străine vor relua, probabil, zborurile către Tel Aviv 

ACTUALIZARE 15:25 Autoritatea Aeroporturilor din Israel a anunțat că nouă transportatori străini vor relua treptat serviciile de zbor către și dinspre Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv în această săptămână.

Astăzi, compania aeriană greacă Bluebird Airways, deținută de israelieni, va relua un program limitat cu un zbor zilnic pe ruta Tel Aviv-Atena. Compania aeriană cipriotă TUS Airways intenționează să reia zborurile către și dinspre Aeroportul Ben Gurion marți.

Miercuri, Etihad Airways este de așteptat să reia operațiunile de zbor limitate pe ruta Abu Dhabi-Tel Aviv, pe lângă Ethiopian Airways și Smartwings.

Compania aeriană Hainan Airlines, cu sediul în China, este de așteptat să reia zborurile directe între Tel Aviv și Beijing joi. Transportatorul rus Red Wings, Georgian Airways și compania aeriană moldovenească FlyOne vor relua zborurile către și dinspre Tel Aviv vineri.

„Depunem eforturi pentru a extinde activitatea aeriană și a readuce industria aviației la capacitate maximă”, a declarat ministrul Transporturilor, Miri Regev. „Revenirea companiilor aeriene străine va permite publicului israelian să zboare din nou către o gamă mai largă de destinații și va crește oferta de zboruri.”

Sunt în curs negocieri avansate pentru revenirea altor companii aeriene străine, inclusiv a transportatorului din Emiratele Arabe Unite, flydubai, a declarat Autoritatea Aeroporturilor din Israel.

Spațiul aerian al Israelului a fost redeschis complet săptămâna trecută, în urma acordului de încetare a focului anunțat miercuri dimineață, care a suspendat pentru două săptămâni campania militară comună a SUA și Israelului împotriva Iranului.

Printre principalele cereri ale Iranului se numără despăgubirile de război și controlul asupra strâmtorii, afirmă un oficial

ACTUALIZARE 15:15 Printre principalele cereri ale Teheranului pentru a pune capăt războiului se numără despăgubirile de război și controlul asupra Strâmtorii Ormuz, a declarat primul vicepreședinte al Iranului, Reza Aref.

El a afirmat că Teheranul a solicitat recunoașterea de către SUA a controlului său asupra tranzitului prin această strâmtoare strategică în cadrul discuțiilor de la Islamabad, care s-au încheiat fără un rezultat concret.

Aref a afirmat că deținerea „autorității în Strâmtoarea Ormuz” și solicitarea de despăgubiri pentru daunele cauzate de atacurile SUA și ale Israelului sunt „drepturile poporului iranian”.

„Acesta este angajamentul nostru ferm pentru un Iran puternic”, a scris el pe rețelele de socializare.

Este Ormuz pentru SUA ceea ce a fost criza Suez pentru Marea Britanie în 1956? Asemănări, deosebiri și pericole pentru ordinea mondială

ACTUALIZARE 14:55 Timp de mai bine de cinci săptămâni, președintele Trump a bombardat Iranul cu rachete și bombe — și publicul american cu mesaje contradictorii despre obiectivele și durata acestui conflict. Marți, după ce amenințase anterior că va distruge „o întreagă civilizație”, a acceptat în schimb un armistițiu de două săptămâni, scrie The Times în debutul unui articol amplu în care arată deosebirile și asemănările dintre criza Strâmtorii Ormuz și cea a Canalului Suez din 1956 care a afectat Marea Britanie și a destabilizat ordinea mondială.

Mai multe detalii, AICI

Iranul afirmă că peste 3.300 de persoane au fost ucise în timpul războiului 

ACTUALIZARE 14:45 Iranul afirmă că peste 3.300 de persoane au fost ucise în țară de la începerea atacurilor lansate de SUA și Israel.

O actualizare a Organizației de Medicină Legală din Iran – condusă de puterea judecătorească iraniană – arată că au fost identificate cadavrele a 3.375 de persoane.

Se precizează că 2.875 erau bărbați și 496 femei, provinciile Teheran, Hormozgan și Isfahan înregistrând cel mai mare număr de victime.

Conform raportului, sute de copii au fost uciși. Se menționează că șapte dintre victime erau bebeluși cu vârsta sub un an, 255 aveau între unu și 12 ani, iar 121 aveau între 13 și 18 ani.

Printre cei uciși se aflau cetățeni afgani, sirieni, turci, pakistanezi, chinezi, irakieni și libanezi, se precizează în raport.

Rachete lansate din Liban către nordul Israelului

ACTUALIZARE 14:30 Un corespondent Al Jazeera aflat la fața locului relatează că două rachete au fost lansate din sudul Libanului către Galileea Superioară, în nordul Israelului.

Comandamentul Frontului Intern israelian a declarat că sirenele au fost activate în zona Metula din Galileea Superioară.

Kuwaitul a arestat 24 de persoane suspectate de finanțarea unor entități „teroriste”

ACTUALIZARE 14:25 Douăzeci și patru de persoane au fost arestate în Kuwait pentru finanțarea unor entități „teroriste”, potrivit Ministerului de Interne al acestei monarhii din Golf. Forțele de securitate au desfășurat o operațiune care a permis „dezvăluirea unei asocieri de răufăcători care urmărea să submineze securitatea țării” și să contribuie la „finanțarea entităților și organizațiilor teroriste”, a afirmat ministerul într-un mesaj publicat sâmbătă seara pe X.

„Agenția de securitate a statului a reușit să rețină 24 de cetățeni ai Kuweitului, dintre care unul fusese decăzut din cetățenie, aflați în posesia unor sume de bani legate de activități interzise”, potrivit aceleiași surse. Potrivit unei surse din domeniul securității care a vorbit sub acoperirea anonimatului cu Agenția France-Presse, printre persoanele reținute se aflau cinci foști parlamentari kuweitieni.

Ministerul a menționat o activitate ilicită „de strângere de fonduri sub pretexte religioase pentru transferul acestora, urmând instrucțiuni venite din afara țării”, fără a oferi mai multe detalii despre organizatori sau țara sau țările terțe implicate.

Cu toate acestea, în luna martie, Kuweitul a arestat șase persoane suspectate de legături cu Hezbollahul libanez, în cadrul unei anchete privind proiecte de „asasinate” în țară. Mișcarea islamistă pro-iraniană a negat deja de mai multe ori orice prezență în Kuweit.

De când Iranul a vizat monarhiile petroliere din Golf aliate cu Statele Unite, ca represalii la atacul israelo-american declanșat pe 28 februarie, autoritățile acestor state au intensificat operațiunile împotriva persoanelor sau organizațiilor suspectate de legături cu Republica Islamică sau de sprijinirea acesteia.

Declarațiile lui Vance nu lasă prea mult loc pentru optimism (corespondent Persian TV)

ACTUALIZARE 14:15 Faptul că negocierile s-au încheiat fără ca cele două părți să înregistreze vreun progres va alimenta temerile privind reluarea războiului atât în rândul multor iranieni, cât și în rândul vecinilor din sudul Iranului, crede corespondentul Persian TV, într-o scurtă analiză pentru BBC.

„Strâmtoarea Ormuz s-ar putea dovedi primul punct fierbinte, întrucât Statele Unite au demarat operațiuni de deminare a strâmtorii fără a se coordona cu iranienii, care controlează trecerea navelor prin strâmtoare.

Dar nu totul este pierdut.

Șeful delegației iraniene la negocieri, Mohammad Bagher Ghalibaf, a postat pe Twitter, acuzând partea americană că nu a reușit să câștige încrederea delegației iraniene „în timpul acestei runde de negocieri”, lăsând deschisă posibilitatea unor noi discuții.

Cu siguranță, pakistanezii, care au găzduit negocierile de sâmbătă, speră că ambele părți vor respecta armistițiul care ar trebui să rămână în vigoare încă 10 zile.

Acest lucru ar putea oferi o oportunitate pentru cel puțin încă o rundă.

Însă declarațiile vicepreședintelui american JD Vance înainte de a părăsi Islamabadul au lăsat puțin loc pentru optimism.

El a spus că iranienii nu au acceptat condițiile SUA. Și a adăugat: „Plecăm de aici cu o propunere foarte simplă – o metodă de înțelegere. Aceasta este propunerea noastră finală și cea mai bună. Vom vedea dacă iranienii o vor accepta””, scrie corespondentul Persian TV.

Papa Leon al XIV-lea se declară „mai aproape ca niciodată” de poporul libanez

ACTUALIZARE 14:05 „În aceste zile de durere, de teamă și de speranță indestructibilă în Dumnezeu, sunt mai aproape ca niciodată de dragul popor libanez”, a declarat duminică Papa Leon al XIV-lea mulțimii adunate în Piața Sfântul Petru, la finalul tradiționalei rugăciuni duminicale.

El a evocat „obligația morală de a proteja populația civilă de efectele atroce ale războiului”, îndemnând toate părțile să caute pacea.

Trump „ar putea fi tentat să revină la noi acțiuni militare” în Iran, afirmă un expert

ACTUALIZARE 14:00 Donald Trump „ar putea fi tentat să revină la noi acțiuni militare” în Iran, a declarat analistul militar al Sky News.

El a afirmat că încetarea focului a dat impresia că Statele Unite aveau nevoie de „o ieșire din impas în acest moment” și că „Iranul nu vedea niciun beneficiu în continuarea războiului”.

„Dar, având în vedere că negocierile s-au încheiat după 24 de ore, este evident că există un sentiment de dezamăgire.”

El a spus că Trump a lăsat să se înțeleagă că ar putea dori să revină în Iran cu mai multe acțiuni militare, dar, pentru Teheran, „ei sunt încă în picioare și controlează în continuare Strâmtoarea Ormuz”.

„Așadar, ei știu că SUA au nevoie de o ieșire de urgență și nu au de ce să se teamă din partea SUA – știu că pot riposta. Dacă America le lovește propria infrastructură, vor ataca Orientul Mijlociu. Asta face ca o situație proastă să devină și mai gravă.”

Una dintre ideile care se desprind din relatările de la fața locului este că americanii au părut să vizeze o soluție rapidă, profitând de fereastra deschisă de armistițiul de două săptămâni, în timp ce Iranul a tratat întâlnirea ca pe o etapă dintr-un proces mai lung.

CNN și Sky News insistă pe acest contrast: SUA au intrat în negocieri cu ambiția unei înțelegeri rapide, în timp ce Teheranul nu a dat niciun semn că ar fi dispus să cedeze la prima rundă pe dosarele pe care le consideră vitale. De altfel, la finalul negocierilor, partea iraniană chiar a spus că era nerealist să se zajungă la un acord după doar o sesiune de negocieri.

Din acest motiv, una dintre marile probleme ale negocierii nu a fost doar „ce” se negociază, ci și „în cât timp” și „în ce ordine”. În plus, ambele părți au intrat în cameră convinse că ele dictează termenii.

Americanii au venit crezând că presiunea militară și economică recentă poate produce o concesie rapidă, dar presupunerea lor nu s-a confirmat în cadrul negocierilor.

Itamar Ben-Gvir, ministrul israelian de extremă dreapta al Securității Naționale, a vizitat complexul Moscheii Al-Aqsa

ACTUALIZARE 13:45 Itamar Ben-Gvir, ministrul israelian de extremă dreapta al Securității Naționale, a vizitat complexul Moscheii Al-Aqsa din Orașul Vechi fortificat al Ierusalimului – unul dintre cele mai sensibile locuri din Orientul Mijlociu.

„Astăzi, mă simt ca și cum aș fi stăpânul acestui loc”, a declarat Ben-Gvir într-un videoclip filmat la fața locului și distribuit de biroul său. „Mai sunt încă multe de făcut, multe de îmbunătățit. Îl îndemn în continuare pe prim-ministru Benjamin Netanyahu să facă tot mai mult – trebuie să ne ridicăm tot mai sus.”

O declarație a Ministerului de Externe iordanian a afirmat că vizita lui Ben-Gvir este considerată o încălcare a acordului privind statu quo-ul locului și „o profanare a caracterului său sacru, o escaladare condamnabilă și o provocare inacceptabilă”.

În conformitate cu un acord delicat, vechi de zeci de ani, cu autoritățile musulmane, complexul este administrat de o fundație religioasă iordaniană, iar evreii îl pot vizita, dar nu au voie să se roage acolo.

Tensiunile dintre SUA și Iran agită piețele agricole. Cezar Gheorghe, expert: „România nu riscă penurie alimentară”

ACTUALIZARE 13:20 Declarațiile contradictorii venite din partea administrației americane privind conflictul cu Iranul, urmate de anunțul unui armistițiu de două săptămâni, au provocat fluctuații puternice pe bursele internaționale. Într-o intervenție la Agrojurnal, Cezar Gheorghe, expert în piața cerealelor, a explicat că aceste mișcări sunt specifice reacțiilor speculative și nu indică o schimbare fundamentală a pieței, subliniind, totodată, că România nu se confruntă cu riscuri de penurie alimentară, iar evoluția prețurilor va depinde în principal de condițiile meteo și de producția globală.

Mai multe detalii, AICI

O casă a fost avariată de șrapnel în Galileea Superioară, Israel

ACTUALIZARE 13:10 Presa israeliană relatează că o casă a fost avariată în urma căderii unor fragmente de șrapnel provenite de la interceptarea unei drone în zona Metula, din regiunea Galileei Superioare.

Premierul britanic Starmer îndeamnă SUA și Iranul să „găsească o soluție” după eșecul negocierilor

ACTUALIZARE 13:05 Premierul britanic Keir Starmer îndeamnă atât Iranul, cât și SUA să „găsească o soluție” în urma eșecului negocierilor din Pakistan, potrivit unui comunicat al Downing Street, citat de BBC.

Într-o conversație cu sultanul Omanului, Starmer a afirmat că menținerea armistițiului este „vitală” și că „toate părțile au evitat o escaladare suplimentară”.

Prim-ministrul britanic Keir Starmer și sultanul Haitham bin Tariq al Omanului au discutat despre negocierile de pace eșuate dintre SUA și Iran și au afirmat că ar trebui evitată o escaladare suplimentară a conflictului, a declarat un purtător de cuvânt al Regatului Unit.

„Au discutat despre negocierile de pace desfășurate în Pakistan în weekend și au îndemnat ambele părți să găsească o soluție”, a declarat Sophie Clare într-o declarație privind convorbirea telefonică de la Londra.

„Liderii au convenit că era esențial ca încetarea focului să continue și ca toate părțile să evite orice escaladare suplimentară.”

Starmer, care tocmai a vizitat regiunea Golfului și s-a întâlnit cu aliații, inclusiv Qatarul și Emiratele Arabe Unite, a afirmat că partenerii internaționali continuă să depună eforturi pentru restabilirea tranzitului în condiții de siguranță prin Strâmtoarea Hormuz.

Aceasta vine după ce ministrul britanic al Sănătății, Wes Streeting, a declarat în cadrul emisiunii BBC „Sunday with Laura Kuenssberg” că este „dezamăgitor” faptul că negocierile inițiale pentru încetarea războiului din Iran s-au încheiat fără un acord.

Streeting a apărat decizia Regatului Unit de a nu se implica în conflict.

Israelul și Libanul vor purta negocieri directe

ACTUALIZARE 12:55 Negocierile dintre Israel și Liban sunt preconizate să înceapă marți la Washington, a anunțat biroul președintelui libanez, citat de Al Jazeera.

Anunțul a venit după ce Israelul a anunțat în mod surprinzător că discuțiile au fost autorizate, în ciuda faptului că cele două țări nu întrețin relații oficiale.

Israelul dorește ca guvernul libanez să-și asume responsabilitatea pentru dezarmarea Hezbollahului, care s-a alăturat războiului încă din primele zile, în sprijinul Iranului.

În ziua în care a fost anunțat acordul de încetare a focului cu Iranul, Israelul a bombardat Beirutul, ucigând peste 300 de persoane în cea mai sângeroasă zi din Liban de la începutul războiului, potrivit Ministerului Sănătății din această țară.

O delegație a Hamas se va întâlni astăzi la Cairo cu mediatorii egipteni

ACTUALIZARE 12.33 O delegație a Hamas urmează să poarte astăzi discuții la Cairo cu mediatorii egipteni pentru a aborda presupusele încălcări ale armistițiului din Gaza de către Israel, potrivit a doi oficiali ai Hamas, citați de The Times of Israel.

„Delegația se va întâlni cu oficialii egipteni duminică dimineață pentru a discuta despre încetarea încălcărilor israeliene și punerea în aplicare a prevederilor rămase din prima fază a acordului”, a declarat pentru AFP un oficial Hamas, care a vorbit sub condiția anonimatului.

Potrivit oficialului, Hamas va sublinia necesitatea ca Israelul să înceteze toate încălcările armistițiului, să-și demonteze pozițiile militare din Gaza, să redeschidă complet punctele de trecere a frontierei, să crească fluxul de călători și să permită intrarea unui volum mai mare de ajutor umanitar în teritoriu.

De asemenea, se așteaptă ca grupul să facă presiuni pentru ca Comitetul Național pentru Administrarea Fâșiei Gaza, un organism format din tehnocrați palestinieni independenți și susținut de SUA, să intre în enclavă și să-și asume responsabilitățile de guvernare.

Delegația Hamas se va întâlni, de asemenea, la Cairo cu reprezentanți ai altor facțiuni palestiniene pentru a discuta aceste probleme, adaugă al doilea oficial Hamas.

Președintele Parlamentului iranian afirmă că SUA „nu au reușit să câștige încrederea” delegaților iranieni

ACTUALIZARE 12:20 Președintele Parlamentului iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, a emis prima sa declarație oficială de la încheierea discuțiilor de la Islamabad, relatează Al Jazeera.

Într-o serie de postări pe X, Ghalibaf a declarat că a subliniat, înainte de începerea negocierilor, că „avem buna-credință și voința necesare, dar, din cauza experiențelor celor două războaie anterioare, nu avem încredere în partea adversă” .

„Partea adversă nu a reușit, în cele din urmă, să câștige încrederea delegației iraniene în această rundă de negocieri”, a spus el.

„Sunt, de asemenea, recunoscător pentru eforturile țării noastre prietene și surori, Pakistanul, în facilitarea procesului acestor negocieri, și transmit salutări poporului pakistanez”, a adăugat el.

Discuțiile de la Islamabad: „nici un progres decisiv, nici un eșec”

ACTUALIZARE 12:10 Toată lumea știe că negocierile diplomatice durează mult. S-au înregistrat unele progrese, așa că, deși nu este vorba de un progres decisiv, nici nu se poate spune că ar fi un eșec, scrie corespondentul Al Jazeera la Islamabad.

SUA au trimis vicepreședintele și o delegație de foarte înalt nivel. Singura neîncredere care a existat a fost în primul rând față de trimisul special în Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, și ginerele președintelui Trump, Jared Kushner, despre care mulți spun că nu sunt în ton cu eforturile diplomatice.

Pakistanul a declarat că va rămâne deschis canalul de comunicare. La un moment dat, poate după ce vicepreședintele JD Vance se va întoarce la Washington, va discuta cu administrația de acolo și va reveni cu un răspuns.

Așadar, nu excludem continuarea negocierilor, conchide corespondentul Al Jazeera.

„Strâmtoarea Ormuz se află în mâinile Iranului și trebuie plătite taxele de trecere” (vicepreședintele Parlamentului)

ACTUALIZARE 12:05 Vicepreședintele SUA, JD Vance, nu a menționat Strâmtoarea Ormuz în conferința de presă susținută după ore de discuții cu Iranul în Pakistan.

Această cale navigabilă vitală, prin care trec de obicei aproximativ 20% din petrolul și gazul natural lichefiat (GNL) din lume, a constituit un punct sensibil în cadrul discuțiilor.

O parte esențială a armistițiului condiționat în vigoare între SUA și Iran a fost trecerea în siguranță a navelor prin strâmtoare.

Vicepreședintele Parlamentului iranian, Haji Babaei, a declarat că strâmtoarea reprezintă o linie roșie pentru Teheran, relatează agenția de știri Mehrs, care are legături cu Organizația pentru Propagarea Islamului.

El afirmă că strâmtoarea se află în totalitate sub controlul Iranului și că „taxele de trecere trebuie plătite în riali” – moneda iraniană.

Între timp, președintele american Donald Trump a afirmat sâmbătă, într-o postare pe rețeaua sa de socializare Truth Social, că strâmtoarea „va fi deschisă în curând”.

Comandamentul Central al SUA a declarat, de asemenea, sâmbătă, că două distrugătoare ale Marinei au „tranzitat Strâmtoarea Ormuz” ca parte a unei misiuni mai ample de curățare a căii navigabile de mine marine.

Iranul a negat însă afirmația că cele două nave ar fi navigat prin zonă.

Gărzile Revoluționare Iraniene au declarat că „orice încercare a navelor militare de a traversa Strâmtoarea Ormuz va fi tratată cu severitate”, relatează agenția de știri AFP, citând postul public de televiziune IRIB.

Fostul șef al diplomației iraniene atribuie eșecul negocierilor cerințelor americane

ACTUALIZARE 12:00 Fostul ministru de Externe iranian, Mohammad Javad Zarif, a considerat că negocierile dintre Iran și Statele Unite au eșuat din cauza încercărilor americane de a „impune condițiile lor”.

„Nicio negociere – cel puțin cu Iranul – nu va avea succes pe baza «condițiilor noastre/ale voastre»”, a declarat Zarif, unul dintre arhitecții acordului nuclear din 2015 încheiat cu Statele Unite și alte țări, abandonat după trei ani de Donald Trump.

„Statele Unite trebuie să înțeleagă: nu se pot dicta condiții Iranului. Nu este prea târziu să învețe acest lucru. Nu încă”, a adăugat el într-un mesaj publicat pe X.

Iranul speră să-și restabilească cea mai mare parte a capacității de rafinare în două luni

ACTUALIZARE 11:55 Iranul depune eforturi pentru a-și restabili instalațiile de rafinare și distribuție avariate la aproximativ 70-80% din capacitatea anterioară în următoarele două luni, a declarat viceministrul petrolului, Mohammad Sadegh Azimifar, citat de Al Jazeera.

În declarația dată agenției de știri SNN, Azimifar a spus că rafinăriile, liniile de transport, depozitele de petrol și instalațiile de realimentare a aeronavelor din Iran au fost „atacate în mod repetat în toate părțile țării”.

Au fost trimise echipe pentru a îndepărta resturile și a înlocui echipamentele avariate, inclusiv la o rafinărie de pe Insula Lavan, a spus Azimifar.

Oficialii intenționează să relanseze operațiunile într-o parte a rafinăriei în următoarele 10 zile, a adăugat el.

Hezbollah neagă orice legătură cu o „celulă“ care ar fi planificat un atac împotriva unei „personalități religioase“, potrivit Ministerului de Interne sirian

ACTUALIZARE 11:25 Hezbollah a negat orice legătură cu o celulă pe care Ministerul de Interne sirian o acuza că planifica „un atac” împotriva „unei personalități religioase” neidentificate din Damasc, asigurând că nu desfășoară „nicio activitate” în Siria, relatează Le Monde.

Ministerul sirian a anunțat ieri că forțele sale de securitate au arestat o femeie în timp ce aceasta plasa „un dispozitiv exploziv în fața casei unei personalități religioase” lângă o biserică din cartierul Bab Touma din Damasc. Forțele de securitate au dezamorsat dispozitivul și au arestat cinci persoane, a adăugat ministerul, care a precizat că, potrivit primelor elemente ale anchetei, „celula era legată de Hezbollahul libanez”.

Mișcarea a negat „acuzațiile false și inventate din nimic ale Ministerului de Interne”.

Hezbollah a afirmat că nu are „nicio activitate, nicio legătură și nicio relație cu niciun partid din Siria și că nu are nicio prezență pe teritoriul sirian”, menționând „preocuparea sa pentru securitatea, stabilitatea și siguranța Siriei și a poporului său în toată diversitatea sa”.

Gruparea șiită a solicitat autorităților siriene să „desfășoare o anchetă aprofundată înainte de a lansa acuzații fără dovezi”, acuzând totodată „prezența serviciilor de informații” pe teritoriul sirian „care încearcă să atizeze tensiunile dintre Liban și Siria”.

Iranul areținut 50 de persoane sub acuzația de divulgare a informațiilor privind obiective sensibile către SUA și Israel

ACTUALIZARE 11:10 Iranul a arestat cel puțin 50 de persoane acuzate că ar fi divulgat informații sensibile către Statele Unite și Israel, potrivit agenției de știri SNN, afiliată statului.

Agenția precizează că suspecții au fost reținuți pentru presupuse activități „mercenare”, inclusiv furnizarea localizării unor obiective de servicii și infrastructură. Autoritățile au confiscat, de asemenea, dispozitive electronice, echipamente de satelit și arme.

Iranul a efectuat o serie de arestări pe baza acuzațiilor de spionaj în timpul conflictului actual, după ce au avut loc arestări similare în urma războiului de 12 zile de anul trecut cu Statele Unite și Israelul.

Conform unei legi privind spionajul recent extinse, persoanele condamnate pot fi pasibile de pedeapsa cu moartea și de confiscarea bunurilor.

Două petroliere se întorc din drum în apropierea Strâmtorii Ormuz, pe fondul eșecului negocierilor dintre SUA și Iran (Bloomberg)

ACTUALIZARE 11:00 Două superpetroliere goale au făcut o întoarcere de 180 de grade în apropierea Strâmtorii Ormuz duminică, chiar în momentul în care negocierile nucleare dintre SUA și Iran de la Islamabad au eșuat, potrivit Bloomberg, care citează date de urmărire a navelor.

Bloomberg a relatat că un grup de petroliere foarte mari, toate fără legături directe cu Iranul, s-au apropiat de strâmtoarea îngustă dinspre Golful Oman și au ajuns în apele din apropierea insulei Larak din Iran, înainte ca două nave să-și schimbe cursul.

Se pare că petrolierele se îndreptau spre Irak și Emiratele Arabe Unite înainte de a se întoarce la ceea ce părea a fi un punct de control lângă intrarea în Golful Persic, în timp ce o a treia navă a continuat să traverseze strâmtoarea pe o rută aprobată de Iran.

Motivele schimbării bruște de curs nu au fost imediat clare, deși Bloomberg a remarcat că mișcările au coincis cu eșecul negocierilor dintre Washington și Teheran și cu incertitudinea crescândă privind accesul prin această cale navigabilă.

Ministru britanic: „Eșecul negocierilor este dezamăgitor”

ACTUALIZARE 10:55 În Marea Britanie, ministrul Sănătății, Wes Streeting, a declarat că eșecul negocierilor de pace dintre SUA și Iran, desfășurate în Pakistan, a fost „dezamăgitor”. El a declarat pentru Sky News în această dimineață: „Este evident dezamăgitor faptul că nu am asistat încă la o evoluție decisivă în cadrul negocierilor și la un sfârșit durabil al acestui război din Iran. Dar, ca întotdeauna în diplomație, eșuezi până când reușești. Așadar, chiar dacă aceste discuții nu s-au încheiat cu succes, asta nu înseamnă că nu merită să continuăm să încercăm. În mod evident, când ne uităm la impactul războiului din Iran asupra acestei țări, asupra altor țări din întreaga lume care nu au nicio implicare în acest război, este în interesul nostru al tuturor să existe o evoluție decisivă și un sfârșit al acestui război”.

Marea Britanie, care a fost puternic afectată de creșterea costurilor rezultate din impactul economic al războiului, a lucrat la un „plan practic” pentru a încerca redeschiderea strâmtorii Ormuz (pentru toate navele).

Șase persoane au murit în urma unui nou raid israelian în sudul Libanului

ACTUALIZARE 10:40 Șase persoane au murit la Maaroub, în sudul Libanului, în urma unui nou raid israelian asupra regiunii, anunță NNA, Agenția Națională de Informații.

Mai devreme, NNA a raportat deja moartea a cinci persoane la Cana, ucise în urma unui alt raid israelian, în această dimineață.

„Nu s-a obținut nimic”, pe măsură ce sprijinul pentru război în Israel se diminuează

ACTUALIZARE 10:30 Haim Bresheeth, profesor la Școala de Studii Orientale și Africane a Universității din Londra, afirmă că suntem departe de sfârșitul războiului, în ciuda încetării focului și a negocierilor în curs, și că opinia publică israeliană este conștientă de acest lucru, scrie Al Jazeera.

„În acest moment, nici măcar nu este vorba de un armistițiu, deoarece Israelul trage asupra Libanului”, a declarat el pentru Al Jazeera, adăugând că, dacă Trump este „incapabil sau nu dorește să oprească acest lucru”, aceasta demonstrează „slăbiciune”.

El a afirmat că israelienii simt că se află „la marginea prăpastiei” din cauza conflictelor în curs și a subliniat că sprijinul publicului israelian pentru război a scăzut și va continua să scadă.

Bresheeth descrie conflictul ca un „război fără sfârșit” care servește supraviețuirii politice a lui Netanyahu. El a avertizat că americanii îl vor învinui pe Trump pentru că i-a condus spre ceea ce el a numit prima înfrângere a SUA de la Vietnam încoace.

„Acest lucru nu este făcut în interesul israelienilor, al americanilor sau al oricui altcuiva.”

Arabia Saudită anunță că o conductă petrolieră importantă și-a redobândit capacitatea maximă după ce a fost avariată în timpul conflictului cu Iranul

ACTUALIZARE 10:00 Ministerul Energiei din Arabia Saudită a anunțat că a restabilit capacitatea maximă de pompare a petrolului prin conducta Est-Vest, după ce aceasta a fost afectată de atacurile din timpul conflictului cu Iranul, anunță The Times of Israel.

Conducta transportă aproximativ șapte milioane de barili de petrol pe zi.

Hezbollah revendică un atac cu drone asupra trupelor israeliene

ACTUALIZARE 09:55 Gruparea armată libaneză afirmă că a lansat un atac cu drone asupra soldaților israelieni din așezarea Yir’on, situată în nordul Israelului, anunță Al Jazeera.

„Această ripostă va continua până când agresiunea israeliano-americană împotriva țării și poporului nostru va înceta”, a declarat gruparea într-un comunicat publicat pe canalul său de Telegram.

Ministerul israelian al Sănătății anunță că 7.656 de persoane au fost internate în spitale de la începutul războiului cu Iranul

ACTUALIZARE 09:40 Ministerul isrelian al Sănătății anunță că 7.656 de persoane au fost internate în spitale de la începutul războiului cu Iranul, pe 28 februarie, relatează Haaretz.

Dintre acestea, 114 sunt în prezent internate. Două se află în stare critică, 13 sunt în stare gravă, 32 sunt în stare moderată, iar una se află în stare bună. Cifrele privind victimele includ atât militari, cât și civili.

Ministerul nu oferă o defalcare a cauzelor rănilor. Unele au fost indirecte, cum ar fi persoanele rănite în timp ce încercau să ajungă la adăposturi, mai degrabă decât ca urmare directă a tirului cu rachete.

Procuratura israeliană acceptă anularea audierii lui Netanyahu din această săptămână, invocând „lipsa de alternativă”

ACTUALIZARE 09:35 Procuratura Generală a Israelului a anunțat duminică că a acceptat cererea prim-ministrului Benjamin Netanyahu de a anula audierea sa programată pentru această săptămână în cadrul procesului său în curs, invocând ceea ce a descris drept „circumstanțele existente și lipsa de alternativă”, scrie Haaretz.

Decizia a fost anunțată într-o declarație emisă de procuratură în cursul dimineții. Cererea se referă la sesiunile de mărturie ale lui Netanyahu programate pentru zilele următoare în cadrul procesului său de corupție.

Procuratura a declarat că a acceptat cererea „având în vedere circumstanțele detaliate și neavând alternativă”, potrivit declarației.

Nu au fost furnizate imediat detalii suplimentare cu privire la motivele care stau la baza cererii de amânare a mărturiei.

Peste 2.000 de copii, răniți în urma atacurilor americano-israeliene asupra Iranului

ACTUALIZARE 09:30 Jafar Miadfar, șeful serviciului de urgențe din Iran, afirmă că aproximativ 2.115 persoane cu vârsta sub 18 ani au fost rănite în urma atacurilor americano-israeliene asupra Iranului.

El a declarat agenției de știri Mehr că 124 dintre aceste victime au sub cinci ani, iar 24 au sub doi ani.

Alte 5.000 de persoane rănite sunt femei, majoritatea atacurilor având loc în provinciile Teheran, Khuzestan, Lorestan, Isfahan, Kermanshah și Ilam.

„Totul a pierit”: Sate întregi din Liban, șterse de pe hartă în urma războiului cu Israel. ONG: Tactică de „domicid” a lui Netanyahu

ACTUALIZARE 09:20 Armata israeliană ar fi distrus sate întregi în cadrul invaziei sale în sudul Libanului, minând locuințele cu explozibili și dărâmându-le complet prin detonări masive declanșate de la distanță.

„The Guardian” a analizat trei videoclipuri publicate de armata israeliană și pe rețelele sociale, care arătau cum Israelul efectua detonări în masă în satele Taybeh, Naqoura și Deir Seryan, situate de-a lungul frontierei dintre Israel și Liban.

Mass-media libanene au relatat mai multe detonări masive în alte sate de frontieră, anunță jurnaliștii britanici.

Mai multe detalii, AICI

Iranul declară că situaţia din Strâmtoarea Ormuz nu se va schimba dacă SUA nu acceptă un „acord rezonabil"

 ACTUALIZARE 09:10 Iranul a afirmat duminică că situaţia din Strâmtoarea Ormuz nu se va schimba, referindu-se la restricţiile impuse de la începutul războiului şi la protocolul de securitate propus de Teheran pentru controlul acestei căi navigabile, cu excepţia cazului în care Statele Unite acceptă un "acord rezonabil", transmite EFE, preluată de Agerpres.

Informaţiile au fost raportate duminică agenţiei de ştiri iraniene Mehr de către o sursă iraniană la curent cu discuţiile de pace dintre Iran şi SUA care s-au încheiat duminică dimineaţă la Islamabad. După 21 de ore de negocieri, părţile beligerante nu au reuşit să ajungă la un acord.

Totodată, Gardienii Revoluţiei (IRCG), armata ideologică a Republicii Islamice Iran, au indicat că vor lua măsuri severe împotriva oricărei nave militare care tranzitează Strâmtoarea Ormuz, a relatat duminică televiziunea de stat iraniană, potrivit AFP.

"Orice încercare a navelor militare de a trece prin Strâmtoarea Ormuz va fi întâmpinată cu un răspuns sever. Marina IRGC are autoritate deplină de a gestiona în mod inteligent Strâmtoarea Ormuz", a declarat comandamentul naval al Gardienilor Revoluţiei, potrivit televiziunii de stat, adăugând că trecerea prin strâmtoare va fi "acordată doar navelor civile în anumite condiţii".

Această declaraţie vine după ce comandamentul central al SUA a anunţat că două nave de război ale marinei americane au tranzitat această cale navigabilă strategică pentru a neutraliza minele amplasate de Teheran.

Iranul afirmă că „diplomația nu se încheie niciodată”, consultările continuă

ACTUALIZARE 09:00 Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe iranian a furnizat câteva detalii despre negocierile eșuate.

Potrivit agenției de știri IRNA, când a fost întrebat dacă diplomația s-a încheiat, acesta a răspuns spunând că „diplomația nu se termină niciodată”.

„Aparatul diplomatic este un instrument pentru asigurarea, protejarea și păstrarea intereselor naționale”, a declarat Baghaei pentru mass-media iraniene, scrie Al Jazeera.

El a concluzionat spunând: „Consultările dintre Iran, Pakistan și țările prietene și vecine vor continua.”

Un atac israelian în sudul Libanului a provocat cinci victime

ACTUALIZARE 08:55 Agenția Națională de Știri din Liban (NNA) relatează că un atac israelian asupra orașului Qana, din sudul țării, a provocat moartea a cinci persoane și rănirea altora.

Echipele de apărare civilă se străduiau să evacueze răniții și să-i transporte la spitalele din orașul vecin, Tyr, a precizat NNA.

Israelul a lansat, de asemenea, atacuri separate asupra altor comunități din districtul Tyr, rănind cel puțin trei persoane în Ma’raka, a adăugat agenția.

Orașul Qana a mai fost victima unor masacre israeliene, inclusiv în 1996 și 2006.

Delegația iraniană părăsește Pakistanul

ACTUALIZARE 08:53 Agenția de știri Mehr informează că delegația iraniană, din care făceau parte președintele Parlamentului, Mohammad Bagher Ghalibaf, și ministrul de Externe, Abbas Araghchi, a părăsit și ea Pakistanul.

Această informație vine după ce vicepreședintele SUA, JD Vance, a părăsit Islamabadul, afirmând că nu s-a ajuns la un acord și că iranienii au respins cererile Washingtonului.

Presa iraniană: „Mingea este în terenul american” în negocierile nucleare

ACTUALIZARE 08:50 „Mingea este în terenul american” în negocierile nucleare, iar Teheranul nu are nicio urgență în a ajunge la un acord, a relatat duminică agenția de știri iraniană Fars, citând o sursă bine informată.

Sursa a afirmat că Iranul a „prezentat inițiative și propuneri rezonabile în cadrul negocierilor”, adăugând că Washingtonul trebuie să „examineze problemele cu o abordare realistă”.

De asemenea, a acuzat Statele Unite că interpretează greșit situația, afirmând că „până în prezent s-a înșelat în calculele sale privind negocierile, la fel cum a eșuat în calculele sale militare”.

Care sunt liniile roșii ale Iranului în cadrul negocierilor cu SUA

ACTUALIZARE 08:40 Cele două părți au decis să nu dezvăluie prea multe detalii cu privire la negocierile în curs. Din partea iraniană nu am auzit nimic despre aspectele tehnice sau alte detalii referitoare la punctele controversate, scrie Al Jazeera.

Anterior, discuțiile dintre Washington și Iran se concentrau asupra dosarului nuclear și a stocurilor de uraniu puternic îmbogățit. Aceasta a fost o chestiune controversată în rundele anterioare de negocieri.

Dar de data aceasta, avem de-a face cu o abordare destul de cuprinzătoare în ceea ce privește alte aspecte – și, evident, odată cu această cuprindere apar și alte chestiuni controversate.

Pentru prima dată, Strâmtoarea Ormuz este menționată în urma deciziei Iranului de a aplica efectiv un nou regim în strâmtoare. Ei spun că practică o abordare selectivă și că aceasta va fi închisă adversarilor lor. Este de la sine înțeles că acest lucru are un impact tangibil asupra pieței energetice globale.

Cealaltă controversă este cererea iraniană de încetare completă a focului pe toate fronturile de pe câmpul de luptă din regiune. Iar acest lucru nu îi mulțumește deloc pe americani sau pe israelieni.

Dacă vă uitați la cele 10 puncte ale iranienilor și la cele 15 puncte ale americanilor, veți vedea că controversele nu se limitează la aceste trei aspecte. Este vorba și de garanțiile de securitate, de ridicarea sancțiunilor și de activele înghețate, mai scrie Al Jazeera.

SUA rămân serioase în privința negocierilor de pace, în ciuda atitudinii de indiferență afișate de Trump

ACTUALIZARE 08:35 Președintele Trump a declarat că nu-i pasă, întrucât, oricum ar fi, SUA au ieșit victorioase din punct de vedere militar. Dar asta sună mai degrabă a fanfaronadă, scrie corespondentul Al Jazeera la Washington.

Este vorba de un război extrem de nepopular. Acesta este susținut de aproximativ unul din trei americani. Popularitatea personală a lui Donald Trump a scăzut dramatic odată cu prăbușirea bursei și creșterea prețurilor petrolului.

Iar punctul de blocaj este Strâmtoarea Ormuz, pe care Iranul continuă să o controleze. Așadar, Trump vrea ca aceste lucruri să se termine. El l-a trimis în mod clar pe JD Vance ca un semn că SUA iau aceste negocieri în serios.

Faptul că Vance a plecat nu înseamnă neapărat că negocierile s-au încheiat. SUA au negociat cu Iranul de-a lungul timpului, iar aceste negocieri pot continua de la distanță. Părăsirea acestor negocieri poate fi pur și simplu o poziție dură.

SUA cer nu doar ca Iranul să promită că nu va dezvolta arme nucleare, ci și să promită că nici măcar nu va încerca să aibă acces la aceste instrumente.

Acesta este genul de lucru pentru care a fost nevoie de doi ani de negocieri sub Barack Obama într-un acord care s-a încheiat în 2015, pe care Trump l-a abandonat după aceea. Așadar, acestea sunt discuții complexe care ar necesita mai mult timp, s-ar putea crede, comentează corespondentul Al Jazeera.

Israelul susține că a distrus un lansator de rachete în sudul Libanului

ACTUALIZARE 08:30 Armata israeliană susține că a atacat în cursul nopții, în localitatea Jwaya din sudul Libanului, un „lansator de rachete încărcat și gata de lansare”.

Aceasta a declarat că lansatorul a fost „atacat și distrus” înainte de a putea lovi teritoriul israelian.

Israelul și-a continuat atacul asupra Libanului, țară pe care a invadat-o, chiar și în timpul unei încetări a focului de două săptămâni în războiul SUA-Israel împotriva Iranului.

Hezbollah a lansat rachete asupra Israelului în sprijinul susținătorului său, Iranul, declanșând atacuri israeliene masive și o invazie terestră încă de la începutul lunii martie.

Trump a distribuit un articol care sugerează blocada navală a Iranului de către SUA ca opțiune în cazul eșuării negocierilor

ACTUALIZARE 08:20 Președintele SUA, Donald Trump, a distribuit duminică pe Truth Social un articol care sugerează că Washingtonul ar putea impune o blocadă navală asupra Iranului în cazul eșuării negocierilor nucleare, prezentând această măsură ca un potențial „atu” în intensificarea presiunii asupra Teheranului. Articolul, intitulat „Atuul pe care îl are președintele în mână dacă Iranul nu cedează: un blocaj naval”, publicat de publicația pro-Trump Just the News, susține că blocajul ar sufoca economia iraniană și ar exercita presiuni asupra aliaților Iranului, China și India, care depind de exporturile de petrol iranian.

Mai multe detalii, AICI

Postarea lui Trump de duminică
Postarea lui Trump de duminică

„Șanse foarte mici” de a ajunge la un acord dacă amenințările publice ale SUA ar fi reale

ACTUALIZARE 08:15 Ross Harrison, cercetător principal la Institutul pentru Orientul Mijlociu, a avertizat că, dacă ultimatumul pe care SUA l-au adresat public Iranului reflectă și tonul adoptat în cadrul discuțiilor private, șansele de a ajunge la un acord sunt reduse, scrie Al Jazeera.

„Dacă este așa, iranienii sunt convinși că nu se află într-o poziție mai bună pentru a încheia un acord decât erau înainte de război, când aveau loc discuții pe tema dosarului nuclear”, a declarat el pentru Al Jazeera.

Iranienii au fost „adevărații învinși aici”, a spus Harrison. „Nu în ceea ce privește capacitatea. Nu în ceea ce privește pârghia – au ieșit destul de bine în ceea ce privește echilibrul pârghiilor aici – ci în ceea ce privește distrugerea brută”, a spus el.

Poporul iranian a plătit prețul războiului și, prin urmare, „nu va reveni la status quo de dinaintea războiului”, a spus Harrison.

„Așadar, cred că, dacă, de fapt, ceea ce am văzut public s-a întâmplat și în privat, atunci există foarte puține perspective de viitor”, a adăugat el. „Sperăm că ceea ce am văzut public a fost doar o demonstrație de forță și că s-au înregistrat progrese reale în culise, iar asta este ceva ce vom afla abia în zilele următoare.”

Civilii din Liban, „disperați” să se pună capăt războiului

ACTUALIZARE 08:00 Presiunile exercitate de SUA asupra Israelului, conform relatărilor, au dus la o scurtă pauză la Beirut, dar atacurile aeriene au continuat cu intensitate sporită în sudul țării, scrie corespondentul Al Jazeera la Beirut.

Reprezentanții organizației Human Rights Watch au confirmat acum utilizarea de către Israel a fosforului alb în Liban. Sâmbătă au avut loc zeci de atacuri aeriene în sudul țării, inclusiv unul care a ucis 13 persoane. Acel atac a fost unul de tip „double-tap”, ceea ce înseamnă că paramedicii care au intervenit la primul atac au fost uciși ulterior în al doilea, scrie corespondentul.

Așadar, când vorbim despre presiunea americană pentru o pauză, da, în capitală a fost mai calm. Dar experiența locuitorilor din sud nu s-a schimbat cu adevărat prea mult, adaugă acesta.

Civilii de aici sunt disperați să se pună capăt luptelor. Situația umanitară este catastrofală, cu peste un milion de persoane strămutate. Dar președintele Parlamentului, Nabih Berri, susține de mult timp că negocierile nu ar trebui să aibă loc sub focul armelor. Această opinie se reflectă în protestele care au avut loc pe străzile din Beirut în ultimele două zile.

Prim-ministrul libanez și-a amânat vizita programată în SUA pentru săptămâna viitoare, invocând circumstanțele interne. Iar Hezbollah, care este de fapt una dintre părțile implicate în acest conflict, s-a opus în totalitate discuțiilor directe cu Israelul.

Având în vedere ceea ce pare a fi eșecul discuțiilor de la Islamabad, nu este deloc clar ce se află pe masa negocierilor nici aici, scrie corespondentul Al Jazeera.

Poziția lui Trump cu privire la Strâmtoarea Ormuz este „cu adevărat neclară” (corespondent Al Jazeera la Washington)

ACTUALIZARE 07:58 Strâmtoarea Ormuz a reprezentat unul dintre principalele puncte de blocaj în cadrul discuțiilor de la Islamabad, însă poziția exactă a Statelor Unite în această privință rămâne cu adevărat neclară, iar această incertitudine stă la baza dificultății acestor negocieri, relatează corespondentul Al Jazeera la Washington.

Președintele Trump a adoptat două poziții complet diferite doar în ultimele 10 zile, spune el.

La un moment dat, Trump a afirmat că strâmtoarea nu prezintă niciun interes pentru Statele Unite, că Washingtonul nu are nevoie de petrolul care trece pe acolo și că este responsabilitatea altor țări să o supravegheze și să rezolve conflictul cu Iranul. După câteva zile, el a afirmat că strâmtoarea se află în centrul cererilor SUA și că, dacă nu este menținută deschisă, nu pot avea loc negocieri.

Pur și simplu nu știm care este poziția sa, deoarece acestea sunt două poziții total ireconciliabile, comentează corespondentul.

În cursul zilei de astăzi (sâmbătă - n.r), Pentagonul a informat că navele americane au traversat strâmtoarea fără a fi atinse de apărarea iraniană. Au existat unele controverse în acest sens din partea iraniană, dar asta este ceea ce am auzit, spune corespondentul Al Jazeera.

Ceea ce pare clar este că Iranul consideră controlul strâmtorii drept cea mai puternică carte a sa și nu are intenția să renunțe la ea fără a obține beneficii maxime la masa negocierilor. Având în vedere că poziția SUA se schimbă în funcție de cine întreabă și când, este foarte dificil de prevăzut cum va fi depășită această discrepanță în următoarea rundă de negocieri, conchide acesta.

Al Jazeera: Pakistanul este hotărât să mențină deschis canalul diplomatic după eșecul negocierilor dintre SUA și Iran

ACTUALIZARE 07:50 În multe privințe, încheierea negocierilor a venit ca o surpriză, deoarece a fost nevoie de mult efort, persuasiune și diplomație pentru a-i aduce pe iranieni și americani să stea față în față la aceste discuții, comentează corespondentul Al Jazeera la Islamabad.

Cu toate acestea, un diplomat de rang înalt cu care a vorbit corespondentul Al Jazeera a spus că acest lucru nu înseamnă că liniile de comunicare au fost închise. El a spus că aceasta este, de asemenea, o mare oportunitate, datorită eforturilor diplomatice ale Pakistanului de a aduce țările din regiune cele mai afectate de acest conflict la masa negocierilor cu iranienii pentru a-și rezolva diferendele.

În acest sens, există încă o linie de comunicare pe care Pakistanul dorește să o vadă deschisă.

Al doilea aspect este că, odată cu începerea discuțiilor, prim-ministrul pakistanez a precizat foarte clar într-o postare pe X că Libanul și toate celelalte părți, inclusiv rebelii yemeniți Houthi și grupurile armate irakiene aliate cu Iranul, vor respecta încetarea focului.

Cu toate acestea, potrivit diplomaților pakistanezi, Netanyahu a sabotat – într-un fel – acele discuții delicate dintre iranieni și americani prin lansarea unui bombardament nediscriminatoriu asupra Beirutului, care a atras critici și condamnări internaționale.

Australia îndeamnă ambele părți să „revină la negocieri”

ACTUALIZARE 07:45 Ministrul australian de Externe, Penny Wong, a făcut apel la SUA și Iran să respecte armistițiul și să reia discuțiile.

„Este dezamăgitor faptul că discuțiile de la Islamabad dintre Statele Unite și Iran s-au încheiat fără un acord”, a declarat Wong într-o declarație difuzată de mass-media australiene. „Prioritatea acum trebuie să fie menținerea armistițiului și revenirea la negocieri. Continuăm să dorim o rezolvare rapidă a acestui conflict.”

Ea a avertizat că „orice escaladare a conflictului ar impune un cost uman și mai mare și ar afecta și mai mult economia globală”.

Noi proteste la adresa războiului au avut loc la Tel Aviv

ACTUALIZARE 07:40 Câteva mii de protestatari s-au adunat la o manifestație împotriva războiului și a guvernului, organizată în Piața Habima din Tel Aviv, marcând a șasea săptămână consecutivă de proteste de la începutul operațiunii militare comune israeliano-americane împotriva Iranului, scrie Haaretz.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Cum a apelat Teheranul la meme-uri pentru a-l înfrunta pe Donald Trump: „Iranul a câștigat războiul propagandistic”

ACTUALIZARE 07:38 În dimineața de după ce Donald Trump a renunțat la amenințarea de a distruge „o întreagă civilizație” și a acceptat un armistițiu de două săptămâni cu Iranul, ambasada Teheranului în Africa de Sud a publicat un clip ironic în care apare un câine de culoare maro care privește confuz spre cameră, o imagine care face de mult timp parte din repertoriul meme-urilor de pe internet.

„Cei care așteptau aseară ca civilizația iraniană să fie distrusă”, se putea citi în descrierea postării de pe contul de X al misiunii diplomatice, relatează Financial Times. 

Mai multe detalii, AICI

SUA au „stabilit clar” limitele în negocierile cu Iranul, demonstrând unitatea echipei lui Trump

ACTUALIZARE 07:35 David Des Roches, profesor la Institutul Thayer Marshall din SUA, afirmă că, deși Washingtonul și-a clarificat poziția față de Iran în timpul negocierilor de la Islamabad, nu și-a schimbat atitudinea, scrie Al Jazeera.

„S-au stabilit clar limitele. Cred că președintele Trump a fost clar, spunând că Iranului nu i se poate permite să dezvolte o armă nucleară, acesta fiind un obiectiv de război american, iar ei nu pot face asta”, a declarat el pentru Al Jazeera.

El a spus că iranienii sperau probabil să găsească în Vance un partener de negociere mai conciliant decât Jared Kushner și Steve Witkoff, care au condus negocierile anterioare din partea SUA, dar au aflat că nu este așa la Islamabad.

„Se pare că ceea ce au obținut aici a fost... o clarificare a faptului că poziția americană, deși nu este ceea ce își doresc, este unitară. Și, din păcate, nu este ceva ce vor să audă”, a spus Des Roches. „A ști care este situația și a ști cu cine negociezi este cu adevărat cheia negocierilor, așa că, sperăm, va fi ceva mai bun în viitor.”

El a spus că plecarea lui Vance din Islamabad nu este un semn sigur că negocierile au eșuat.

„Cred că ar fi nerealist să ne așteptăm ca vicepreședintele să fie implicat în toate aceste negocieri. Presupunerea mea... este că a participat pentru a arăta că administrația este serioasă, dar și pentru a le arăta iranienilor că nu poți, știi, să te adresezi unui alt grup de americani și să primești un răspuns diferit în cadrul guvernului.”

Israelul a interceptat o dronă lansată din Liban

ACTUALIZARE 07:29 Postul de televiziune Channel 12 afirmă că drona a declanșat sirenele în regiunea nordică a Galileei de Sus și că a fost interceptată între timp, scrie Al Jazeera.

„Iranul deţine mai multe atuuri decât americanii”, afirmă un fost negociator pentru Orientul Mijlociu

ACTUALIZARE 07:25 Fostul negociator al Departamentului de Stat pentru Orientul Mijlociu, Aaron David Miller, a declarat că iranienii „au mai multe atuuri decât americanii”, după ce 21 de ore de discuţii între SUA şi Iran s-au încheiat fără a se ajunge la un acord, scrie News.ro.

„Este clar că nu se grăbesc să facă concesii”, a declarat Miller pentru CNN, sugerând că Iranul pare să acţioneze într-un ritm mai lent decât SUA.

„Mi se pare că încă mai deţin uraniu puternic îmbogăţit. Au demonstrat că au transformat geografia într-o armă, controlează şi gestionează acum Strâmtoarea Ormuz. Regimul a supravieţuit”, a spus Miller.

„Au demonstrat o capacitate îngrijorătoare de a submina securitatea şi stabilitatea. Toate aceste aspecte reprezintă atuuri”, a adăugat el. 

Miller a afirmat că, în opinia sa, Iranul ar prefera să rişte o nouă serie de atacuri militare din partea Statelor Unite şi a Israelului decât să rămână cu mâna goală după negocieri. 

VIDEO: Netanyahu declară: „Noi i-am sufocat… și mai avem multe de făcut”, în fața unei hărți a Orientului Mijlociu

ACTUALIZARE 07:15 Aflat în fața unei hărți a Orientului Mijlociu, premierul israelian Benjamin Netanyahu descrie cum șase țări „au vrut să ne sufoce”, dar, dimpotrivă, „noi i-am sufocat… și mai avem multe de făcut”.

Această declarație vine în contextul în care ambasadorii Israelului și ai Libanului urmează să poarte discuții la Washington, DC, marți.

Urmăriți mai jos:

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

JD Vance anunța eșecul negocierilor cu Iranul, iar Donald Trump și Marco Rubio erau la o gală UFC la Miami

ACTUALIZARE 07:10 Atracţia principală de la începutul galei UFC 327, sâmbătă seara, nu a fost niciunul dintre luptători, ci preşedintele Donald Trump, relatează AP. În timp ce preşedintele era la gală, vicepreşedintele JD Vance a anunţat că negocierile cu Iranul de la Islamabad au eşuat.

Trump a intrat în Kaseya Center puţin după ora 21:00 pentru a urmări lupta din categoria semigrea dintre Jiri Prochazka şi Carlos Ulberg. El a fost însoţit de Dana White, preşedintele Ultimate Fighting Championship, şi de mai mulţi membri ai familiei Trump.

În timp ce o melodie a lui Kid Rock răsuna din difuzoare, Trump s-a îndreptat spre locul său, unde îl aştepta secretarul de stat Marco Rubio. În apropiere se afla şi Sergio Gor, ambasadorul SUA în India.

Un oficial iranian afirmă că „nimeni nu se aștepta” la un acord în urma unei singure întâlniri

ACTUALIZARE 07:08 Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Iranului a vorbit cu presa iraniană în urma declarațiilor lui JD Vance, relatează Al Jazeera.

Esmaeil Baghaei a afirmat că Iranul și SUA „au ajuns la o înțelegere cu privire la o serie de chestiuni” și că au existat „diferențe de opinie în legătură cu două sau trei aspecte importante”.

„ Aceste negocieri au avut loc după 40 de zile de război impus și s-au desfășurat într-o atmosferă de neîncredere și suspiciune. Este firesc să nu ne fi așteptat de la început să ajungem la un acord în cadrul unei singure întâlniri”, a spus el. „Nimeni nu se aștepta la asta.”

Anterior, Baghaei declarase că succesul discuțiilor depindea de „seriozitatea și buna-credință a părții adverse” și de acceptarea drepturilor și intereselor legitime ale Iranului.

Iranul dă de înțeles că nu se grăbește să reia negocierile cu SUA

ACTUALIZARE 07:05 Iranul a dat de înțeles că nu se grăbește să reia negocierile cu SUA, potrivit unei surse citate de agenția de știri iraniană Tasnim, avertizând că nu va exista nicio schimbare în Strâmtoarea Ormuz fără un acord „rezonabil”, scrie Reuters, preluată de Haaretz.

Ministerul de Externe iranian a declarat că discuțiile au dus la un acord asupra mai multor puncte, dar au eșuat în privința a două aspecte cheie.

Un purtător de cuvânt a descris discuțiile ca având loc într-o atmosferă de neîncredere, adăugând că nu s-a așteptat niciodată o descoperire majoră într-o singură sesiune.

Teheranul a mai declarat că va continua consultările cu Pakistanul și alți parteneri regionali.

Pakistanul îndeamnă SUA şi Iranul să respecte armistiţiul de două săptămâni, în ciuda eşecului de la Islamabad

ACTUALIZARE 07:03 Pakistanul a îndemnat, duminică, Statele Unite şi Iranul să continue să respecte armistiţiul de două săptămâni în vigoare, în ciuda eşecului negocierilor de pace de la Islamabad.

„Este imperativ ca părţile să continue să-şi respecte angajamentul faţă de armistiţiu”, a declarat ministrul pakistanez al Afacerilor Externe, Ishaq Dar, a cărui ţară a găzduit negocierile şi a servit drept mediator.

„Pakistanul şi-a jucat şi îşi va juca în continuare rolul de a facilita dialogul dintre Republica Islamică Iran şi Statele Unite ale Americii în zilele următoare”, a adăugat el.

„Cerințele nerezonabile ale părții americane au împiedicat progresul negocierilor”, afirmă televiziunea de stat iraniană

ACTUALIZARE 07:00 „Cerințele nerezonabile” ale Statelor Unite au dus la eșecul negocierilor de la Islamabad dintre iranieni și americani pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, a afirmat duminică televiziunea de stat iraniană, scrie Le Monde.

„Delegația iraniană a negociat fără încetare și intens timp de douăzeci și una de ore pentru a apăra interesele naționale ale poporului iranian. În ciuda diverselor inițiative din partea sa, cerințele nerezonabile ale părții americane au împiedicat avansarea negocierilor. Prin urmare, negocierile s-au încheiat”, a scris Radio-Televiziunea Republicii Islamice Iran (IRIB) pe Telegram.

Sursă iraniană: SUA au cerut „tot ceea ce nu au putut obține în timpul războiului”

ACTUALIZARE 06:57 Agenția de știri Fars, citând o sursă apropiată delegației iraniene, afirmă că, în cadrul discuțiilor de la Islamabad, SUA au cerut „tot ceea ce nu au putut obține” în timpul războiului, scrie Al Jazeera.

Agenția a citat, de asemenea, declarația corespondentului său din capitala pakistaneză, care a afirmat că „Iranul nu a acceptat condițiile ambițioase impuse de SUA cu privire la Strâmtoarea Ormuz, energia nucleară în scopuri pașnice și alte câteva chestiuni”.

SUA „caută un pretext” pentru a părăsi negocierile

ACTUALIZARE 06:55 O sursă apropiată delegației iraniene a declarat agenției de știri Fars că SUA „căutau un pretext” pentru a părăsi masa negocierilor, scrie Al Jazeera.

„Americanii aveau nevoie de negocieri pentru a-și salva prestigiul pe scena internațională și nu erau dispuși să-și reducă așteptările, în ciuda înfrângerii și a impasului din războiul cu Iranul”, a afirmat sursa.

„Iranul nu are planuri pentru următoarea rundă de negocieri”, a adăugat aceasta.

Statele Unite „au dat dovadă de o mare flexibilitate”, a asigurat J. D. Vance

ACTUALIZARE 06:50 În cadrul scurtului său discurs, vicepreședintele american a subliniat faptul că președintele Donald Trump, care a declarat sâmbătă că nu-i pasă dacă se va încheia sau nu un acord cu Iranul, s-a arătat conciliant în timpul negocierilor, relatează Le Monde.

„Cred că am dat dovadă de o mare flexibilitate. Am fost foarte concilianți. Președintele ne-a spus: «Trebuie să veniți aici cu bună-credință și să faceți tot posibilul pentru a ajunge la un acord». Asta am făcut și, din păcate, nu am reușit să facem progrese”, a spus el.

J. D. Vance a declarat că a fost „în contact regulat” cu Donald Trump pe durata negocierilor

ACTUALIZARE 06:40 Răspunzând la întrebările jurnaliștilor, J. D. Vance a declarat că a fost „în contact regulat” cu Donald Trump „în ultimele douăzeci și una de ore” de negocieri, scrie Le Monde.

El a asigurat că a vorbit „de vreo șase ori” cu președintele american, adăugând că a discutat și cu șeful Comandamentului american din Orientul Mijlociu, amiralul Bradley Cooper, cu secretarul Apărării, Pete Hegseth, și cu secretarul de Stat, Marco Rubio.

Vicepreședintele anunță că se întoarce în Statele Unite, întrucât nu s-a ajuns la un acord

ACTUALIZARE 06:30 „Plecăm de aici cu o propunere foarte simplă: o abordare care constituie ultima noastră ofertă și cea mai bună pe care o putem face. Vom vedea dacă iranienii o vor accepta”, a declarat J. D. Vance în cadrul unei declarații extrem de scurte, răspunzând doar la câteva întrebări la finalul acesteia, scrie Le Monde.

El a refuzat să detalieze toate punctele negocierilor, dar a insistat asupra faptului că problema nucleară era esențială și că, în această privință, Iranul a refuzat să-și asume „angajamentul ferm” de a renunța la bomba atomică.

Întoarcerea lui J. D. Vance în Statele Unite nu înseamnă neapărat, deocamdată, reluarea conflictului între părțile beligerante, vicepreședintele american dând de înțeles că acordă Iranului încă puțin timp pentru a analiza oferta Statelor Unite, comentează Le Monde.

Iranul a refuzat să-și asume „un angajament ferm” cu privire la renunțarea la obținerea armei nucleare, potrivit vicepreședintelui american

ACTUALIZARE 06:15 Vicepreședintele american, vorbind de la hotelul Serena din Islamabad, a afirmat că una dintre condițiile Casei Albe era ca Iranul să accepte să renunțe la încercarea de a obține arma nucleară. Statele Unite au nevoie de „un angajament ferm” din partea Iranului în această privință, a subliniat J. D. Vance, adăugând că nu l-a obținut, scrie Le Monde.

„Avem nevoie de un angajament ferm din partea lor, prin care să se angajeze că nu vor încerca să se doteze cu o armă nucleară și că nu vor încerca să obțină mijloacele care le-ar permite să fabrice una rapid”, a declarat vicepreședintele american.

„Întrebarea este simplă: vedem oare un angajament fundamental din partea iranienilor de a nu dezvolta arme nucleare – nu doar astăzi, nu doar peste doi ani, ci pe termen lung? Încă nu am văzut acest lucru. Sperăm să-l vedem”, a continuat el.

„Nu am ajuns la un acord”, afirmă J. D. Vance

ACTUALIZARE 06:05 „Ne întoarcem în Statele Unite fără să fi ajuns la un acord”, a declarat vicepreședintele american, în cadrul unei scurte conferințe de presă la Islamabad. „Nu am ajuns într-o situație în care iranienii să accepte condițiile noastre de negociere”, a constatat J. D. Vance, citat de Le Monde.

Vicepreședintele american nu a menajat suspansul în timpul scurtei sale alocuțiuni. „Am avut o serie de discuții substanțiale cu iranienii”, a început J. D. Vance. „Aceasta este vestea bună. Vestea proastă este că nu am ajuns la un acord. Și cred că aceasta este o veste proastă pentru Iran, mult mai mult decât pentru Statele Unite.”

Iranul afirmă că Strâmtoarea Ormuz, problema nucleară și reparațiile de război se află în fruntea agendei discuțiilor cu SUA

ACTUALIZARE 06:00 Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Iranului a declarat că, în ultimele 24 de ore, SUA și Iranul au discutat principalele teme ale negocierilor, printre care Strâmtoarea Ormuz, problema nucleară, reparațiile de război și ridicarea sancțiunilor.

Potrivit purtătorului de cuvânt, succesul procesului depinde de „seriozitatea și buna-credință” a SUA și de acceptarea drepturilor Iranului.

Știrea inițială

Benjamin Netanyahu: „Am obținut realizări istorice”

„Campania împotriva Iranului nu s-a încheiat”, a declarat prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu într-o declarație video, „dar putem spune deja cu certitudine: am obținut realizări istorice”, conform Times of Israel. 

Trecând la o hartă a Orientului Mijlociu pe care axa iraniană este evidențiată cu roșu, Netanyahu a declarat că „ei au vrut să ne sugrume, iar noi îi sugrumăm pe ei”. „I-am lovit, dar mai avem încă multe de făcut”, a spus el. 

Netanyahu a declarat că și-a dedicat o mare parte din viață pentru a se asigura că Iranul nu va ajunge să dețină o armă nucleară, inclusiv prin aprobarea unor operațiuni secrete menite să întârzie acest proces și prin avertizarea lumii cu privire la pericol.

„Dar lumea nu a vrut să asculte”, a subliniat el. El a susținut că Israelul „a depășit bariera fricii” prin atacul asupra Iranului din luna iunie a anului trecut. Israelul a decis să intre în război cu Iranul în februarie deoarece acesta „era foarte aproape de a obține o armă nucleară” și de a dobândi capacitatea de a produce mii de rachete, a mai declarat acesta.

Dacă Israelul nu ar fi atacat Iranul de două ori în ultimul an, a spus el, Republica Islamică „ar fi avut deja o armă nucleară”. 

Mai mult, Netanyahu a susținut că Israelul a primit anul trecut informații conform cărora Iranul se pregătea să transforme uraniul îmbogățit într-o armă nucleară. „Imediat ce am primit acele informații, am trecut la acțiune”, a spus el. 

El a explicat că, la doar câteva luni distanță, a primit noi informații potrivit cărora Iranul intenționa să-și extindă programele nucleare și de rachete și să le ascundă adânc sub pământ. 

Acesta a mai adăugat că Israelul a eliminat opt oameni de știință din domeniul nuclear implicați în programul de armament în cadrul operațiunii „Roaring Lion”, adăugând că Israelul a distrus, de asemenea, reactorul cu apă grea de la Arak, precum și liniile de producție a centrifugelor și de uraniu ale Iranului. 

„Am reușit să distrugem programul său nuclear, să distrugem programul său de rachete”, a spus el.

Referindu-se la lupta împotriva grupărilor afiliate Iranului, Benjamin Netanyahu s-a lăudat că Israelul a creat zone de securitate în Gaza, Siria și Liban, conform Times of Israel. 

„Ne vom ocupa de” Hamas în Gaza, a promis el. Israelul se ocupă, de asemenea, de rachetele pe care Hezbollah le mai deține, a mai adăugat Netanyahu. 

Gruparea Hezbollah a planificat, de asemenea, ca „mii de teroriști din Radwan să ajungă pe ascuns la graniță, să invadeze și să cucerească Galileea”. „Încă ne luptăm cu ei, nu s-a terminat”, a declarat el. 

Acesta a declarat că, în ultima lună, Libanul a solicitat Israelului de mai multe ori să înceapă negocieri directe de pace. „Am aprobat acest lucru”, a spus el, adăugând că există două condiții: dezarmarea Hezbollah și un „acord de pace real” care să dăinuie generații întregi. 

Acesta a precizat că și alte țări întind o mână de ajutor Israelului. Netanyahu a menționat că propaganda iraniană care minimalizează realizările Israelului „găsește ecou în mass-media noastră, iar propaganda rivalilor noștri politici găsește ecou în Iran”.

Victime în Liban și anunțul CENTCOM

De cealaltă parte, Ministerul Sănătății din Liban a transmis sâmbătă că numărul victimelor din țară de la implicarea acesteia în conflict a depășit acum 2.000, conform BBC. Agenția Națională de Știri a raportat că, potrivit Centrului de operațiuni de urgență sanitară al ministerului, 2.020 de persoane au murit și 6.436 au fost rănite începând cu 2 martie.

Referitor la discuțiile cu Israelul, viceprim-ministrul Libanului, Tarek Mitri, a declarat pentru BBC că, pentru ca negocierile să fie „semnificative”, țara ar trebui să înceteze atacurile asupra Beirutului. Amintim că ambasadorii Israelului și Libanului în SUA urmează să se întâlnească marți la Washington DC.

Dr. Tarek Mitri, într-un interviu acordat Victoriei Derbyshire pentru emisiunea „Sunday with Laura Kuenssberg”, a declarat: „Nu folosesc cuvântul «condiționat», dar cred că, pentru ca aceste întâlniri să fie semnificative, trebuie să vedem o oarecare încetare a ostilităților, chiar dacă este provizorie”.

El a adăugat: „Cum ai putea să te angajezi în discuții semnificative, pregătind negocieri adevărate pentru a discuta toate problemele, cum poți face asta în timp ce zeci și sute de oameni sunt uciși sau răniți? Trebuie să puneți capăt acestei situații, să o suspendați, pentru a putea purta o discuție constructivă, dar marți vom participa la întâlnirea care va avea loc la Departamentul de Stat.”

Ziua precedentă a războiului a fost marcată și de anunțul armatei americane, care a transmis că a fost demarată o operațiune de deminare în Strâmtoarea Ormuz. 

„Două distrugătoare ale Marinei SUA, USS Frank E. Peterson și USS Michael Murphy, „au traversat Strâmtoarea Ormuz și au desfășurat operațiuni în Golful Persic, în cadrul unei misiuni mai ample menite să asigure că strâmtoarea este complet liberă de minele marine amplasate anterior de Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice din Iran”, se arată într-un comunicat al Comandamentului Central al SUA (CENTCOM).

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

„Astăzi (n.red - sâmbătă), am început procesul de stabilire a unui nou pasaj și vom împărtăși în curând această rută sigură cu industria maritimă pentru a încuraja libera circulație a comerțului”, a declarat amiralul Brad Cooper, șeful CENTCOM, în comunicat.

CENTCOM a precizat că forțe americane suplimentare, „inclusiv drone subacvatice, se vor alătura eforturilor de deminare în zilele următoare”. 

Negocierile din Pakistan

Discuțiile dintre SUA și Iran au debutat sâmbătă la Islamabad. Un înalt oficial al Casei Albe a oferit mai multe detalii cu privire la componența delegației americane. Acesta a precizat că delegația principală este formată din vicepreședintele JD Vance, trimisul special Steve Witkoff și ginerele lui Trump, Jared Kushner, a relatat BBC.

Potrivit oficialului de rang înalt, delegația americană extinsă îi include pe consilierul pentru securitate națională Andrew Baker și consilierul pentru afaceri asiatice Michael Vance.

Experți americani în diverse domenii sunt, de asemenea, prezenți la Islamabad, potrivit oficialului, alături de alți experți care oferă sprijin din Washington DC.

Citește și:

Trump are un discurs public violent, dar războiul contra Iranului a expus slăbiciunile forțelor armate ale Americii. Iar China privește

China ar putea înarma Iranul în plin armistițiu, prin țări terțe. Avertismentul serviciilor de informații americane (presă)

Editor : A.M.G. | M.C

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce studii are Adrian Veștea. Premierul desemnat a urmat cursurile unei universități care a fost desființată
Digi FM
De ce tatăl Simonei Halep nu ar fi de acord cu presupusa relație a fostei campioane. Cele două motive invocate
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arăta mama Ancăi Țurcașiu. Imaginea rară postată de artistă i-a impresionat pe fani: „Tulburător de...
Film Now
A rupt tăcerea după 50 de ani. Jodie Foster, despre momentul decisiv din viața ei: „Totul s-a schimbat...
Adevarul
Micile obiceiuri care îți pot aduce mii de euro în plus la pensie. Ce fac diferit oamenii care reușesc să...
Newsweek
Casa de Pensii, mesaj către pensionari: Mai repede vă face dreptate instanța decât noi. Banii se iau mai ușor
Digi FM
La aproape 60 de ani, mama Antoniei a obținut diploma de licență. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Cine este noul Hercule Poirot. Actorul care îl înlocuiește pe legendarul David Suchet devine cel mai tânăr...
UTV
Antonia este mândră de mama ei. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de Psihologie la aproape 60 de ani