Straniul caz al clubului de fotbal italian care promovează de fiecare dată când un papă moare

Data publicării:
Cosimo Patierno celebrate during the italian soccer Serie C match Fc Crotone vs Us Avellino at the Ezio Scida stadium in
Jucători ai clubului US Avellino sărbătoresc marcarea unui gol într-un mecin din liga a treia italiană. Recent, clubul a promovat în Serie B. Foto: Profimedia Images

Improbabil, dar adevărat. După moartea papei Francisc la vârsta de 88 de ani, credincioşii sunt consternaţi şi îndureraţi, dar clubul Avellino vede cu siguranţă lucrurile în altă lumină, deşi este şi el cuprins de compasiune în urma acestei veşti teribile pentru Biserica Catolică, relatează Le Figaro, într-un articol preluat de news.ro. În actualul sezon, după moartea Papei Francisc, US Avellino a promovat în serie B, a doua divizie de fotbal a Italiei.

Din 1958, clubul italian a avut o relaţie fără precedent cu papii. În acel an, povestea neobişnuită care leagă acest mic club italian de Sfântul Scaun a început odată cu moartea lui Pius al XII-lea. Clubul a fost promovat din divizia interregională în eşalonul superior, terminând pe locul 3 în campionat, datorită unei reguli care impunea o distribuţie geografică echitabilă.

Cinci ani mai târziu, povestea a continuat odată cu moartea Papei Ioan al XXIII-lea în iunie 1963. Aflată atunci în Serie D (a patra divizie), US Avellino a promovat în sezonul următor în Serie C, dominând campionatul şi fiind încoronată campioană.

Cincisprezece ani mai târziu, în 1978, Papa Paul al VII-lea a murit şi clubul din regiunea Napoli a promovat din nou. Jucătorii lui Avellino au terminat pe locul al treilea în Serie B - a doua divizie a Italiei - şi şi-au câştigat biletul pentru prestigioasa Serie A. Biserica a avut doi papi în acel an, deoarece Papa Ioan Paul I a fost ales la pontificat pe 26 august, dar a murit o lună şi două zile mai târziu, pe 28 septembrie 1978.

Papa Francisc a vizitat clubul de fotbal Avellino cu câteva luni în urmă

La începutul secolului XXI a fost confirmată relaţia miraculoasă dintre clubul italian şi papalitate. Papa Ioan Paul al II-lea, care a avut o perioadă ca Suveran Pontif excepţional de lungă, între 1978 şi 2005, a murit în data de 2 aprilie 2005. Clubul, care între timp retrogradase în divizia a treia, a terminat pe locul doi în grupa B din Serie C, şi a obţinut promovarea în divizia a doua.

Opt ani mai târziu, în 2013, Papa Benedict al XVI-lea şi-a încheiat pontificatul prin renunţare şi... Avellino a revenit în Serie B în calitate de campioană a diviziei a treia în sezonul 2012-2013.

În acest sezon, după moartea Papei Francisc, povestea continuă. US Avellino, care de atunci a retrogradat în divizia a treia, este liderul grupei C din Serie C cu un meci rămas de disputat. Cu un avans de opt puncte faţă de a doua clasată, Avellino, Biancoverzii au fost încoronaţi campioni şi au obţinut promovarea în Serie B, a doua divizie a Italiei.

Papa Francisc trebuie să fi auzit de această poveste incredibilă, deoarece a vizitat clubul în urmă cu câteva luni, după cum arată fotografiile postate de US Avellino după moartea pontifului.

Editor : M.L.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât timp trebuie să ții geamul deschis iarna pentru o aerisire eficientă, fără să pierzi căldura
Digi FM
Tudor Chirilă, reacție fermă după ancheta Recorder: „O mână de ticăloși fără scrupule în funcții cheie!” De...
Pro FM
Sharon Osbourne dezvăluie, printre lacrimi, ultimele cuvinte ale lui Ozzy. Detaliile sfâșietoare din ultima...
Film Now
Fostul soț al lui Jennifer Aniston va deveni tată pentru prima dată. Soția cu 23 de ani mai tânără e gravidă...
Adevarul
Sute de mașini Porsche din Rusia au încetat brusc să mai funcționeze. Care ar putea fi problema
Newsweek
Pensionarii care primesc bonsul de 400 lei la pensie mai pot lua medicamente compensate? Care e noul plafon?
Digi FM
Dana Rogoz, imagini inedite de la serbarea fiicei ei, Lia. Fanii au reacționat imediat: „O voce de înger!”
Digi World
Beneficiile hreanului pentru sănătate. E unul dintre cele mai puternice antibiotice naturale. Contraindicații...
Digi Animal World
Cum a reacționat un câine când un străin a intrat în casă. Stăpânul patrupedului a fost șocat: „Trebuia să-i...
Film Now
Leonardo DiCaprio dezvăluie în sfârșit motivul pentru care își acoperă mereu fața în public. Legătura cu...
UTV
Elena Vîșcu iubește din nou. Fosta soție a lui CRBL are un nou iubit, la un an și jumătate după divorț