Maia Sandu acuză „o fraudă fără precedent” în prima reacție după alegeri: „Scopul a fost să cumpere 300 de mii de voturi”

Data actualizării: Data publicării:
Maia Sandu inconjurată de reporteri
Maia Sandu acuză fraude grave la alegerile din Republica Moldova. Foto: Facebook

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, în noaptea de duminică spre luni, că autorităţile Republicii Moldova au informaţii şi probe privind „un atac fără precedent” asupra democraţiei din Republica Moldova și a îndemnat oamenii să aştepte rezultatele finale ale votului. 

„Moldova s-a confruntat azi şi în ultimele luni cu un atac fără precedent asupra libertăţii şi democraţiei din ţara noastră. Grupări criminale, împreună cu forţe străine, ostile intereselor noastre, au atacat ţara noastră cu zeci de milioane de euro, minciuni şi propagandă, cu cele mai mizerabile mijloace, pentru a duce cetăţenii şi ţara noastră într-o zonă de incertitudine şi instabilitate”, a declarat Maia Sandu.

„Avem probe și informații că scopul grupării criminale a fost să cumpere 300 de mii de voturi, dimensiunea fraudei e fără precedent. Scopul a fost compromiterea unui exercițiu democratic. Scopul a fost să inducă frică și panică în societate. Așteptăm rezultatele finale.”

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Declarațiile sunt făcute în momentul în care sunt procesate 90% din procesele verbale pentru scrutinul prezidențial, care arată că Maia Sandu (37,98% din voturi) se va confrunta cu candidatul susținut de socialiștii proruși Alexandru Stoianoglo (28,7% din total). În ceea ce privește referendumul, după procesarea a 90% dintre procesele verbale, balanța închină spre opțiunea „NU” - 53,6%.

Editor : Ș.A.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Anunț oficial de la PPC România. Cât vor plăti clienții acum pentru energia electrică
Digi FM
Noi detalii despre accidentul în care a murit Diogo Jota. Motivul pentru care starul de la Liverpool alesese...
Pro FM
Bianca Censori, de nerecunoscut într-un pictorial realizat de Kanye West. Fanii au reacționat: „Ești un...
Film Now
Michael Douglas nu vrea să mai joace în filme: „Am muncit destul. Nu vreau să mor pe platou”. Actorul are 80...
Adevarul
Ucraina își schimbă strategia pentru a opri înaintarea rusă în regiunile de graniță. Nemulțumiri ale...
Newsweek
Bolojan taie o categorie de pensii la final de iulie. Care pensionari pierd 10.000 lei la pensie?
Digi FM
Cum a ajuns un tânăr român să trăiască în cel mai izolat oraș din Alaska: „Singura cale de intrare și ieșire...
Digi World
Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a dezvăluit secretul ascuns în „Omul...
Digi Animal World
Cinci papagali, recent donați la o grădină zoologică din Anglia, au înjurat vizitatorii. Angajații, nevoiți...
Film Now
Ce joburi ciudate au avut unele vedete înainte de a fi faimoase. O actriță obișnuia să pretindă că e...
UTV
Lino Golden și Delia au divorțat la un an de la căsătorie