Muzeul Național de Istorie elimină numele lui Trump din expoziția privind procedura destituirii mai multor președinți ai SUA

Data publicării:
trump la casa alba
Donald Trump. Foto: GettyImages

Muzeul Naţional de Istorie Americană al Institutului Smithsonian a eliminat referirea explicită la preşedintele Donald Trump dintr-o expoziţie despre impeachment, care este procedura parlamentară de destituire a şefului statului, a afirmat joi un purtător de cuvânt al instituţiei. Schimbarea a fost făcută după o evaluare pe care a convenit să o întreprindă muzeul în urma presiunilor Casei Albe de a demite o directoare, a scris Washington Post, care a relatat iniţial despre schimbare, citând o sursă.

Purtătorul de cuvânt al muzeului din Washigton D.C. a menţionat într-un comunicat că „o viitoare expoziţie actualizată va include toate cazurile de impeachment”, scrie Reuters preluată de Agerpres.

În martie, Trump a semnat un ordin executiv prin care solicita eliminarea „ideologiei nepotrivite, care divizează sau antiamericane” din expoziţiile Smithsonian - vast muzeu şi institut de cercetare cunoscut ca spaţiu expoziţional de prim rang pentru istoria şi cultura SUA. Ordinul a stârnit preocupări privind interferenţe politice în cadrul instituţiei, dar şi teama că administraţia Trump va anula decenii de progres social şi submina recunoaşterea unor faze critice ale istoriei americane.

„În septembrie 2021, muzeul a instalat o etichetă temporară pe conţinutul referitor la impeachment-ul lui Donald J. Trump. A fost concepută ca o măsură pe termen scurt pentru a aborda evenimentele curente de la acea vreme, însă eticheta a rămas în vigoare până în iulie 2025”, a precizat purtătorul de cuvânt într-un e-mail.

Congresul SUA alocă cea mai mare parte a finanțării Smithsonian, însă institutul ia deciziile independent de Guvern

Washington Post a consemnat că expoziţia menţionează acum că „doar trei preşedinţi au fost în pericol serios de demitere”.

Eticheta temporară - cu mesajul „Caz în curs de reproiectare (istoria se întâmplă)” - a oferit de asemenea informaţii despre demiterile foştilor preşedinţi Andrew Johnson în 1868 şi Bill Clinton în 1998, precum şi despre Richard Nixon, care ar fi fost în pericol de demitere, dacă nu ar fi demisionat în 1974, a mai scris Washington Post.

Purtătorul de cuvânt a adăugat că, după o evaluare a conţinutului, Smithsonian a decis să restaureze expoziţia la aspectul din 2008.

Smithsonian primeşte cea mai mare parte a bugetului de la Congresul SUA, dar este independent de guvern în procesul de luare a deciziilor.

În iunie, Kim Sajet a demisionat din funcţia de director al Galeriei naţionale de portrete, din cadrul Smithsonian, în urma criticilor din partea lui Trump.

În primul său mandat, din 2017 până în 2021, Trump a devenit primul preşedinte pus sub acuzare de două ori - prima dată în legătură cu cererea ca Ucraina să-i ancheteze pe fostul preşedinte Joe Biden şi pe fiul său, Hunter, iar a doua oară în legătură cu asaltul din 6 ianuarie 2021 asupra Capitoliului de către susţinători ai săi.

Cei trei preşedinţi americani puşi sub acuzare de Camera Reprezentanţilor au fost achitaţi de Senat.

Editor : A.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
ANAF extinde controalele fiscale pentru persoanele fizice. Cine poate intra în vizorul inspectorilor...
Digi FM
Maria Dragomiroiu, mesaj emoționant la 16 ani de la moartea Mădălinei Manole: „Ești în rugăciunile mele în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce face Anca Țurcașiu când nu este pe scenă. Imaginile inedite făcute publice i-au cucerit pe fani: „Ca la 20...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
La 14 ani de la divorțul de Tom Cruise, Katie Holmes pare că iubește din nou. Cine este bărbatul cu care a...
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
Newsweek
250 lei ajutor la pensie într-un județ. Lista bonusurilor oferite pensionarilor în 2026. Cine ia 500 lei?
Digi FM
Reactivarea lui Dragnea aruncă în aer conducerea PSD. Ultimele zile ale lui Sorin Grindeanu la șefia...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Povestea incredibilă a unui bărbat declarat mort timp de 107 minute. Ce susține că a văzut în lumea de dincolo
Digi Animal World
Un urs a intrat într-un hotel la 5 dimineața, a băut apă din hol și a dat buzna peste turiști în cameră...
Film Now
„Dumnezeule, făceam asta când eram niște copii”. Charlize Theron, cuvinte dulci despre unul dintre actorii ei...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...